بین‌المللی

چین به قزاقستان پیشنهاد حمایت امنیتی داد

وزیر خارجه چین با اشاره به اینکه برخی نیروهای بیگانه خواهان بی ثباتی آسیای میانه هستند، از تمایل پکن برای افزایش همکاری های امنیتی با قزاقستان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، وانگ ئی وزیر خارجه چین امروز دوشنبه از تمایل برای افزایش همکاری‌ها با قزاقستان در حوزه امنیت و اجرای قانون خبر داد تا به این کشور برای مقابله با نفوذ نیروهای بیگانه کمک کند.

وی این اظهارات را در تماس تلفنی با «مختار تلوبردی» همتای قزاقستانی عنوان کرد و افزود: آشفتگی اخیر در قزاقستان نشان داد که وضعیت در آسیای میانه همچنان با چالش‌های جدی مواجه است و این بار دیگر، ثابت می‌کند که برخی نیروهای بیگانه خواهان صلح و آرامش در منطقه نیستند.

وانگ در ادامه افزود: چین با مداخله و نفوذ هرگونه نیروی خارجی در قزاقستان مخالف است.

شیء جینپینگ رئیس جمهور چین هم پیشتر در پیامی به «قاسم جومرت توکایف» همتای قزاقستانی گفته بود که با هر نیروی بیگانه ای که قزاقستان را بی ثبات کند و به دنبال ایجاد انقلاب رنگی باشد، مخالف است.

قزاقستان از روز دوم ژانویه با اعتراضات گسترده‌ای مواجه است که از انتقاد به افزایش قیمت سوخت مصرفی خودروها آغاز شد. آنطور که گفته می‌شود برخی از گروه‌های تروریستی وابسته به بیگانگان، تلاش کردند تا با به سرقت بردن ماهیت مسالمت‌آمیز اعتراضات، ورق را به نفع تدارک کودتا و براندازی حکومت برگردانند که مداخله به موقع نیروهای سازمان پیمان امنیت جمعی مانع از تحقق این توطئه شد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا