ورزشی

اولین برد تاریخ تنیس ایران رقم خورد

مشکات الزهرا ،ستاره تنیس ایران، پدیده‌ جهان شد

نام مشکات الزهرا با آغاز سال ۲۰۲۲ نامی جذاب برای ایرانی‌ها شده است. دختر ۱۷ ساله کرجی که باراکت تنیسش صبح یکشنبه در استادیوم اصلی تورنمنت زیر ۱۸ ساله‌های گرند اسلم ملبورن توانست ورزشکار کشور میزبان را شکست دهد. این اولین برد تاریخ تنیس ایران تاکنون است.

اشاره: بانوان ایران نشان داده‌اند که هر زمان که فرصت برای آنها فراهم‌شده توانسته‌اند در عرصه جهانی بدرخشند و مدال کسب کنند. نکته قابل تأمل اینکه روند کسب قهرمانی و مدال‌آوری در بین ورزشکاران ایران روند افزایشی پیداکرده است. تازه‌ترین مدالی که نصیب ورزشکاران ایرانی شده متعلق به مشکات الزهرا دختری ۱۷ ساله است که در تنیس باراکت ملبورن در استرالیا، اولین برد تاریخ تنیس ایران را رقم زد. گزارش پیشرو به این موضوع می‌پردازد.

نام مشکات الزهرا با آغاز سال ۲۰۲۲ نامی جذاب برای ایرانی‌ها شده است. دختر ۱۷ ساله کرجی که باراکت تنیسش صبح یکشنبه در استادیوم اصلی تورنمنت زیر ۱۸ ساله‌های گرند اسلم ملبورن توانست ورزشکار کشور میزبان را شکست دهد. این اولین برد تاریخ تنیس ایران تاکنون است.

مشکات در ۱۴ سالگی کار با تونی مربی کرواتش را شروع کرد رنکینگش ۴۸۶ بوده است. او در ۲۰۲۱ استثنایی عمل کرد. او از ۹ رخداد درجه ۲ و ۳ تنیس که در آنها شرکت کرد در ۸ تا راهی فینال شد و غیر از یکی در تمام آنها قهرمان شد.

مشکات این‌گونه تا پایان ۲۰۲۱ و در شروع ۱۷ سالگی به رنک ۱۵۰ جهان رسید و توانست با شروع ۲۰۲۲ و حذف ۱۸ ساله‌های رنکینگ تا رده ۸۷ بالا بیاید این برای او شروع یک مسیر طلایی بود. او توانست با رنکینگ ۸۷ مجوز حضور در گرنداسلم استرالیا را به دست آورد. او با پوششی متفاوت از همه تنیسورهای دیگر دنیا در رقابت‌های زنان حاضر شود و بگوید: «امروز روز بزرگی برای من و تنیس ایران بود. موفق شدم حریف استرالیایی‌ام را ۶ بر ۳ و ۶ بر ۴ در راند اول شکست دهم و امیدوارم این مسیر ادامه داشته باشد.» این حرف‌های مشکات پس از برد اول بود. او با تونی آدرویچ در این تورنمنت به یک کلاس آموزشی رفته برای آرزوهای بزرگش چون این سال آخر حضورش در مسابقات سنی جوانان است و اینجاست که باید آینده رویایی اش را بسازد.

اولین مسابقه در بزرگ‌ترین استادیوم مجموعه، جایی که هیجان و استرسش برای مشکات در اولین گرند اسلم زندگی شاید بیش از بازی با حریف استرالیایی بود اما مشکات با تمرکز و حمایت چند ایرانی داخل ورزشگاه بر همه این استرس‌ها غالب شد و با این برد احتمالاً رنک جهانی‌اش تا حدود ۶۴ پایین می‌آید و احتمالاً برای رسیدن به جایگاهی زیر ۵۰ نیاز به یک برد بزرگ دیگر دارد. رنکی که حضورش در رولان گاروش فرانسه راهم تضمین می‌کند. این یعنی یک فرصت تاریخی برای او.

او تا قبل از خروج از این رده سنی می‌خواهد همه نشدنی‌ها را برای خود شدنی کند و بعد به دنیای بزرگ‌سالانی برود که رقابت در میانشان شاید خیلی دشوارتر باشد.

استعدادهای مثل مشکات و کسری که برای آینده می‌جنگند. از حوالی ۵ سالگی راکت در دست گرفتند، با مربیان خوب خارجی تمرین کردند، تمرینات زیاد در رقابت‌های داخلی و مسابقات خوب بین‌المللی را تجربه کردند و دنیایشان فقط همین جام‌های بین خودی عشق تنیس‌های شب‌های لاکچری تنیس انقلاب نیست و به آرزوهای بزرگ در رقابت‌های جهانی فکر می‌کنند. رویای شان راکت در دست گرفتن روبروی نواک جوکویچ و نادال و باقی ستاره‌هاست و دارند برایش می‌جنگند. چیزی که این روزها کابوس امیر صدری شده و او می‌گوید: «خب قرارداد ما با مجموعه انقلاب به سررسیده و با همه هزینه‌ای هم که برای مجموعه استقلال کردیم، بعید است آنجا را هم در اختیارمان بگذارند. شوک‌های دلاری باعث شده از ۵ مربی خوب خارجی رسیدیم به دو تا و شاید به زودی فقط یکی‌شان باقی بماند. استعداد داریم و می‌شود این بچه‌ها را ساخت اما خب باید امکانش هم باشد.

ستاره صبح

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا