گوناگون

سیل جنوب کرمان؛ انسداد راه‌ها، قطع آب و برق و استیصال مردم

سیلاب در کرمان به مسدود شدن ۳۳۹ راه روستایی و در خطر قرار گرفتن ۱۰۶ روستا انجامید. در عنبرآباد ۵۰ خانه‌ی در آستانه فرونشست تخلیه شدند. ده‌ها روستا برق و آب ندارند. چند دهانه پل توکل‌آباد در مسیر کرمان به ایرانشهر شکست….

به گزارش دویچه وله، سیلاب و بارندگی‌های شدید در چند استان ایران با خرابی‌های گسترده، مسدود شدن راه‌های ارتباطی و قطع آب و برق در بسیاری روستاها همراه شده است. در کرمان، صدها خانوار در شهرستان‌های قلعه گنج، منوجان، رودبارجنوب، کهنوج و عنبرآباد از سیلاب آسیب دیده‌اند و خانه‌های مسکونی، اراضی کشاورزی و زیرساخت‌ها در شهرستان‌های جنوبی استان کرمان با خسارات گسترده‌ای روبرو شده‌اند.

امدادرسانی به بسیاری روستاهای آسیب‌دیده به دلیل انسداد راه‌ها از طریق زمینی میسر نیست.

استاندار کرمان پس از بازدید از مناطق سیل زده جنوب استان، دستور تخلیه روستاهای حاشیه رودخانه‌ها را صادر کرد. خبرگزاری ایسنا نوشت ۳۰ روستا در کرمان فاقد آب هستند و شهرستان رودبار و روستای کروچان در جنوب کرمان نیز با آب‌گرفتگی سنگین مواجه شده‌اند.

علی زینی‌وند، اعلام کرده که آب رودخانه‌های خروشان به سمت جازموریان حرکت می‌کند اما داخل شهرستان رودبار خسارتی ندیده است. او وعده داده که امدادرسانی هوایی به روستاهای فاقد دسترسی زمینی از چهارشنبه ۲۹ دی شروع شود. ایسنا به نقل از زینی‌وند نوشت، ارتباط رادیویی و تلفنی با روستاهای غیرقابل دسترس برقرار است.

فرماندار بم هم اعلام کرده که رودخانه‌های فصلی طغیان کرده‌اند و راه‌های اتصال به ۵۳ روستا در دو بخش “بروات” و “مرکزی” قطع شده‌اند. هادی شهسوارپور گفته برق ۱۵ روستا در بم قطع شده بود که به غیر از سه روستای حشر‌آباد و حسن‌آباد و دامنه‌سیدی، باقی به وضعیت عادی برگشته‌اند.

۵۰ خانه در شهرستان عنبرآباد نیز در اثر سیلاب در معرض فرونشست قرار گرفته‌اند. استانداری کرمان از ساکنان خواسته شب در خانه‌ها نمانند و به جمعیت هلال احمر دستور داده امکان اسکان اضطراری سکنه را فراهم کند.

زینی‌وند تاکید کرده که قربانیان سیل کرمان سه نفر هستند و کسی نیز مفقود نشده‌است. شامگاه سه‌شنبه امدادگران توانستند سه نفر را که حین عبور خودروی نیسان در رودخانه پل سورگا در مرکز شهر قلعه‌گنج گیر افتاده بودند نجات دهند.

هم‌زمان، ویدئویی در “شهروند آنلاین” منتشر شده که لحظه شکسته شدن چند دهانه پل توکل‌آباد در محور ریگان – ایرانشهر را بر اثر فشار آب نشان می‌دهد. استاندار کرمان هشدار داده بود که در صورت عدم کاهش بارندگی، قلعه گنج، رودبار و زهکلوت در خطر قرار خواهند داشت و گفته بود تا فروکش کردن طغیان رودخانه، مسیر توکل‌آباد – یوسف‌آباد مسدود می‌شود.
در این میان، مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمان گفته علت طغیان رودخانه “آموزش و پرورش” در شهر رودبار، ساخت و ساز برخی دستگاه‌ها در حریم این رودخانه است.

کاوه مدنی، معاون سابق سازمان حفاظت محیط زیست ایران و استاد امپریال کالج لندن در توییتی نوشته است: «طبیعت ایران باز هم در حال یادآوری ضرورت آموختن هم‌زیستی با برف، باران و سیل است‌. باران کسری آب تالاب‌ها، سدها و سفره‌های آب زیرزمینی را تا حدی جبران و توده‌های برف هم آب را برای فصول بعدی ذخیره می‌کنند. طبق معمول، عدم آمادگی برای چنین شرایطی بخشی از هم‌وطنان را به شدت می‌آزارد.»

سازمان هواشناسی ایران دو هفته قبل نسبت به بارندگی شدید و بروز سیلاب در چهار استان بوشهر، هرمزگان، کرمان و فارس “هشدار قرمز” داده بود.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا