گوناگون

میانگین نرخ تورم سالانه دی؛ ۴٢,۴ درصد

بر اساس آخرین گزارش مرکز آمار نرخ تورم نقطه‌ای در دی‌ماه ١۴٠٠ به عدد ٣۵,٩ درصد رسیده که در مقایسه با ماه قبل ٠,٧ واحد درصد افزایش‌یافته است؛ این در حالی است که تورم نقطه‌ای از تیرماه کاهشی شده بود که می‌تواند هشداری برای تغییر جهت تورم باشد. به گزارش اقتصاد آنلاین، نرخ تورم ماهانه دی ١۴٠٠ به ٢,۴ درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، ٠.٧ واحد درصد افزایش داشته است؛ تورم ماهانه هم از مهرماه روند نزولی داشت. …

تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» به ترتیب ١.٧ درصد و ٢.٧ درصد بوده است. نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری ٢,۵ درصد هست که نسبت به ماه قبل ٠.٩ واحد درصد افزایش داشته است. هم‌چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ١.٩ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ٠.١ واحد درصد افزایش داشته است. در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بیش‌ترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه «دخانیات»، گروه «نان و غلات» (انواع برنج ایرانی) و گروه «ادویه و چاشنی» (زعفران، رب گوجه‌فرنگی) هست.

در گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات»، اجاره‌بهای واحد مسکونی، گروه «هتل و رستوران» (هزینه اقامت در هتل و مسافرخانه) و گروه «پوشاک و کفش» (انواع پوشاک) بیش‌ترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند. نرخ تورم سالانه دی‌ماه ١۴٠٠ برای خانوارهای کشور به ۴٢,۴ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ١.٠ واحد درصد کاهش نشان می‌دهد. همچنین نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری و روستایی به ترتیب ۴١,٨ درصد و ۴۵.٨ درصد هست که برای خانوارهای شهری ٠,٩ واحد درصد کاهش و برای خانوارهای روستایی ١.٢ واحد درصد کاهش داشته است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا