اخبار

واگذاری سرای محله‌ها به بسیج و سپاه پاسداران

علیرضا زاکانی، شهردار تهران، از تبدیل شدن «سراهای محله» به قرارگاه‌های محلی خبر داد و گفت که شهرداری تهران، به‌عنوان قائم‌مقام وزیر کشور به دنبال این است که از همه ظرفیت‌ها برای ایمنی تهران استفاده کند…..

زاکانی درباره اینکه قرارگاه‌های محلی چه ماموریتی دارند و دقیقا چه‌کاری قرار است انجام دهند، توضیح بیشتری نداد اما پیش‌تر امین توکلی‌‎زاده، معاون اجتماعی و فرهنگی او، گفته بود که قرارگاه‌های سپاه در محلات مستقر می‌شوند و نقش «کفالت اجتماعی» را بر عهده می‌گیرند.

سراهای محله در تهران، مراکزی‌اند که با مدیریت محلی (شورایاران) اداره می‌شوند و فضاهایی را برای فعالیت‌های آموزشی، فرهنگی، هنری و محلی در اختیار ساکنان محل قرار می‌دهند. اطلاعات آماری شهرداری تهران نشان می‌دهد که سراهای محله در بیش از ۳۰۰ محله تهران تاسیس شده‌اند و حالا در پی برنامه‌ریزی جدید شهرداری قرار است این مراکز با عنوان «قرارگاه اجتماعی» در اختیار نیروهای سپاه و بسیج قرار گیرند تا پازل سپردن امور تهران به دست نظامی‌ها تکمیل شود.

زاکانی در جلسه روز یکشنبه، ۲۶ دی‌ماه، خود با اعضای شورای شهر این خبر را به‌صراحت اعلام کرد و گفت: «الان ۳۴۷ سرای محله وجود دارد و براساس قاعده سال ۱۳۹۳، می‌خواهیم سراهای محله به قرارگاه‌های محلی تبدیل شوند و بتوانند به شهروندان خدمت ویژه ارائه دهند.» شهردار تهران درباره جزئیات این «خدمت ویژه» توضیح بیشتری نداد اما گفت که شهرداری به‌عنوان قائم‌مقام وزیر کشور از همه ظرفیت‌ها برای ایمنی تهران استفاده می‌کند.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، او شهرداری را «محور قرارگاه اجتماعی» توصیف کرد و گفت: «امروز همه پای کار قرار دارند که از آن جمله می‌توان به دادستانی‌، ناجا، ستاد مبارزه با مواد مخدر، استانداری، کمیته امداد و فرمانداری اشاره کرد و مهم‌ترین بحث این است که کلمه ما شکل گرفته است.»

پیش‌تر غلامرضا سلیمانی، رئیس سازمان بسیج مستضعفان، از تلاش برای ایجاد ۱۱ هزار محله‎ اسلامی در ایران تا پایان سال آینده خبر داده و گفته بود که این طرح برای «تحقق دولت اسلامی» اجرا می‌شود. سلیمانی هدف از اجرای این طرح را «حاکم شدن ارزش‌های اسلامی» بیان کرد و گفت: «مهم آن است که جامعه از مرحله دولت اسلامی عبور کند و تحقق جامعه مهدوی روی بدهد.»

پیش از او نیز حسن حسن‌زاده، فرمانده سپاه محمد رسول‌الله، گفته بود که «طرح جامع محله اسلامی» در مناطق پایتخت اجرا می‌شود. او مدعی شد که «بسترسازی برای رسیدن به جامعه اسلامی از جمله موارد موردانتظار شهروندان تهران است».

بودجه شهرداری تهران برای سال ۱۴۰۱، دو هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان است و از مجموع سخنان مقام‌های جمهوری اسلامی به‌خصوص شهردار تهران، پیدا است که بخش زیادی از این بودجه برای استقرار نیروهای نظامی در تهران صرف می‌شود. با این حال زاکانی مدعی است که این اقدام‌ها «اصلاحی»‌اند و طرح‌های او در هرم اجتماعی «رضایت‌مندی» ایجاد می‌کنند.

با وجود این ادعا‌، نگاهی به برنامه‌ها و عملکرد علیرضا زاکانی و تیم او نشانی می‌دهد که سپاه و بسیج با همکاری مدیریت شهری و به اسم «مبارزه با آسیب‌های اجتماعی» در حال به دست‌ گرفتن کنترل شهر تهران‌اند تا از شکل‌گیری اعتراض‌های عمومی ممانعت کنند؛ همان‌ چیزی که علی خامنه‌ای از نیروهای بسیج و سپاه خواسته بود.

علی خامنه ای، پس از اعتراض‌های آبان ۹۸، در یک سخنرانی خطاب به نیروهای بسیج و سپاه گفت که با «الگوبرداری» از کمیته‌های انقلاب اسلامی، در همه محلات حضور «سازمان‌دهی شده» داشته باشند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا