اخبار

در سیاه چال های جمهوری اسلامی چه می گذرد؟

شش تن از زندانیان سیاسی محبوس در اوین در اعتراض به قصور آشکار مقامات در مرگ بکتاش آبتین، شاعر و فیلمساز زندانی و عدم رسیدگی به مطالبات خود، از روز چهارشنبه ۲۲ دی‌ دست به اعتصاب زده‌اند….

این شش نفر شامل صادق امیدی، حمید حاج جعفر کاشانی، محمود علی نقی، پیمان پورداد، علی اصغر حسنی‌راد و مهدی دارینی از زندانیان سیاسی در «بند هشت» زندان اوین هستند. سهیل عربی، زندانی عقیدتی سابق که هم‌اکنون در تبعید به سر می‌برد، روز پنجشنبه در توئیتی خبر داد که این شش زندانی سیاسی از ظهر چهارشنبه دست به اعتصاب کامل (بدون آب و غذا) زده‌اند.
آن‌ها همچنین در یادداشتی که به رویت وب‌سایت حقوق بشری هرانا رسیده است، دلیل اعتصاب خود را قصور آشکار مسئولان زندان، قوه قضائیه و سازمان زندان‌ها در مرگ بکتاش آبتین و همچنین عدم پاسخ به مطالبات خود از جمله پذیرش و عذرخواهی مسئولان مذکور در رسانه‌های رسمی کشور عنوان کرده‌اند.

بکتاش آبتین از پنجم مهر ۱۳۹۹ و به رغم هشدارها درباره وضعیت سلامتی‌اش، در اوج شیوع کووید ۱۹، برای اجرای حکم خود به زندان اوین منتقل شده بود. او پس از دو بار ابتلا به کرونا در زندان و تاخیر در روند درمانش، سرانجام روز ۱۸ دی در بیمارستان ساسان در تهران جان باخت.

جان‌ باختن بکتاش آبتین بر اثر بی‌توجهی مقام‌های زندان اوین به وضعیت جسمی وی، پیش از این نیز در مورد زندانیان دیگری از جمله بهنام محجوبی، از دراویش گنابادی، اتفاق افتاده بود.

در روزهای اخیر، جمعی از زندانیان سیاسی در زندان‌های فشافویه و رجایی‌شهر نیز در بیانیه‌هایی جداگانه به جان‌ باختن بکتاش آبتین بر اثر بی‌توجهی مسئولان زندان و مقامات قضایی واکنش نشان دادند. آن‌ها رویه جاری در برخورد با زندانیان سیاسی را ادامه قتل‌های زنجیره‌ای در جمهوری اسلامی دانستند. با وجود این، مقام‌های قضایی جمهوری اسلامی بدون پاسخگویی درباره جان‌ باختن زندانیان سیاسی، مدعی «رعایت حقوق زندانیان» در زندان‌ها هستند.

این ها بخشی از دردها و رنج‌هایی هستند که فرزندان مبارز میهن ما در زندان‌های رژیم تحمل می‌کنند. در شرایطی که موج اعتراض‌ها سراسر میهن ما را فراگرفته است و تمامی قشرها و طبقات زحمتکش همراه با خواست دستیابی به حقوق لگدمال شده‌شان هر بار وارد نبردی مطالبه‌گرانه و سرنوشت ساز علیه حاکمان واپسگرا، به صحنه می‌آیند، سران جمهوری اسلامی به‌جای پاسخگویی به خواست‌های آنان و آزادی‌خواهان حامی‌شان به زندانی کردن ، شکنجه، و حتا قتل آنان می‌پردازند، شیوه‌ای که از بدو استقرار حکومتشان دوام آن را متکی بدان کرده‌اند و همچنان به این شیوه ادارهٔ کشور ادامه می‌دهند.
حبس کردن کارگران، دهقانان، معلمان، زنان، دانشجویان، وکلا، مدافعان حقوق کودکان، مبارزان محیط زیست، و دیگر انسان‌های مبارز و عدالت‌خواه در زندان‌ها و شکنجه‌گاه‌های رژیم ارتجاعی ایران تنها به‌معنای فرمانروایی نظام مردم‌ستیز و آزادی‌کُش نیست، بلکه نشان از خصلت رزم جویانه و تسلیم ناپذیر مردمی است.

امروز با ورق خوردن برگ‌های خونین تاریخ‌مان در رژیمی مستبد ازجمله شاهد آنیم که هزاران زندانی سیاسی‌عقیدتی، یعنی هزاران انسان رنجدیده و محروم و حق‌طلب، به خاطر حضور شجاعانه در پیکار در راه آزادی، عدالت اجتماعی، صلح و تمامیت ارضی کشور، در سردابه‌های مرگ و شکنجهٔ رژیم “ولایت فقیه” همچون شمع‌ آب می‌شوند.
زندانیان سیاسی‌عقیدتی در رژیم ولایی در سلول‌های انفرادی، محروم از ابتدایی‌ترین حقوق انسانی، زیستی، در شرایط بلاتکلیفی و شکنجه، شمع وجود گرانمایه‌شان قطره قطره آب می‌شود. برای تبهکاری‌های رژیم ولایت فقیه در زندان‌ها مرز و کرانی نمی‌توان قائل شد. کارنامهٔ پایداری مبارزان اسیر در سیاهچال‌های رژیم جمهوری اسلامی ستایش‌برانگیز و بیانگر جایگاه والای آنان است. زنان ایرانی در جمهوری اسلامی که از ستم دوگانهٔ طبقاتی و جنسیتی رنج می‌برند تنها در شکنجه شدن در اسارتگاه‌های رژیم از برابری حقوق با مردان برخوردارند. حال در شرایطی که مردم میهن ما بیش‌ازپیش به سرنوشت زندانیان سیاسی‌عقیدتی همبستگی نشان می‌دهند و خبرهای مربوط به زندان‌ها و زندانیان را با دل‌نگرانی و همراهی دنبال می‌کنند، باید با تکیه به پشتیبانی نیروهای ترقی‌خواه مبارزه در راه رهایی فرزندان اسیر خلق‌ها را گسترش بخشند. در این راه از همهٔ تجربه‌های گذشته در امر مبارزهٔ امروز نیز باید الهام گرفت. باید از همه امکانات برای آزادی زندانیان سیاسی‌عقیدتی بهره جست. تردیدی در این امر وجود ندارد که دفاع از آزادی‌های فردی و اجتماعی در جامعه نیز با هزاران رشته با زندگی آنان پیوند دارد. بدون تردید دیری نخواهد پایید که درنتیجهٔ به‌ثمر نشستن مبارزات خلق‌های ایران دروازه‌های زندان‌ها با عزم توده‌ها گشوده خواهند شد و هزاران زن و مرد مبارز ایرانی آزادی خویش را بازخواهند یافت.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا