بین‌المللی

طرح ضد چینی سناتورهای آمریکایی

طرحی که اخیراً به مجلس سنای آمریکا ارائه شده بدون ارائه هر گونه سندی، بر ادعاها مبنی بر کارشکنی چین در مسیر تحقیقات پیرامون منشاء پیدایش کووید ۱۹ متمرکز است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، «چاک گرسلی» و «مارکو روبیو» از اعضای جمهوریخواه مجلس سنا، طرحی را معرفی کرده‌اند که بر اعمال تحریم علیه مقامات چینی به اتهام کارشکنی در مسیر انجام تحقیقات مستقل درباره منشاء کووید ۱۹ متمرکز است.

این طرح به گونه‌ای طراحی شده که ظرف ۹۰ روز بعد از تصویب و چنانچه به زعم آنها چین همچنان مانع از تحقیقات معتبر در این زمینه شود، اعمال تحریم‌ها را لازم الاجرا می‌کند.

به ادعای سناتور گرسلی این تحقیقات برای تعیین نقش چین در اشاعه ویروس کرونا و پنهانکاری درباره این مسئله مهم است. تحریم‌های تدارک دیده شده نیز به طور عمده بر ریاست آکادمی علوم چین و مؤسسات و آزمایشگاه های وابسته به آن متمرکز است. این طرح بودجه اختصاص داده شده به پروژه های مشترک مؤسسات آمریکایی و آکادمی علوم چین را هم تعلیق می‌کند.

در ۲۹ اکتبر ۲۰۲۱، نهادهای اطلاعاتی آمریکا اعلام کردند که شواهدی مبنی بر اینکه کرونا یک محصول آزمایشگاهی با قابلیت استفاده به عنوان سلاح بیولوژیکی باشد، پیدا نکرده اند. با این حال آنها همچنان چین را به کارشکنی در روند انجام تحقیقات مستقل متهم می‌کنند.

این در حالی است که سال گذشته، بازرسان سازمان بهداشت جهانی از آزمایشگاه ووهان- شهری که برای اولین بار همه گیری از آن آغاز شد- بازدید و اعلام کردند که نشانه‌ای مبنی بر آزمایشگاهی بودن کرونا پیدا نکرده‌اند و محتمل‌ترین گزینه برای منشاء این بیماری مسری، همچنان انتقال از حیوان به انسان است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا