اجتماعی

برف در غرب، سیل در جنوب، ایران یخ می‌زند

سیـــل و آبگرفتگــــی در جنـــوب کشور موجب خسارت به مـــردم شده و بارش برف در غرب کشور و شادمانی مردم در شبکه‌های اجتماعی، پدیده غالب همه شهرهای کشور است.

آرمان ملی: در این میان، سازمان هواشناسی از تداوم بارش‌های سیل آسا در بسیاری از استان‌ها خبر داد. از روز گذشته این بارش‌ها آغاز شده و از ظهر امروز (۲۸ دی‌ماه) با تقویت فعالیت سامانه، سامانه بارشی تقویت می‌شود. طبق اعلام هواشناسی، در بعضی ساعات بارش متوسط و گاهی شدید باران و برف به‌ویژه در نیمه شمالی استان، وزش باد شدید تا خیلی شدید به‌ویژه در نیمه جنوبی استان گاهی با وقوع رعد و برق با احتمال بارش تگرگ در نقاط مستعد مورد انتظار است. از بعد از ظهر سه شنبه (۲۸ دی‌ماه) با وزش باد، به‌تدریج کاهش ابر پیش‌بینی می‌شود همچنین از امروز تا جمعه (۲۸ دی ماه تا اول بهمن‌ماه) کاهش محسوس دما بین ۵ تا ۹ درجه سلسیوس در سطح استان، یخبندان شبانه سطح زمین در نواحی مرکزی و جنوبی و یخبندان دایمی سطح زمین در نواحی شمالی مورد انتظار است.

سیل در جنوب کشور

این هشدارها در شرایطی بیان می‌شود که ۳۱ استان کشور درگیر بارش‌های زمستانی و برخی از آنها با سیلاب شدید روبه‌رو هستند. تداوم بارندگی و شدت بارش‌ها سبب جاری شدن روان‌آب ،آب گرفتگی و سیلابی شدن رودخانه‌ها در استان‌های هرمزگان ،کرمان ،سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، خوزستان و خراسان رضوی شده از این رو دستگاه‌های امدادی و خدمات رسان اکنون در آماده باش کامل هستند تا در صورت نیاز به مردم خدمت رسانی کنند. براساس اعلام اورژانس کشور شدت بارش‌ها و درگیری در استان‌های کردستان، آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و کرمانشاه و زنجان بیشتر بوده است. همچنین در استان کرمان و شهرستان قلعه گنج با تلاش امدادگران یکی از مفقودین پیدا و جست‌وجو برای مفقودی دیگر ادامه دارد. ۵۴ روستا نیز ارتباط‌شان با جاده‌های اصلی قطع شده است. همزمان، رئیس اورژانس کشور از ۴ مصدوم و ۹ مفقودی در پی بارش‌های اخیر در ۳۱ استان کشور خبر داد. جعفر میعادفر روز گذشته اعلام کرده: «طی بارش‌های ۷۲ ساعت گذشته تاکنون ۳۱استان و ۶۱مرکز اورژانس درگیر سیل و بارش سنگین برف شدند. تاکنون ۱۶ خانم باردار به مراکز درمانی منتقل شدند.» بارندگی شدید در شهرستان میناب در استان هرمزگان باعث تخلیه ساکنان چند روستا در این منطقه شد. بنا بر تصاویر منتشر شده در رسانه‌های اجتماعی، ساکنان روستا‌ها به همراه دام‌هایشان مجبور به ترک منطقه شده‌اند. این نگرانی وجود دارد که با وجود هشدارهای سازمان هواشناسی، وسعت سیل بیشتر شود و روستاهای پایین دست سد را خالی می‌کنند. پلیس زنجان هم اعلام کرده مسیرهای موصلاتی به علت بارش برف قطع هستند. بیمارستان‌های این استان نیز در حالت آماده‌باش قرار دارند.

امیدواریم غافلگیر نشده‌ باشند

در این میان اورژانس و هلال احمر در آماده باش کامل قرار دارند. در این شرایط امید مردم به ستاد مدیریت بحران است که در پی این بارش‌ها غافلگیر نشده باشند و فوت و کشته شدن احتمالی مردم را در روزهای آینده به گردن خودشان نیندازند. اسکان سیل‌زده‌ها بسیار مورد اهمیت است چون در بسیاری از شهرها با قطعی برق و گاز مواجه هستیم. همچنین خوراکی و وسایل گرمایشی مورد نیاز سیل‌زده‌ها و افراد درگیر برف است.

فرو ریختن سقف بیمارستان با برف

در این میان حجم بارش‌های برف در سنندج به‌حدی بود که، بخشی از سقف ورودی بیمارستان بعثت سنندج فرو ریخت که در این حادثه یک نفر جان خود را از دست داد. دکتر اسماعیل زارعی‌کوشا، استاندار کردستان ضمن تاکید بر لزوم آمادگی همه ادارات و سازمان های دولتی برای خدمت رسانی به مردم در هر شرایط زمانی و مکانی، عنوان کرد: جلوگیری از وقوع این گونه حوادث از سوی مدیران و مسئولان استان لازم و ضروری است. وی ضمن تسلیت به خانواده فرد متوفی در این حادثه، بیان کرد: باید ضمن بررسی تمامی جوانب با هر گونه قصور احتمالی در جریان وقوع این حادثه برخورد صورت گیرد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا