چرخاندیدگاه‌ها

تشدید نابرابری در جهان

این سازمان غیردولتی در گزارش خود با عنوان «نابرابری می‌کُشد» تأکید می‌کند که گروه میلیونرهای جهانی، ثروت خود را حدود پنج تریلیون دلار افزایش داده‌اند که این رقم بالاترین افزایشی است که تاکنون ثبت شده است. آکسفام اعلام کرد هم‌زمان با افزایش سرمایه یک میلیونر در هر ۲۶ ساعت، ۹۹ درصد از مردم جهان فقیرتر شدند و ۱۶۰ میلیون نفر دیگر بیشتر در فقر فرو رفتند.

افزایش شکاف میان اقشار فرادست و فرودست

سازمان بین‌المللی مبارزه علیه فقر «آکسفام» در گزارش جدید خود اعلام کرد درحالی‌که وضعیت درآمد ۹۹ درصد از جمعیت جهان در دوره همه‌گیری بیماری کووید-۱۹ بدتر شده است، ثروت ۱۰ نفر از ثروتمندترین افراد جهان در دوره کرونا دو برابر شده است. به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری افه اسپانیا، آکسفام در این گزارش انتقادی که بر اساس داده‌های منابع مختلف ازجمله بانک جهانی به‌دست‌آمده است، از افزایش ۱۰ ثروت برتر جهان از ۷۰۰ میلیارد دلار به حدود ۱.۵ تریلیون دلار در طول تقریباً دو سال گذشته خبر داد.

افزایش سرمایه ثروتمندترین افراد جهان
مجله «فوربس» در گزارشی اعلام کرد که تا ۳۰ نوامبر ۲۰۲۱ (۹ آذر) ایلان ماسک (رئیس تسلا و اسپیس ایکس)، جف بزوس (رئیس آمازون)، برنارد آرنو (رئیس گروه تشریفات فرانسوی)، بیل گیتس و استیو بالمر (مدیران عامل سابق مایکروسافت)، لری الیسون (مدیرعامل سابق اوراکل)، لری پیج و سرگئی برین (بنیان‌گذاران گوگل)، مارک زاکربرگ (مدیر فیس‌بوک) و وارن بافه (سرمایه‌گذار آمریکایی)، ثروتمندترین افراد جهان بوده‌اند که از مارس ۲۰۲۰ (اسفند ۹۸) تاکنون، بیش از ۸۲۱ میلیارد دلار افزایش سرمایه داشته‌اند.

نابرابری می‌کُشد!
این سازمان غیردولتی در گزارش خود با عنوان «نابرابری می‌کُشد» تأکید می‌کند که گروه میلیونرهای جهانی، ثروت خود را حدود پنج تریلیون دلار افزایش داده‌اند که این رقم بالاترین افزایشی است که تاکنون ثبت شده است. آکسفام اعلام کرد هم‌زمان با افزایش سرمایه یک میلیونر در هر ۲۶ ساعت، ۹۹ درصد از مردم جهان فقیرتر شدند و ۱۶۰ میلیون نفر دیگر بیشتر در فقر فرو رفتند.

مرگ یک نفر در هر چهار ثانیه به دلیل نابرابری اقتصادی
آکسفام همچنین تأکید کرد نابرابری اقتصادی و اجتماعی به دلیل عدم دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی، قرار گرفتن در معرض خشونت‌های جنسیتی، گرسنگی و بحران آب‌وهوایی منجر به مرگ روزانه دست‌کم ۲۱ هزار نفر و یا یک نفر در هر چهار ثانیه می‌شود. این سازمان غیردولتی همچنین تصریح کرد همه‌گیری کووید-۱۹ سبب شده تا زنان در سال ۲۰۲۰، حدود ۸۰۰ میلیارد دلار درآمد ازدست‌داده و با ۱۳ میلیون موقعیت شغلی کمتر مواجه شوند. تخمین زده می‌شود که درآمد به‌دست‌آمده توسط ۲۵۲ مرد، بیش از درآمد یک میلیارد زن در آفریقا، آمریکای لاتین و کارائیب است.

تشدید نابرابری در جهان، میراث کرونا
آکسفام خاطرنشان می‌کند که باوجود هزینه‌های بالای مبارزه با ویروس کرونا، دولت‌های کشورهای توسعه‌یافته، مالیات بر درآمدهای بالا را افزایش نداده‌اند و در عوض کالاهای عمومی مانند فناوری واکسن را در بخش خصوصی نگه داشته‌اند و کسب‌وکار انحصاری را تشویق کرده‌اند. طبق این گزارش، دولت‌های کشورهای ثروتمند باید قوانین مالکیت معنوی را کاهش دهند تا کشورهای بیشتری بتوانند واکسن تولید کنند. افزایش نابرابری و بی‌عدالتی در جهان، میراث قبل از پایان همه‌گیری کووید-۱۹ است؛ کرونا روند نابرابری در جهان را تسریع کرده به‌طوری‌که شکاف میان اقشار فرادست و فرودست جوامع مختلف در جهان از آغاز قرن بیستم تاکنون هرگز به این میزان نبوده است.

سه‌چهارم از کل ثروت جهان در اختیار ۱۰ درصد از قدرتمندترین افراد
بر اساس یک مطالعه کلان تهیه شده توسط موسسه «آزمایشگاه نابرابری جهانی» که روزنامه ال پائیس اسپانیا به آن دسترسی داشته است، در دو سال گذشته، روند تمرکز درآمد و ثروت که از دهه ۸۰ میلادی آغاز شده است، شتاب گرفت. «لوکاس چانسِل» که هدایت این تحقیقات را بر عهده دارد، می‌گوید: ما شاهد جهانی قطبی‌تر هستیم. کووید ۱۹، پدیده ظهور میلیاردرها را تشدید کرده و فقر بیشتری بر جای گذاشته است. در دو دهه اخیر، فاصله میان درآمد نیروی کار و سرمایه‌ای که ۱۰ درصد از ثروتمندترین و ۵۰ درصد از فقیرترین جمعیت جهان دریافت کرده‌اند، دو برابر شده است. همچنین تمرکز ثروت به‌اندازه‌ای نابرابر پیش رفته است که در حال حاضر ۱۰ درصد از قدرتمندترین افراد، سه‌چهارم از کل ثروت جهان را در اختیار دارند. ال پائیس با اشاره به این نکته در این گزارش که «هر چه یک شهروند ثروتمندتر باشد، ثروت او بیشتر می‌شود» نوشته است: از دهه ۹۰ میلادی، ۰.۰۱ درصد از ثروتمندترین افراد جهان شاهد رشد سالانه پنج درصدی ثروت خود بوده‌اند. ۰.۰۰۱ درصد از ثروتمندترین‌ها شاهد افزایش ثروت ۵.۹ درصدی و ۰.۰۰۰۰۱ درصد، افزایش حدود ۸.۱ درصدی بوده‌اند./ستاره صبح

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا