حقوق بشر

سپاه پاسداران شبانه یک خانواده سیاسی را ناچار به دفن جنازه پدرشان کرد

نیروهای سپاه پاسداران پس از فوت یکی از شخصیت‌های ساکن روستای «نیر» از توابع سنندج، با تحت فشار قرار دادن خانواده وی، شبانه آن‌ها را ناچار به دفن جنازه پدرشان کرد.

برپایه گزارش رسیده به سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، ساعت ۶ غروب روز شنبه ۲۵ دی ۱۴۰۰ (۱۵ ژانویه ۲۰۲۲)، بهرام منبری از شخصیت‌های خوشنام روستای نیر از توابع سنندج که دو فرزند وی نیز در صفوف یکی از احزاب کُردستانی و در حین مبارزه با جمهوری اسلامی ایران جان باخته بودند، در سن ۸۳ سالگی و به دلیل کهولت سن درگذشت.

هه‌نگاو مطلع شده است که قرار بود مراسم تشیع جنازه مام بهرام منبری روز یک‌شنبه ۲۶ دی‌ماه برگزار شود، اما نیروهای سپاه پاسداران به منزل آن‌ها هجوم برده و خانواده منبری را ناچار کرده‌اند که شبانه جسد وی را گورستان روستا دفن کنند.

به گفته یک منبع مطلع، نیروهای سپاه شب گذشته حد فاصل مسجد روستا تا قبرستای روستای نیر را میلیتاریزه کرده و و امروز یک‌شنبه نیز سه بار به منزل مام بهرام و همچنین مسجد روستا رفته‌اند.

این منبع که به دلایل امنیتی نخواست نامش فاش شود به هه‌نگاو گفت: «نیروهای سپاه به خانواده منبری گفته‌اند که در حین تشیع جنازه نباید از» جامانه «استفاده شود و مراسم ختم هم باید تنها یک روز برگزار شود».

دو فرزند مام بهرام به نام‌های شهرام و شاخه‌وان منبری در صفوف حزب دمکرات کُردستان ایران توسط جمهوری اسلامی ایران به قتل رسیده و یک فرزند وی نیز با هویت سریاد منبری از زندانیان سیاسی سابق می‌باشد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا