جوانان

کلاس‌های مجازی بلوغ دانش‌آموز را عقب می‌اندازد

تهدید اومیکرون و دلتا از میان نرفته اما وزیر آموزش و پرورش ایران می‌گوید کلاس‌های درس و امتحان حضوری خواهند شد. یوسف نوری این تصمیم را ضرورتی برای “نجات آموزش” خواند و نسبت به تاخیر بلوغ دانش‌آموزان هشدار داد…..

وزیر کشور دولت ابراهیم رئیسی، در ابلاغیه‌ای به وزیر علوم این دولت، خواستار حضوری شدن کلیه کلاس‌های دانشگاه‌ها و مدارس وابسته به وزارت‌خانه‌های دولتی شده است. این دستور به کاهش محدودیت‌های مرتبط با کرونا اتکاء دارد و به ویژه بر ضرورت حضوری بودن امتحانات و جلسات دفاع پایان‌نامه‌های تحصیلی تاکید می‌کند.

یوسف نوری، وزیر آموزش و پرورش دولت رئیسی گفته که ستاد ملی مدیریت کرونا در بررسی‌های مختلف، نتیجه گرفته که مدارس و دانشگاه‌ها باید بازگشایی شوند. او افزوده که این یک ضرورت است و برای “نجات آموزش” کشور باید در کوتاه‌ترین زمان انجام گیرد.

احمد وحیدی، وزیر کشور جمهوری اسلامی نیز تاکید کرده که حضور دانش آموزان در مدارس اختیاری نخواهد بود بلکه همه موظفند در سر کلاس حاضر باشند. او در عین حال گفته که تصمیم‌ مستقل برای شهرستان‌ها در موارد خاص، منتفی نیست.

خبرگزاری فارس به نقل از وحیدی نوشت: «حضور دانش‌آموزان در مدرسه طبق برنامه‌ای است که آموزش و پرورش اعلام می‌کند یعنی ممکن است در بعضی جاها تصمیم بگیرند به خاطر جمعیت دانش‌آموزان بگویند که برخی سه روز در هفته به مدرسه بروند یا مدرسه دو یا سه شیفته شود که تشخیص با آموزش و پرورش است اما اصل با آموزش حضوری است.»

وزیر آموزش و پرورش ایران در توجیه لزوم بازگشایی هر چه زودتر مدارس و دانشگاه‌ها گفته است: «آمادگی تمام مدارس را داریم، دولت همت خوبی کرده و از افتخارات دولت بود که واکسیناسیون انجام شده که به طور میانگین ۹۰ درصد برای دانش آموزان و معلمان انجام شده و مدارس آمادگی کامل را دارند و کلاس‌ها باید بر اساس پروتکل‌ها برگزار شود.»

یوسف نوری افزوده که زیان‌های آموزشی به ویژه در پایه‌های اول و دوم دبستان قابل تصور نیست و هم‌زمان هشدار داده که حضوری نبودن کلاس‌ها موجب “تاخیر در بلوغ دانش آموزان” می‌شود.

تهدید بزرگ

تصمیم‌گیری برای بازگشایی عاجل کلاس‌های حضوری در حالی اعلام می‌شود که یک عضو “کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا” هشدار داده که هفت میلیون نفر در ایران هیچ نوع واکسنی تزریق نکرده‌اند و اومیکرون می‌تواند برای این گروه یک تهدید بزرگ باشد.

پیام طبرسی به خبرگزاری ایسنا گفته است: «اکنون روند کلی بیماری در مرگ‌ومیر و بستری رو به کاهش است؛ ولی با توجه به سویه اومیکرون این خطر وجود دارد که تا حدود ۳ هفته آینده افزایشی در این موارد داشته باشیم. ما از کل دنیا مستثنی نیستیم،‌ یک افزایشی در موارد خواهیم داشت اما چیزی که مهم است این است که این افزایش تبدیل به پیک و یا معضل بهداشتی نشود.»

طبرسی یادآور شده که یکی از علل طولانی شدن گردش دلتا در ایران، می‌تواند افراد واکسن نزده باشد: «اکنون هم خطر اومیکرون و هم خطر دلتا وجود دارد و کسانی که واکسینه نشده‌اند خطر اصلی برای حمله هر دو سویه کرونا هستند.»

بنا بر آمار وزارت بهداشت ایران از چند هفته قبل آمار مرگ و میر کرونا دو رقمی شده است. تازه‌ترین آمار روابط عمومی این وزارت‌خانه حاکی از آن است که در شبانه روز منتهی به سه‌شنبه ۲۸ دی، ۱۸ نفر فوت کرده‌اند و ۳۶۵۳ بیمار شناسایی شده‌اند.

رئیس دولت سیزدهم پیشتر خواسته بود که مدارس و مراکز آموزش عالی از اول آذر بازگشایی شوند. خبرگزاری‌های اصولگرا، سقوط ارقام مرگ و میر و ابتلا را به شتاب واکسیناسیون در دولت رئیسی نسبت می‌دهند. مقایسه آمارهای پزشکی قانونی با میانگین فوت در سال‌های گذشته و شواهد میدانی اما مشخص می‌کند که ارقام واقعی دستکم دو برابر داده‌های رسمی وزارت بهداشت هستند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا