گوناگون

آمریکا: یک کشتی با محموله شیمیایی از مبدا ایران را توقیف کردیم

نیروی دریایی آمریکا از توقیف یک کشتی از مبدا ایران در مسیر شناخته‌شده قاچاق سلاح برای حوثی‌های یمن خبر داد. محموله این کشتی نزدیک به ۴۰ تن مواد شیمیایی اعلام شده که می‌تواند در تولید مواد منفجره هم کاربرد داشته باشد.

نیروی دریایی ایالات متحده مستقر در منطقه روز یک‌شنبه سوم بهمن (۲۳ ژانویه) اعلام کرد، در آب‌های جنوب خلیج عمان یک شناور بدون پرچم با نزدیک به ۴۰ تن مواد شیمیایی را توقیف کرده است.

به گزارش آسوشیتدپرس ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات متحده، که مقر مرکزی آن در بحرین قرار دارد، می‌گوید شناور توقیف‌شده “از مبدا ایران حرکت کرده و در مسیری توقیف شده که به طور معمول برای قاچاق تجهیزات جنگی برای حوثی‌های یمن مورد استفاده قرار می‌گیرد”.

گفته می‌شود در شناور توقیف‌شده کود شیمیایی جاسازی شده که در تولید مواد منفجره نیز به کار برده می‌شود.

نیروی دریایی آمریکا می‌گوید شناور یادشده سال گذشته نیز نزدیک سواحل سومالی در حال حمل هزاران سلاح سبک و موشک‌انداز برای حوثی‌های یمن توقیف شده بود.

در یمن از سال ۲۰۱۵ نبردی میان نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان سعودی و شیعیان حوثی مورد حمایت جمهوری اسلامی در جریان است که مهم‌ترین جنگ نیابتی منطقه ارزیابی می‌شود.

از شروع جنگ‌های داخلی در یمن مطابق قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل و تحریم‌های ایالات متحده ارسال تجهیزات جنگی به این کشور ممنوع اعلام شد.

سابقه قاچاق سلاح برای حوثی‌ها

با وجود این در سال‌های اخیر بارها، و در تازه‌ترین مورد حدود یک ماه پیش، محموله‌های ارسالی تجهیزات جنگی برای حوثی‌ها توقیف شده است.

کشورهای غربی، عربستان و نیروهای ائتلاف معتقدند در اغلب موارد ارسال تجهیزات نظامی برای شیعیان شورشی یمن دست جمهوری اسلامی در کار بوده اما ایران همواره نقش داشتن در این کار را انکار کرده است.

نیروی دریایی آمریکا می‌گوید خدمه کشتی توقیف‌شده یمنی بوده‌اند که همراه با مواد شیمایی کشف‌شده به گارد ساحلی یمن تحویل داده شدند.

شیعیان مورد حمایت جمهوری اسلامی در یمن حدود ده روز پیش و با افزایش شدت حمله‌هایی که توسط نیروهای مورد پشتیبانی امارات متحده عربی انجام شد، شکست سنگینی متحمل شدند و از استان شبوه عقب نشینی کردند.

عملیات تلافی‌جویانه حوثی‌ها علیه امارات

روزنامه آلمانی “فرانکفورتر آلگماینه” (FAZ) در گزارشی درباره این درگیری‌ها نوشت استان شبوه از چند نظر بسیار اهمیت دارد؛ یکی به لحاظ وجود منابع و تاسیسات و خطوط انتقال نفت و گاز و دیگری از نظر جغرافیایی که می‌تواند امکان دست‌یابی شبه‌نظامیان مورد حمایت جمهوری اسلامی به آب‌های آزاد در جنوب را فراهم کند.

این روزنامه پیروزی‌های اخیر نیروهای دولتی علیه شبه‌نظامیان حوثی را چرخشی در تحولات یمن ارزیابی کرده و مهم‌ترین علت آن را نزدیکی مجدد عربستان و امارات عنوان می‌کند که با حمله‌های هوایی خود راه پیشروی این نیروها را هموار می‌کنند.

حوثی‌های یمن به تلافی درگیری‌های استان شبوه ۲۷ دی با پهپاد و موشک به چند نقطه ابوظبی حمله کردند. در جریان این حمله‌ها دست‌کم سه نفر کشته و شش نفر مجروح شدند.

کشورهای غربی و عربی حمله حوثی‌ها به امارات متحده عربی را به شدت محکوم کرده و شورای امنیت سازمان ملل آن را “اقدام تروریستی” عنوان کرده است.

کشف مواد مخدر به ارزش ۲۶ میلیون دلار

همزمان با توقیف کشتی حامل مواد شیمیایی در جنوب دریای عمان، نیروی دریایی بریتانیا نیز اعلام کرد که هفته گذشته در قایقی در همین منطقه مقدار زیادی مواد مخدر به ارزش حدود ۲۶ میلیون دلار کشف و ضبط کرده است.

درباره مبدا این قایق و منشاء محموله آن تا کنون خبری منتشر نشده است. نیروی دریایی آمریکا نهم دی ماه گفته بود در دریای عرب از یک کشتی ماهیگیری با مبدا احتمالی ایران ۳۸۵ کیلو هروئین کشف کرده که ارزش آن چهار میلیون دلار برآورد می‌شود.

جمهوری اسلامی و گروه‌های تحت حمایتش مانند حوثی‌های یمن و حزب‌الله لبنان بارها به قاچاق مواد مخدر برای تامین هزینه خرید تجهیزات نظامی متهم شده‌اند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا