حقوق بشر

بلاتکلیفی سعدا خدیرزاده زن باردار بازداشت شده اهل پیرانشهر پس از سه ماه

سعدا خدیرزاده زن باردار بازداشت شده اهل پیرانشهر پس از سه ماه بازداشت همچنان بلاتکلیف در بند زنان زندان مرکزی ارومیه نگهداری می‌شود.

برپایه گزارش رسیده به سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، با گذشت سه ماه از بازداشت سعدا خدیرزاده ۳۲ساله و اهل پیرانشهر، وی همچنان در بند زنان زندان مرکزی ارومیه و بدون دسترسی به برخورداری از خدمات پزشکی زنان در حین دوران بارداری، نگهداری می‌شود.

برطبق اسنادی که به دست هه‌نگاو رسیده است، علی‌رغم اینکه پزشکان متخصص تشخیص داده‌اند که جنینه سعدا خدیرزاده ۴ ماهه است و وی از درد شدید دیسک کمر و همچنین بیماری قلبی رنج می‌برد، اما تاکنون بازپرس پرونده و مسئولین زندان مرکزی ارومیه با درخواست وی جهت آزادی موقت با وثیقه مخالفت کرده‌اند.

به گفته یک منبع مطلع، سعدا خدیرزاده طی سه ماه گذشته از حق مشاوره و حق دسترسی به وکیل محروم بوده است.

سعدا خدیرزاده روز پنج‌شنبه ۲۲ مهر ۱۴۰۰ (۱۴ اکتبر ۲۰۲۱) بدون ارائه هرگونه برگه قضایی توسط نیروهای اداره اطلاعات پیرانشهر در منزل برادر همسرش بازداشت و روز شنبه ۲۴ مهرماه به بازداشتگاه این نهاد امنیتی در ارومیه منتقل شد.

وی پس از ۲۵ روز بازداشت در بازداشتگاه اداره اطلاعات پیرانشهر و ارومیه و اتمام مراحل بازجویی روز دوشنبه ۱۷ آبان به زندان مرکزی ارومیه منتقل شد.

هه‌نگاو پیشتر گزارش داده بود که، سعدا خدیرزاده باردار بوده و به مراقبت‌های پزشکی ویژه دوران بارداری نیازد دارد. با این حال خانم خدیرزاده همچنان از حق مراقبت‌های پزشکی محروم بوده و با توجه به وضعیت نامناسب تغذیه وی در زندان، سلامتی جنین ایشان با خطر جدی روبرو شده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا