گوناگون

در سومین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده شهرداری لواسان چه گذشت؟

سومین دادگاه رسیدگی به پرونده شهردار و اعضای شورای شهر لواسان به ریاست قاضی بابایی در دادگاه کیفری یک استان تهران روز گذشته برگزار شد. در این جلسه از دادگاه به عنوان مستندات پرونده کیف‌های حاوی پول نقد، دلار و یورو معادل ۴۰ میلیارد تومان و بیش از ۷۰۰ سکه طلا که به عنوان رشوه توسط متهمان اخذشده بود به نمایش گذاشته شد. این پرونده ۵۱ متهم دارد که شهردار سابق لواسان، اعضای شورای شهر لواسان، برخی از کارمندان شهرداری و پیمانکاران در آن حضور دارند….

دفاعیات متهم ردیف سوم

به گزارش میزان؛ متهم شیر خانی در جایگاه قرار گرفت و ضمن رد اتهامات کیفرخواست گفت: اتهامات مطرح‌شده در کیفرخواست را قبول ندارم. سپس وکیل متهم در جایگاه قرار گرفت و ضمن انتقاداتی به رویه دادگاه گفت: این‌که قبل از شروع دادگاه ۴ کیف سامسونت باز شود و از خبرنگاران خواسته شود که از آن‌ها عکس و فیلم گرفته شود خلاف قوانین است. قاضی خطاب به این وکیل گفت: این اقدام باهماهنگی این‌جانب صورت گرفته است. وکیل متهم ردیف سوم پرونده مدعی شد: در کیفرخواست آمده است که آقای شیرخوانی، عضو کمیسیون ماده ۱۰۰ بوده است، درحالی‌که موکلم حتی یک روز در هیچ کمیسیونی عضو نبوده است. قاضی خطاب به وکیل متهم ردیف سوم گفت: تمام گزارش‌های ضابط بر اساس اقاریر متهمان است. وکیل متهم شیرخوانی در پاسخ به صحبت‌های قاضی بیان کرد: این گزارش اولیه است و هنوز اقراری از متهمان گرفته نشده است. بر اساس همین گزارش بازپرس به فاصله چند روز دستور بازداشت متهمان پرونده را داده است. قاضی بابایی خطاب به وکیل متهم شیرخوانی بابیان اینکه ایراد وارده به کیفرخواست وارد نیست، گفت: شما این جلسه هم قصد دفاع ماهوی از موکل خود را ندارید و دفاع شکلی می‌کنید، جلسه قبل هم دفاع شکلی داشتید و یک فرصت را از دست دادید. شما به حاشیه می‌روید و حق دفاع نماینده دادستان نسبت به ایراد وارده به کیفرخواست وارد است. وکیل متهم شیرخوانی بیان کرد: موکلم سواد حقوقی ندارد. ضابط پرونده صورت حساب‌هایی را نشان داده و بعد به وی اعلام‌شده که از خودش دفاع کند. قاضی در واکنش به صحبت‌های وکیل متهم شیرخوانی بیان کرد: موکل شما عضو شورای شهر تهران است و در زمان کاندیدا شدن برای شورا ادعا‌های زیادی داشته است. وکیل متهم شیرخوانی در دفاع از موکلش گفت: موکلم زمانی که ضابط به آن اشاره دارد سمتی نداشته است. شنود مکالمات تلفنی، یکی از مواردی است که در کیفرخواست آمده است. فرمان ۸ ماده‌ای امام خمینی (ع) بر شنود مکالمات ممنوعیت دارد و سؤال من این است که شنود مکالمات با کدام اجازه قضایی صورت گرفته است. درخواست من این است که شنود‌ها خارج نویسی شود و آن‌ها را بشنویم. قاضی بابایی خطاب به وکیل گفت: این موضوع ربطی به کیفرخواست ندارد. شما دادگاه را حاشیه می‌برید ضابط قضایی بدون هماهنگی دادسرا اجازه کاری را ندارد و هر کاری صورت گرفته با اجازه دادسرا و بازپرس بوده شنود هم مصوبه شورای امنیت ملی است و برای این کار قاضی شنود هم داریم. وکیل متهم افزود: بر اساس مواد قانونی، دادگاه کیفری باید بر اساس تفهیم ادله صورت بگیرد. بر اساس مواد قانونی تفهیم ادله و اتهام مقدم بر اخذ دفاع است. علی‌رغم تذکر این‌جانب دادگاه محترم آن ایراد را وارد نمی‌داند لذا امکان دفاع به کیفیت حاضر میسر نیست.

وکیل متهم ردیف چهارم چه گفت؟

در ادامه جلسه دادگاه علی صابری وکیل افراسیابی متهم ردیف چهارم در جایگاه قرار گرفت و به دفاع از متهم پرداخت.
وی بیان کرد: ماده ۳ قانون ارتشاء و کلاه‌برداری به موکلم وارد نیست، زیرا اعضای شورای شهر که با رأی مردم و بدون بیمه عضو شورا می‌شوند جزو مستخدمین دولت نیستند. مهندس مهدی چمران در زمان شورای شهر چهارم شهر تهران نامه‌ای به دادستان کل کشور ارسال کرده است که اعضای شورای شهر مشمول ماده ۳ قانون ارتشاء و کلاه‌برداری نمی‌شوند. تشکیل شبکه اساساً سرکرده و وحدت قصد می‌خواهد که در این پرونده موضوعیت ندارد و اتهام تشکیل شبکه از اصل منتفی است. در پرونده مطرح‌شده موکلم با آقای شیخی عضو دیگر شورا بار‌ها اقدام به دریافت رشوه کرده‌اند که جمع مبلغ آن ۱۸۲ میلیون تومان شده است. این اتهام منطقی نیست، زیرا هر دو نفر در یک رده سمت در شورا هستند و آقای شیخی بار‌ها گفته است هر پولی که گرفته برای خودش بوده است. حساب‌های موکلم و خانواده وی رصد شده و مجدد هم می‌توانید حساب‌ها را رصد کنید. موکلم فقط یک ماه عضو کمیسیون ماده ۱۰۰ بود که در آن زمان هم حکم تخریب صادر کرده است. البته مشکل ما در شهرداری‌ها این است که احکام تخریبی که از سوی کمیسیون ماده ۱۰۰ صادر می‌شود، اجرا نمی‌شوند. شهرداری مشهد ۳۶ هزار رأی ماده ۱۰۰ اجرانشده دارد.متهم ادامه داد: من رشوه‌ای دریافت نکرده‌ام و این‌که گفته می‌شود من برای رشوه سکه گرفته‌ام دروغ است.

اظهارات دادستان

در ادامه جعفر زاده نماینده دادستان در جایگاه قرار گرفت و گفت: وکلا دفاع قانونی نکردند و متهمان هم ادعا کرده‌اند که زیر فشار صحبت کرده‌اند، در صورتی که تمام دفاعیات در حضور وکیل انجام‌شده و زیر آن‌ها امضاشده است. آقای حیدریان خودش گفته است که می‌خواهم تمام اموال ناپاک را از اموال خودم پاک‌کنم که فرزندم مثل من نشود، بسم‌الله این کار را انجام دهید. اقرار‌های انجام‌شده از سوی متهمان، باهم منطبق بوده است. وی در پاسخ به اظهارات یکی از وکلای متهمان مبنی بر اینکه سپاه پاسداران نمی‌تواند به عنوان ضابط برای پرونده انتخاب شود، ادامه داد: دادستان کل کشور در پاسخ به استعلام کتبی و تلفنی دادستان‌های سراسر کشور اعلام کرده است که سپاه پاسداران می‌تواند به عنوان ضابط قوه قضاییه باشد. نماینده دادستان تأکید کرد: لواسانات تهران کوه و طبیعت آن جزو انفال و برای مردم است و قوه قضاییه با افراد سودجو و فاسد قاطعانه برخورد خواهد کرد. در پایان این جلسه دادگاه قاضی بابایی جلسه رسیدگی بعدی را روز سه‌شنبه اعلام کرد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا