ورزشی

ورق‌پاره‌هایی که بسیار مهم هستند

ترس از خدايان بهارستان

نمایندگانی که فرصت کافی برای گیر دادن به اینترنت مردم یا نگهداری حیوان خانگی دارند ولی هنوز فرصت نکردند بعد از ۱۰ ماه اساسنامه فدراسیون فوتبال را بررسی و تعیین تکلیف کنند. جالب اینکه هم مقامات فدراسیون هم برخی از نمایندگان میانه‌رو می‌ترسند حرفی بزنند که تندروهای مجلس سر لجبازی بیفتند و بگویند اصلا تصویب نمی‌کنیم!…

علی ولی‌اللهی

۱۴ سال از زمانی که محمود احمدی‌نژاد رییس‌جمهور وقت قطعنامه‌های سازمان ملل را ورق‌پاره نامید گذشته است و حال با تغییرات در دولت و مجلس و روی کار آمدن افرادی با همان دیدگاه‌ها دوباره ورق‌پاره‌ها بلای جان کشور و مخصوصا ورزش شده‌‌اند. این تفکر در برخی مقامات سیاسی، وزارت ورزش و مخصوصا مجلس وجود دارد که نهادهای بین‌المللی ورزش کاری با ما ندارند و تهدیداتشان پوچ و توخالی است.

در سال‌های گذشته بحث ورود سیاسیون به فوتبال در حوزه‌هایی نظیر ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان، تصویب اساسنامه فوتبال و ممنوعیت ورود زنان به استادیوم دردسرهایی برای فوتبال ایران ایجاد کرده است. در تمامی موارد، هربار به سیاسیون بابت خطراتی که دخالت آنها به دنبال دارد هشدار داده شده پاسخ داده‌اند: «شما می‌خواهید ما را از چماق فیفا بترسانید.» در ورزش‌های دیگر هم نظیر چنین اتفاقاتی را شاهد بوده‌ایم که در نهایت به تعلیق فدراسیون جودو و تا لبه پرتگاه رفتن فدراسیون شطرنج منجر شد.

همین طرز فکر در بحث حذف سرخابی‌ها هم بود و در فاصله روزهایی که دو تیم درگیر ارسال مدارک به ای‌اف‌سی بودند صداهایی به گوش می‌رسید مبنی بر اینکه کنفدراسیون فوتبال آسیا این دو تیم را حذف نمی‌کند. برخی می‌گفتند آنها از خداشان است که سرخابی‌ها در آسیا باشند. برخی مجریان تلویزیونی و گزارشگران فوتبال حتی بعد از حذف دو تیم هنوز معتقدند این آسیاست که از نبودن دو تیم استقلال و پرسپولیس ضرر کرده است. با این حال دیدیم که تهدیدات واقعی بود.

حالا هم سر تصویب اساسنامه فدراسیون فوتبال با چنین وضعی مواجهیم. هرچه فدراسیون فوتبال و جامعه رسانه‌ای ورزشی تاکید می‌کنند که از مهلت یک ساله فیفا برای تصویب اساسنامه بیشتر از دو ماه باقی نمانده کسی گوشش بدهکار نیست. مهدی فروردین یکی از نمایندگان مجلس معتقد است چماق فیفا همواره دست مدیران فدراسیون است و تا کسی حرفی می‌زند آن را بالا می‌آورند. پیش از او و در زمان فشار به مهدی تاج برای استعفا به دلیل بازنشسته بودن قاضی‌زاده هاشمی زیاد از کلیدواژه چماق فیفا استفاده می‌کرد. همچنین احمد راستینه نماینده‌ای که خیلی تلاش می‌کند در بحث حذف استقلال و پرسپولیس خودش را ذی‌نفوذ و صاحب نقش معرفی کند روز گذشته با اشاره به اینکه حذف استقلال و پرسپولیس مربوط به جریان نفوذ می‌شود که از داخل هدایت می‌گردد، گفت: «برخی اطلاعات غلط به فیفا می‌دهند تا کشور را  در مرحله‌های سختی از تعلیق قرار دهند.»

این گروه از افراد هیچ وزنی برای نهادهای بین‌المللی قائل نیستند، آنها را موجودیت‌هایی کور و کر تصور می‌کنند و هنوز هم در برخی رسانه‌ها افسانه «ما از داخل تحریم یا ممنوع یا لغو امتیاز شدیم» را بازتکرار می‌کنند. در حالی که نامه‌های کنفدراسیون فوتبال آسیا به فدراسیون و دو باشگاه سرخابی به صراحت در مورد نواقص دو تیم و ابهامات اشاره کرده و نشان می‌دهد آنها کاملا روی موضوعات اشراف دارند.

امروز بخش اعظمی از جامعه فوتبال و حتی مردم ایران می‌دانند تحریم‌ها، قطعنامه‌ها، تهدیدهای نهادهای بین‌المللی ورزشی برای پایبندی همه به قوانین به هیچ‌وجه توخالی نیستند. این چیزی است که مردم و طرفداران فوتبال با پوست و گوشت و استخوان لمس کرده‌اند. با دیدن وضعیت اقتصادی و جای خالی تیم‌های محبوبشان در لیگ قهرمانان آسیا. نمایندگان مجلس اما هنوز درگیر ذهنیات خودشان هستند و چشم‌شان به داخل است.

نمایندگانی که فرصت کافی برای گیر دادن به اینترنت مردم یا نگهداری حیوان خانگی دارند ولی هنوز فرصت نکردند بعد از ۱۰ ماه اساسنامه فدراسیون فوتبال را بررسی و تعیین تکلیف کنند. جالب اینکه هم مقامات فدراسیون هم برخی از نمایندگان میانه‌رو می‌ترسند حرفی بزنند که تندروهای مجلس سر لجبازی بیفتند و بگویند اصلا تصویب نمی‌کنیم! بنابراین همیشه با جملاتی نظیر «ان‌شاالله که مجلس محترم بهترین تصمیم را می‌گیرد»، «امیدواریم نمایندگان عزیز به خاطر مردم همکاری لازم را داشته باشند» یا «اجازه بدهید در فضایی آرام و بی‌تنش کار را جلو ببریم» نسبت به این موضوع واکنش نشان می‌دهند. انگار که اینها در مقام خدایان یونان باستان هستند و نباید کاری کرد که عصبانی شوند.

روزنامه اعتماد

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا