زنان

مروری بر اخبار زنان در ماهی که گذشت

دختران کشتی گیر در قرقیزستان مدال‌ها را درو کردند و با چهار مدال طلا و سه نقره برای مردم ایران افتخار آفریدند.

‍ اخبار زنان در دی ماه

فتانه عبدالحسینی- کانال علمی مطالعات زنان

📌اخبار دی ماه را با تبریک شروع سال ۲۰۲۲ و خبرهای مربوط به ورزش زنان آغاز می‌کنیم.

⚽️سیام دی ماه تیم فوتبال زنان در چارچوب دور اول مرحله گروهی مسابقات جام ملت‌های آسیا، مقابل هند یک امتیازی شد. اولین حضور تیم ملی فوتبال زنان ایران در جمع بهترین‌ها از صداوسیما پخش نشد.

⛷عاطفه احمدی عضو تیم اسکی زنان ایران به عنوان اولین زن ایرانی نام خود را در رقابت‌های المپیک زمستانی ثبت کرد.

🥇خبر رکوردشکنی گیتی موسویی قویی‌ترین زن جهان در تبریز بسیاری را شگفت‌زده کرد، او توانست تریلی هفده تنی را در سطح صاف بکشد.

🥇دختران کشتی گیر در قرقیزستان مدال‌ها را درو کردند و با چهار مدال طلا و سه نقره برای مردم ایران افتخار آفریدند.

🥇گلاره ناظمی نامزد بهترین داور فوتسال جهان در سال ۲۰۲۱ شد.

❌اصفهان که پیشگام طرح ممنوعیت دوچرخه‌سواری زنان است، ورزش بدن‌سازی زنان را نیز به لیست رشته‌های ممنوعه ورزشی این شهر افزود. اگرچه به نظر می‌رسد دستور این ممنوعیت به بقیه‌ی ادارات کل ورزش استان‌ها ابلاغ شده و احتمالا زنان علاقمند به این رشته ورزشی در شهرهای دیگر نیز با این محدودیت مواجه خواهند شد.

❌خبر اسیدپاشی به زنان در هنگام ورزش صبحگاهی در شهرک اندیشه شهریار بار دیگر حساسیت افکار عمومی را برانگیخت. عامل اسیدپاشی دستگیر شد. پلیس اعلام کرد با عاملان اسیدپاشی برخورد جدی خواهد شد. هرچند این واقعه موجب شد تا بار دیگر پرسش درباره عدم دستگیری عاملان اسیدپاشی اصفهان در اذهان عمومی رنگ بگیرد. اگرچه، پرونده اسیدپاشی اصفهان با پرداخت دیه از بیت المال بسته شد.

❌این روزها تعداد زنان علاقمند به ورزش باستانی زورخانه‌ای افزایش یافته است، اما سنت‌گرایان با مقدس خواندن زورخانه و ناپاکی زنان به دلیل عادت ماهیانه با حضور آنان در زورخانه‌ها مخالفت کردند. تاکنون مدیران دولتی موضع روشنی درباره حضور زنان در این ورزش باستانی نشان ندادند.

🔻بدون تیتر، بدون مقدمه

▪️رییس جدید مرکز مطالعات و تحقیقات زنان با اقدامی خلاف قانون، نام این مرکز را مرکز امور زنان و خانواده تغییر داد. تغییر نام این مرکز پژوهشی مستقل که مجوز خود را از وزارت علوم دریافت کرد، خلاف اساس‌نامه مصوب آن است. ژاله شادی‌طلب از اعضای موسس این مرکز به این اقدام واکنش نشان داد و آن را خلاف قانون و موجب کاهش جایگاه علمی این مرکز دانست.

♦️گویا زنان خودسرپرست، زنان طلاق گرفته و نخبگان علمی با معرفی بنیاد نخبگان و بیماران خاص با معرفی وزارت بهداشت در کنار متاهلان می‌توانند از تسهیلات مسکن در طرح ملی نهضت مسکن برخوردار باشند. دولت پیش از آن شرط تاهل را برای دریافت این تسهیلات الزامی اعلام کرده بود، این شرط همچنان برای مردان بالای بیست و سه سال الزامی‌است.

▪️ واکنش‌ها همچنان به طرح صیانت جمعیت ادامه دارد. پدر ژنتیک ایران پرفسور داریوش فرهود، ضمن مهم خواندن آینده فرزندان ایران، طرح تشویق به فرزندآوری را دارای ایرادات بسیار دانست، او همچنین پرداخت پول به والدین برای تشویق فرزندآوری را نقد کرد.

▪️ مهرداد ویس کرمی عضو کمسیون آموزش مجلس گفت: هرچه خانم‌ها به سمت تحصیل و درس خواندن رفتند، ازدواج و بچه شدن در آن‌ها کمتر رخ داده است.

▪️ معاونت امور زنان و خانواده افزایش دورکاری زنان شاغل را مشوقی برای فرزندآوری دانست.

▪️ انتشار خبر ترویج کودک‌همسری و تبعیض جنسی در کتاب درسی پایه دوازدهم واکنش‌های بسیاری را صفحات اجتماعی برانگیخت.

▪️ در حالی که انسیه خزعلی از دولت خواست برای اجرای قوانین حجاب قاطعانه ورود کند. مدیرعامل بهشت زهرا از نظارت بیشتر بر سنگ قبرها و ممنوعیت نقش بستن تصویر زنان بی‌حجاب بر آنها خبر داد. پیش از این، در شهرستان رویان مازندران تصاویر زنان محجبه بر سنگ‌های قبر توسط کسانی مخدوش شده بود.

▪️ خبرها نشان از آن دارد که در مناطق غرب کشور زنان نان‌آور مجبور به کولبری هستند و در ازای این شغل دشوار فقط سیصد هزار تومان دستمزد دریافت می‌کنند.

▪️ سومین خودسوزی زنان در ارومیه ظرف یک ماه گذشته ثبت شد، در شوشتر نیز یک زن جوان بیست و چهار ساله به دلیل درخواست طلاق توسط همسرش با اسلحه کشته شد.

▪️ آخرین خبر هم به اظهارنظر عضو فراکسیون زنان مجلس اختصاص داده شد، ایشان اعلام کردند، نیازی به حضور پزشک مرد در حوزه زنان نیست.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا