اخبار

صداهای انفجار در استان‌های غربی کشور چه حکایت دارند

شبکه‌های اجتماعی و برخی خبرگزاری‌ها در ایران از صدای انفجار در چند شهر در غرب ایران از جمله در کرمانشاه، سنندج و همدان خبر داده‌اند. مقام‌های مسئول در این مناطق هنوز درباره منبع این انفجارها اظهارنظر مشخصی نکرده‌اند…..

شبکه‌های اجتماعی و برخی سایت‌های خبری ایران از شینده شدن صدای انفجار در چند شهر در استان‌های غربی ایران در اولین ساعات روز یکشنبه ۲۶ دی خبر داده‌اند. پایگاه خبری جماران نوشته گزارش‌های غیررسمی حاکی است این صداها در چهار استان کرمانشاه، کردستان، همدان و ایلام شنیده شده است.

به گزارش خبرگزاری رکنا صدای انفجار بزرگی در اسدآباد همدان شنیده شده که هنوز منبع و علت آن روشن نیست، “اما شدت صدا در بعضی جاها به حدی بوده که در و پنجره‌های خانه هم لرزیده است و مردم را به بیرون از خانه کشانده است.”

خبرگزاری فارس به نقل از سعید کتابی، فرماندار شهرستان اسدآباد نوشته است که “صدایی در حول و حوش ساعت ۲۴ شنیده شد” و “ابتدا گمان رفت که صدای رعد و برق با توجه به شرایط جوی است، اما این امکان رد شد.” او گفته است: “ما در حال بررسی موضوع هستیم اما تا کنون گزارش خاصی به دست ما نرسیده است”.

فرماندار اسد‌آباد تاکید کرده که “هیچ گونه انفجاری در سطح شهرستان نداشتیم، با دستگاه‌های خدمات‌رسان در تماس هستیم و اتفاقی در حوزه گاز، اورژانس، آتش‌نشانی نبوده و در شهرستان گزارشی نداشتیم.”

“صابرین نیوز” پایگاه خبری نزدیک به سپاه پاسداران در خبری در این رابطه گفته است که صدای انفجار در کرمانشاه، سنندج و همدان، “در نتیجه رزمایش پدافند هوایی ایران برای آزمایش سامانه‌های پدافند هوایی جدید ایران و “این تمرین‌های ناگهانی و شبانه بخشی از راهبرد آمادگی پدافند کشور است”. با این وجود، انتشار اخباری مبنی بر شنیده شدن صدایی مهیب در استان‌های غرب کشور، باعث نگرانی در میان افکار عمومی شده است و بسیاری در فضای مجازی آن را نتیجه حمله خارجی یا تمرین نظامی دانسته‌اند. با این همه، مقام‌های دولتی ایران با ارائه اطلاعات ضد و نقیض، به سوالات مطرح شده در افکار عمومی در باره علت این صداها پاسخ نداده‌اند.

محمود عباس‌زاده، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس با بیان اینکه «دلیل شنیده شدن صداهای انفجار در غرب کشور هنوز مشخص نیست»، گفت: «با مسئولان تماس گرفتیم ولی فعلا دلایل روشنی وجود ندارد.»

معاون سیاسی و امنیتی استانداری همدان هم در این باره گفت: «تا این لحظه احتمال می‌دهیم منشاء صدای انفجار شب گذشته مربوط به برخی اقدامات آموزشی بوده باشد.»

در مقابل، قرارگاه مشترک پدافند هوایی خاتم الانبیا اعلام کرده که شب گذشته هیچ‌گونه تمرین، رزمایش و عملیاتی در کشور صورت نگرفته است.

همچنین، پایگاه اطلاع‌رسانی «صابرین نیوز» که نزدیک به سپاه پاسداران است، مدعی شد «صدای انفجار در کرمانشاه، سنندج و همدان، درنتیجه رزمایش پدافند هوایی ایران برای آزمایش سامانه‌های پدافند هوایی جدید است که به‌تازگی به زرادخانه نیروهای مسلح ایران پیوسته‌اند. این سامانه‌های پدافندی به‌تازگی تحویل یگان‌های عمل‌کننده در غرب کشور شده‌اند. این تمرین‌های ناگهانی و شبانه بخشی از راهبرد آمادگی پدافند کشور است.»

اما خبرگزاری «تسنیم» وابسته به سپاه پاسداران، به نقل از یک منبع آگاه در نیروهای مسلح، نوشت: «انتساب صدای شنیده شده شب گذشته در غرب ایران ارتباطی با فعالیت‌های نیروهای مسلح و تست سامانه‌های پدافندی ندارد.»

در ادامه نیز به نقل از این مقام آگاه آمده است: «برخی گمانه‌زنی‌ها در فضای مجازی که علت صداهای شنیده شده را به انجام عملیات خرابکارانه و حمله خارجی نسبت می‌دادند را نیز تکذیب کرده و تأکید کرد منبع اصلی صدای شنیده شده وقوع رعد و برق در منطقه غرب کشور بوده است.»

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا