گوناگون

افشای ناگفته‌های حمله موشکی سپاه به هواپیمای اوکراینی

از دیدار حسین سلامی، فرمانده سپاه با خانواده دو تن از قربانیان سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی سخن می‌رود. سلامی در این دیدار مدعی شده بود اگر هواپیمای اوکراینی سرنگون نمی‌شد، آمریکا به ایران حمله می‌کرد…..

روزنامه “شرق” متن مصاحبه با زهرا مجد و محسن اسدی لاری، والدین دو تن از قربانیان حمله پدافند هوایی سپاه به هواپیمای مسافربری پرواز PS 752 شرکت هواپیمایی اوکراینی را منتشر کرد. مصاحبه‌ای که به پربیننده‌ترین گزارش این روزنامه تبدیل شد.

محسن اسدی لاری، پیش از برکناری، مدیرکل امور بین‌الملل وزارت بهداشت جمهوری اسلامی بوده است. او و همسرش، زهرا مجد دو فرزند ۲۳ و ۲۱ ساله خود را در این حمله موشکی از دست دادند.

در این مصاحبه، آن‌ها اعلام کردند از علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی، حسین سلامی، فرمانده سپاه پاسداران و امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوایی سپاه شکایت کرده‌اند. شکایتی تنظیم شده در ده صفحه که خود آن‌ها نیز امیدی به ثمربخشی آن در روند دادرسی به این پرونده ندارند.

سپر انسانی

اسدی‌لاری در این مصاحبه گفت آن‌ها از همان ابتدا موضوع سقوط هواپیما را باور نکرده بودند. لاپوشانی نخستین سپاه و مقامات جمهوری اسلامی درباره حمله موشکی سپاه به هواپیمای مسافربری یاد شده، باعث چند “مرحله سوگ” آنان شده است.

مرحله نخست این سوگ، شنیدن خبر کشته شدن دو فرزندشان بود. اما مرحله بعدی که اسدی‌لاری از آن به عنوان “مصیبت” یاد می‌کند، تایید خبر حمله موشکی سپاه از سوی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوایی سپاه بوده است.

محسن اسدی‌لاری در مصاحبه‌ای که پیش از آن با “انصاف نیوز” انجام داده بود، اعلام کرده بود سپاه پاسداران از هواپیمای مسافربری یاد شده به عنوان سپر انسانی بهره گرفته است.

او و همسرش، زهرا مجد در مصاحبه خود گفتند پس از انتشار خبر حمله موشکی سپاه، چند نفر از مسئولان دولت روحانی و از جمله اسحاق جهانگیری، معاون رئیس جمهور به دیدار آن‌ها آمده‌اند.

دیدار با فرمانده سپاه

مهم‌ترین دیدار آن‌ها اما به ملاقات‌شان با حسین سلامی، فرمانده سپاه بازمی‌گردد. اسدی‌لاری می‌گوید که در روزهای پیش از مراسم چهلم فرزندان‌شان، حسین سلامی با واسطه قرار دادن یکی از اعضای خانواده آن‌ها به دیدن آن‌ها آمده است.

فرمانده سپاه در این دیدار بر “مخفی” بودن این دیدار اصرار ورزیده و گفته است که این دیدار باید «خیلی مخفی باشد و ما به کسی نگفتیم و هیچ عکسی چیزی هم سعی کردیم پخش نشود.»

حسین سلامی در این دیدار به والدین محمدحسین و زینب اسدی‌لاری، دو تن از قربانیان حمله موشکی سپاه  گفته بود: «اگر این اتفاق [حمله موشکی سپاه به هواپیمای اوکراینی] نمی‌افتاد، ۱۰ میلیون جمعیت کشته می‌شدند و این واقعه باعث شد که این جنگ رخ ندهد.»

اسدی‌لاری و همسرش در این مصاحبه تاکید کردند که «متهمان اصلی کسان دیگری هستند. آن‌ها ۱۰ متهمی را جلوی دادگاه می‌نشانند که حتی احراز هویت نشده‌اند.»

در بخش دیگری از این مصاحبه آمده است فردی که از او به عنوان اپراتور در این پرونده یاد می‌شود، اصلا اپراتور نیست و فرمانده گردان است.

افزون بر آن آمده است که از متهمان اصلی نه تنها احراز هویت نشده، بلکه در مورد فرمانده نیروی هوایی سپاه که گفته می‌شود مورد تفهیم اتهام واقع شده، قرار منع تعقیب صادر شده است.

اسدی‌لاری و زهرا مجد در مصاحبه خود گفتند که اعتمادی به رسانه‌های جمهوری اسلامی و صداوسیما ندارند. آن‌ها تاکید کردند که شکایت‌شان از شمخانی، سلامی و حاجی‌زاده را همچنان دنبال خواهند کرد.

دویچه وله

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا