بین‌المللی

آمریکا خواستار لغو دستور رئیس‌جمهور قزاقستان شد

وزیرخارجه آمریکا با انتقاد از فرمان رئیس جمهور قزاقستان درباره دستور تیراندازی به معترضان مسلح، خواستار لغو این دستور در قزاقستان شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تاس، «آنتونی بلینکن»، وزیر امور خارجه آمریکا، دستور «قاسم جومارت توکایف»، رئیس جمهور قزاقستان مبنی بر تیراندازی به افراد مسلح را محکوم کرد و مدعی شد که این دستور باید لغو شود.

این مقام آمریکایی در گفتگویی که روز یکشنبه از شبکه سی ان ان پخش شد، گفت: «من دستور تیراندازی را محکوم می‌کنم و اگر این سیاست ملی است، باید این دستور تیراندازی برای کشتن افراد را محکوم کرد. من همین چند روز پیش با همتای خود در قزاقستان صحبت کردم. مقامات قزاقستان باید بتوانند به طور مسالمت آمیزی با چالش‌هایی که با آن مواجه هستند کنار بیایند تا مطمئن شوند که از حقوق کسانی که به صورت مسالمت آمیز تظاهرات می‌کنند محافظت می‌شود.»

بلینکن همچنین افزود: «دستور تیراندازی به کشتن، تا جایی که وجود دارد، اشتباه است و باید لغو شود.»

بلینکن همچنین با دخالت در امور داخلی قزاقستان این موضوع را تکرار کرد که واشنگتن به دنبال پاسخ مقامات قزاق درباره چرایی فراخواندن نیروهای امنیتی تحت رهبری روسیه برای حل ناآرامی‌های داخلی است. وزیرخارجه آمریکا گفت: «ما در این مورد شفاف‌سازی می‌خواهیم.»

اعتراضات در چندین شهر قزاقستان در ۲ ژانویه آغاز شد و چند روز بعد به شورش‌های دسته جمعی تبدیل و ساختمان‌های دولتی در چندین شهر غارت شد. در خشونت‌های متعاقب آن ده‌ها نفر مجروح و تلفات نیز گزارش شده است. پس از شدت گرفتن ناآرامی‌ها، «قاسم جومارت توکایف»، رئیس جمهور قزاقستان، از سازمان پیمان امنیت جمعی (CSTO) و از بلوک تحت رهبری روسیه درخواست کمک کرد. در نتیجه این درخواست نیز، نیروهای حافظ صلح به قزاقستان اعزام شدند. مقامات قزاقستان تأیید می‌کنند که نظم و قانون تا صبح روز ۷ ژانویه به تمام مناطق کشور بازگردانده شده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا