اخبار

توافق مجلس وسخنگویان دولت برسر نپرداختن یارانه سه دهک بالای جامعه ، رسانه ای شد

برپایه اخبار تا حال منتشره ، بخث اساسی این استکه هیچ کس از اقشار مرفه جامعه خود را دهک های اول و دوم و سوم جامعه نمی شناسد و همین خود عرصه پیاده کردن این پروسه مورد توافق مجلس و ددولت را با تاخیر روبرو می سازد …

آنچه امروز زئیس دولت بیان میدارد ، بر اساس بررسی های مجلس ، دولت قبلی (احمدی نژاد)مبلغ ۱۸۰هزار میلیارد تومان بدهی باقی گذاشت. بدین ترید با کسری بودجه موجود امکان پرداخت یارانه به ده دهک کل جامعه امکان پذیر نیست . از سویی با آنچه مورد توافق مجلس و دولت است عدم پرداخت به سه دهک بالای جامعه ، در حال حاضر کار شناسایی این سه دهک در دستور بحث مجلس و دولت است. در این رابطه رایزین ها شروع شده و نمایندگانی در بحث های خود نظراتشان را در رابطه با چگونگی شناسایی سه دهک بالا اعلام داشته اند. به گزارش خبرگزاری مهر ۹۲ آمده است : بالاخره مجلس درباره حذف یارانه سه دهک ثروتمند جامعه به توافق رسید. اتفاقی که از اسفندماه سال ۹۰ با خالی شدن دست دولت زمزمه آن شروع شده و با تشکیل دولت جدید رفته رفته اجرا می شود. اما این روزها نگرانی در این است که با نبود اطلاعات آماری دقیق از درآمد اقشار، چگونه این یارانه بگیران ثروتمند شناخته خواهند شد.

نماینده های یارانه بگیر
یکی از همین اقشاری که احتمالا یارانه هایشان حذف می شود نماینده های مجلس هستند. در مجلس هشتم بسیاری از نماینده های مجلس از گرفتن یارانه انصراف دادند اما چند روز پیش ابراهیم نکو دبیر کمیسیون اقتصادی مجلس گفته بود که دو سوم نمایندگان مجلس نهم یارانه می گیرند. او گفته بود که علاوه بر شماری از نمایندگان مجلس برخی مشاوران وزرا یا پست دیگری که حقوق کافی دارند هم یارانه می گیرند. او البته گفته که این نمایندگان قبل از نمایندگی مثل قاطبه مردم عمل می کردند و هنوز فرصت نکرده اند به سایت هدفمندی یارانه ها مراجعه کنند و از دریافت یارانه انصراف بدهند

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی هم در گفت وگو با مهر با انتقاد از روند پرداخت یارانه به دارندگان درآمد های بالا از جمله ۱۵۰ نماینده مجلس از همکارانش خواسته است به صورت داوطلبانه یارانه خود را قطع کنند.نماینده مردم رشت در مجلس گفته است یارانه بیت المال نیست که به همه تعلق پیدا کند بلکه انفال است و حکومت باید در مورد آن تصمیم گیری کند.

نمایندگان چقدر حقوق می گیرند
در مجلس هفتم انتشار فیش حقوقی یکی از نمایندگان مجلس به جلوگیری از ورود خبرنگاری که این فیش حقوقی را منتشر کرده بود منجر شد اما در همین مجلس نهم نادر قاضی پور نماینده مردم ارومیه فیش حقوقی خود را منتشر کرد. روی این فیش برای آقای نماینده ۲ میلیون و ۷۲۰ هزار تومان مزایا در نظر گرفته شده بود. سیدمحمد بیاتیان نماینده بیجار و حسن‌آباد هم به عنوان رئیس مجمع نمایندگان استان کردستان و عضو هیئت رئیسه کمیسیون صنایع و معدن مجلس شورای اسلامی، براساس آخرین فیش حقوقی خود در مهر ماه امسال، ۳۲ میلیون و ۹۳۰ هزار ریال؛ ۳ میلیون و ۲۹۳ هزار ریال، درآمد دارد.

انصراف اجباری
«آقای … نظر به تمکن مالی، لطفا جهت انصراف از دریافت یارانه به سامانه http://www.refahi.ir مراجعه کنید، سازمان هدفمند‌سازی یارانه‌ه»

این متنی است که اسفندماه سال ۹۰ از سازمان هدفمندی یارانه برای سرپرستان خانوارها پیامک می شد و از آن ها خواسته می شد جهت انصراف از دریافت یارانه به سامانه http://www.refahi.ir مراجعه کنند. در آن مقطع ارسال این پیامک به اقشار کم درآمد از جمله قشر مستاجران و کارگران، اعتراض های زیادی را به همراه داشت که باعث عقب نشینی سازمان هدفمندی یارانه ها از موضع اولیه شد

این در حالی بود که در حالی که پیش از ارسال این پیامک ها، محمود احمدی نژاد رئیس دولت دهم در یک برنامه تلویزیونی گفته بود با متمکنین مکاتبه خواهد شد تا به صورت داوطلبانه از دریافت یارانه انصراف دهند، اما متن پیامک اینگونه القا می کرد که انصراف اجباری است.
۱۷ فروردین سال ۹۱ مرحله دوم ارسال این پیامک ها آغاز شد اما باز قطع یارانه ها در یک سال پایانی عمر دولت دهم به سرانجامی نرسید و دولت ترجیح داد به هر نحو ممکن و با هر تبعاتی پول یارانه مردم را از هر جایی تامین کند تا پرونده واریز یارانه به حساب مردم را ناقص نگذاشته باشد.

چگونه شناسایی می شوند

چندی قبل احمد توکلی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی نحوه شناسایی ثروتمندان یارانه بگیر را توضیح داده بود. او گفته بود شناسایی این افراد آسان است، به طور مثال کارمندان دولتی که بیش از دو تا سه میلیون تومان در ماه حقوق می گیرند کاملا قابل شناسایی هستند، افرادی که خودروی شخصی آنها از مدل و قیمت خاصی بالاتر باشد به راحتی قابل شناسایی هستند، دارایی بسیاری از افراد از طریق میزان مالیاتی که پرداخت می کنند قابل پیگیری است و در صورتی که این اقدام صورت نگیرد دولت نمی تواند کسری بودجه ۵۴ هزار میلیارد تومانی که با اجرای قانون هدفمندی دست به گریبانش شده است را جبران کند.

وی بعدها در مقاله مستندی توضیحات دقیق تری و راهکاری عملی تری برای این کار ارائه داد. او گفت بانک مرکزی گردش مالی تمامی صاحبان حساب های بانکی را دارد. می توان با حکمی قانونی بانک را مکلف نمود که اسامی تمام دارندگان چرخش مالی از حد معینی به بالا را، بدون ورود در جزئیات، در اختیار دولت بگذارد.

و ی توضیح داده بود: سازمان مالیاتی کشور می تواند مؤدیانی را که از حد معینی به بالا مالیات می دهند، به دولت معرفی کند یا راهنمایی و رانندگی را می توان ملزم نمود که اسامی دارندگان خودرو از انواع خاصی و از مدلی به بالا را معرفی کند سازمان ثبت املاک و اسناد کشور می تواند اسامی مالکان خانه هایی از متراژ معینی به بالا را معرفی کند. جهاد کشاورزی زمین داران از مساحت معینی به بالا را مشخص کند.

نوبخت خبر داد:
حذف یارانه ۳ دهک طبق‌ زمان‌بندی قانون
به گزارش خبرگزاری دولتی فارس ۹۲ آمده است : معاون‌برنامه‌ریزی رئیس‌جمهور با بیان اینکه برای حذف سه دهک درآمدی از یارانه نقدی طبق قانون و براساس زمان‌بندی تعیین شده در آن عمل می‌کنیم، گفت: تلاش می‌کنیم که هیچ اقدامی بدون داشتن آمار و اطلاعات کافی و دقیق انجام نشود.

به گزارش فارس محمد باقر نوبخت معاون رئیس جمهور امروز در حاشیه همایش روز آمار در جمع خبرنگاران اظهار داشت: امیدواریم ستاد بودجه کشور لایحه بودجه ۹۳ را در زمان مقرر به مجلس ارائه کند.

وی افزود: ‌با توجه به لایحه اصلاحیه بودجه ۹۲ با همکاری مجلس توانستیم سقف بودجه را در حد درآمدهای واقعی کاهش دهیم و به همین جهت تا پایان سال جاری هیچ کسری در بودجه نخواهد بود.

معاون‌برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور گفت: قیمت نفت در بودجه امسال در همان رقم پیش‌بینی شده در قانون است، اگر چه هم میزان درآمدهای نفتی و هم درآمدهای مالیاتی کمتر از میزان مصوب بود، اما چون کمیسیون و برنامه بودجه پیشنهاد لایحه دولت برای ارقام جدید را پذیرفت مشکلی نخواهد بود.

وی در پاسخ به سؤالی در مورد چگونگی حذف ۳ دهک پردرآمد از یارانه نقدی گفت: این کار در حال بررسی است، اما قطعا اطلاعات موجود ناکافی است و باید تقویت و پردازش شود، چون دولت اعتقاد دارد هیچ گونه تنش و چالشی نباید در جامعه به وجود آید.

وی افزود: با توجه به واقعیت‌ها نسبت به اصلاح روند اجرای قانون هدفمندی تا پایان امسال عمل می‌کنیم و آنچه برای سال آینده در لایحه بودجه دیده می‌شود، مطابق روند اصلاح شده است.

وی در مورد تغییر نرخ سپرده و سود بانکی گفت: این کار در حوزه مسئولیت شورای پول و اعتبار و باید یک تصمیم جمعی در این خصوص اتخاذ شود.

نوبخت ادامه داد: قطعا این رقم باید متناسب با واقعیت‌ها باشد و الان هیچ جمع‌بندی مشخصی در دولت نسبت به این ارقام وجود ندارد.

معاون‌برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور در پاسخ به سؤالی در مورد برنامه دولت برای افزایش نرخ سوخت گفت: دولت باید قوانین مصوب مجلس را رعایت کند و با توجه به اصلاحی که در روند اجرای قانون هدفمندی به وجود آمده سعی کنیم، به گونه‌ای عمل کنیم که کمترین چالش برای مردم به وجود آید.

نوبخت درباره رقم نرخ ارز در بودجه سال آینده گفت: سه مولفه درآمد نفتی را تشکیل می‌دهد که این موارد میزان فروش، قیمت هر بشکه نفت و نرخ تسعیر است که در حال جمع‌آوری اطلاعات در این زمینه هستیم و بعد از نهایی شدن لایحه این نرخ اعلام می‌شود.

وی در مورد سقف بودجه سال آینده گفت: امسال برای سقف بودجه یک رقم ۲۱۰ هزار میلیارد تومان در قانون آمده که ما این سقف را در اصلاحیه قانون بودجه به ۱۵۰ هزار میلیارد تومان کاهش دادیم و قطعا بودجه ۹۳ نسبت به رقم جدید تهیه و به همان نسبت رشد خواهد داشت.

معاون‌برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس در مورد اینکه آیا دولت امسال برای حذف سه دهک پردرآمد اقدام می‌کند، گفت: دولت نهایت تلاش خود را برای اجرای قانون خواهد کرد و وقتی که قانون برای دولت زمان تعیین می‌کند ما هم قطعا در سقف تعیین شده در قانون عمل می‌کنیم.

نوبخت در مورد اینکه بانک اطلاعاتی موجود برای حذف سه دهک کامل نیست، گفت: هم اکنون اطلاعات وجود، اما کافی نیست و ما باید هر گونه تکلیف قانونی را در پایه اطلاعات دقیق انجام دهیم.

وی افزود: بدون داشتن آمار و اطلاعات کافی و دقیق نباید کاری را آغاز کنیم.

نوبخت در مورد احیای سازمان مدیریت اظهار داشت: در تلاش هستیم تا سازمان مدیریت جدید دقیقا همان سازمان ثابت نباشد و یک سازمان کارآمد، چابک و متناسب با مأموریت‌هایش باشد.

وی اضافه کرد: طرح یک فوریتی در این خصوص در مجلس در حال رسیدگی است که هنوز نهایی نشده است.

سخنگوی دولت در مورد برنامه دولت برای کاهش نرخ تورم گفت: قانون برنامه پنجم که برای کاهش نرخ تورم تکلیف تعیین کرده است، در حال اجرا است و همین لایحه اصلاحیه بودجه که سقف آن از ۲۱۰ به ۱۵۰ هزار میلیارد کاهش یافته نشان دهنده اقدام دولت برای کاهش تورم است.

وی اضافه کرد: اگر منابع کافی در بودجه نباشد حتما باید از بانک مرکزی استقراض کنیم و این کار موجب تزریق پول پرفشار به اقتصاد و افزایش تورم می‌شود.

به گفته وی، در برنامه‌ای که برای سال ۹۳ تعیین شده نرخ تورم بسیار پایین‌تر از رقم فعلی است.

وی در خصوص نتایج جلسه ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: گزارشاتی در خصوص نظام بانکی کشور ارائه شد و تقسیم کاری صورت گرفت که بتوانیم جلوی بی‌نظمی‌های مالی که موجب فساد است را بگیریم.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا