جوانان

افزایش آمار کم وزنی کودکان زیر ۵سال در سیستان و بلوچستان

سیستان و بلوچستان یکی از پهناورترین استان‌های کشور است که جمعیت زیادی را در خود جای داده اما به همان میزان هم سهم زیادی از مشکلات را نسبت به سایر استان‌های کشور دارد. حاشیه نشینی، فقر، خشکسالی، تورم، مهاجرپذیری و افزایش قیمت‌ها آن هم به صورت روزانه، سفره خانواده‌ها را کوچک‌تر کرده و دست خانواده‌های کم در آمد یا بدون در آمد را از مواد غذایی سالم و مغذی کوتاه کرده است….

در برخی از خانواده ها دستیابی به مواد پروتئینی مانند گوشت، مرغ، ماهی و … به شدت کاهش یافته و این مواد غذایی را نمی‌توان در سبد غذایی خانوار یافت و این موضوع درصد ابتلا به سوء تغذیه و کم وزنی را افزایش داده است.جمعیت بالای افراد کم درآمد و حاشیه‌نشین ، عدم آموزش‌های صحیح غذایی و عدم رعایت آن از سوی خانواده‌ها سبب شده تا بر اساس آمار رسمی اداره بهداشت استان ، تعداد کودکان مبتلا به سوء تغذیه و کم وزنی در سیستان و بلوچستان به حدود ۱۲ هزار نفر برسد که این آمار تنها مربوط به کودکان زیر ۵ سال و ثبت شده در مراکز بهداشت است و کودکان بالای ۵ سال و کودکانی که اسناد هویتی ندارند و یا دسترسی به مراکز بهداشت ندارند جزو این آمار محسوب نمی‌شوند .

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در این باره گفت: سوء تغذیه یکی از مشکلات شایع تغذیه در کشور و بویژه استان سیستان و بلوچستان است . این بیماری ابعاد مختلفی دارد که بر اساس تحقیقات انجام شده بیشترین مشکلات ناشی از این بیماری می‌تواند سبب کاهش انرژی باشد که ناشی از دریافت کم مواد غذایی و کمبود ریز مغذی ها است.

به گزارش ایلنا، مهدی طباطبایی پزشک متخصص تعذیه در این باره اظهار داشت: سوء تغذیه می‌تواند پیامد های نامطلوبی در کودکان داشته باشد که اگر درمان نشود باعث اختلال در رشد کامل مغزی و جسمی کودک می‌شود و همچنین در سنین بالاتر باعث افت تحصیلی کودک و تحمیل هزینه های درمانی به خانواده‌ها می‌شود .

او افزود: در سیستان و بلوچستان شرایطی به وجود آمده که وضعیت اقتصادی بسیاری از مردم به دلیل گرانی‌های بی سابقه،خشکسالی، طوفان، آب و هوای گرم و خشک، بیکاری سرپرست خانوار و مهاجر پذیری خوب نیست که متاسفانه این شرایط تاثیرات منفی بر تغذیه خانواده‌ها بجا می‌گذارد. مهم ترین عواملی که در بروز سوء تغذیه نقش دارند نداشتن مواد غذایی به دلیل نداری، ناآگاهی تغذیه ای و ابتلا به بیماری های انگلی و عفونی واگیر هستند. براساس آمار شیوع کم‌وزنی در بین کودکان زیر ۵ سال استان نسبت به کل کشور دو و نیم برابر بیشتر است.از طرف دیگر حدود ۳برابر کوتاه قدی در استان داریم و لاغری کودکان هم نسبت به متوسط کشوری در استان ما حدود دوبرابر بیشتر است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا