حقوق بشر

تروریست‌های طالبان، پنج فعال مدنی زن را تیرباران کردند

یک فعال مدنی افغانستانی خبر داده است که تروریست‌های طالبان همین هفته، حدود ۵ نفر از دختران و زنان که از اعتراضات و تظاهرات برمی‌گشتند در مسیر بازگشت مورد حمله طالبان قرار گرفته و دو تن از آن‌ها به ضرب گلوله به محل قلب و به صورت تیرباران به قتل رسیده‌اند.

یوناما، دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان، هفته گذشته اعلام کرد که نگرانی فزاینده‌ای در مورد ناپدید شدن تمنا زریابی پریانی و پروانه ابراهیم‌خیل وجود دارد. خبری که البته در ظاهر، مجاهد، سخنگوی طالبان آن را به این گروه تروریستی بی‌ربط خوانده و تکذیب کرد.

کریمه‌ رحیم‌یار، فعال مدنی و فعال حقوق زنان در افغانستان ضمن تائید ربایش این دو فعال مدنی توسط طالبان، اظهار داشت: متاسفانه روز یکشنبه هفته گذشته، دو تن از فعالین مدنی و حقوق زنان در کابل به طرز وحشیانه‌ای با هجوم نیروهای طالب به منزل‌شان ربوده شدند و حالا، هیچکس حتی جرات نزدیک شدن به منزل آن‌ها را ندارد. وی افزود: سخنگوی طالبان در حالی این مسئله را تکذیب کرده که اساسا، شرم‌آور و حیرت‌آور به نظر می‌رسد. وقتی که خانواده درجه یک و حتی همسایگان این دو فعال مدنی، ربایش آن‌ها، آن هم با آن وضعیت دردناک و وحشیانه را تائید می‌کنند، سخنگوی این گروه چگونه این مسئله را تکذیب کرده است؟

این فعال حقوق زنان در افغانستان، خاطرنشان کرد: متاسفانه استخبارات طالبان در برخورد با مردم، خیلی شدید برخورد کرده و از همین رو نیز، حتی همسایگان و قوم و خویش این فعالین مدنی از نزدیک شدن به منزل آن‌ها، ابا و ترس دارند. چرا که اگر فردی برای پرس و جو از وضعیت این دو فعال مدنی به منزل آن‌ها مراجعه کند، احتمال آسیب رسیدن به او و بازداشتش وجود دارد. رحیم‌یار، تصریح کرد: این، البته اولین نمونه از ربایش زنان در افغانستان توسط نیروهای طالبان نیست. همین دو ماه قبل، خانم عالیه، رئیس سابق زندان هرات توسط نیروهای طالب به شکل وحشیانه‌ای مورد ربایش قرار گرفت و هرچقدر که خانواده او دادخواهی کرده و به دنبالش می‌گردند، دست‌شان به جایی بند نیست و هیچ خبری از عضو خانواده‌شان ندارند. این فعال مدنی افغانستانی، خاطرنشان کرد: طالبان به راحتی می‌گویند که این چهره فعال افغانستانی در اسارت‌شان قرار ندارد و از معرفی محل پنهان کردن و اسارتش هیچ خبری به خانواده نمی‌دهند.

طالبان، پنج زن افغانستانی را در یک هفته اخیر تیرباران کرده‌اند

رحیم‌یار، همچنین بیان داشت: همین هفته، حدود ۵ نفر از دختران و زنان که از اعتراضات و تظاهرات برمی‌گشتند در مسیر بازگشت مورد حمله طالبان قرار گرفته و دو تن از آن‌ها به ضرب گلوله به محل قلب و به صورت تیرباران به قتل رسیده‌اند. همچنین یک زن دیگر اهل کابل که در راه بازگشت به منزل از تظاهرات بوده نیز توسط طالبان مورد حمله و تیرباران قرار گرفته و جان خود را از دست داده است. این مورد از به قتل رساندن زنان در افغانستان توسط طالبان، چهارمین مورد در هفته اخیر در کابل بوده است. وی، اضافه کرد: همچنین، یکی دیگر از فعالین حقوق زنان در مزار شریف نیز در محدوده منزل خود از تظاهرات بوده که در مقابل خانه خود و به دست عوامل طالبان به طرز وحشیانه‌ای مورد تیرباران و قتل قرار گرفته است.

زنان را به زور مجبور به حضور در راهپیمایی حمایت از طالبان می‌کنند

رحیم‌یار، همچنین با اشاره به رفتار طالبان با خانم‌ها در افغانستان، تصریح کرد: همانگونه که اطلاع دارید، طالبان، حضور خانم‌ها در بیرون از منزل بدون همراهی محرم را ممنوع اعلام کرده‌اند. همچنین متاسفانه، روند رصد و بازداشت گسترده زنان معترض در افغانستان توسط طالبان شدت گرفته و به امری روزمره بدل شده است. این فعال مدنی افغانستانی، یادآور شد: همچنین وضعیت به حدی بغرنج شده که در حین تظاهرات طالبان، هر زنی که از محدوده تردد کند، توسط نیروهای طالب، متوقف و با توسل به زور، مجبور به سر کردن چادر و حضور در تجمع حمایتی از طالبان می‌شوند.

وی در ادامه نیز با خطاب قرار دادن دولت ایران، عنوان داشت: ایران، همواره یک کشور اسلامی و همسایه خوب ما بوده که مهاجرین ما را به شکل گسترده و با مهربانی پذیرفته است. با این حال، تقاضای ما از دولت ایران این است که این گروه تروریستی را به رسمیت نشناسد. اگر این‌ها به رسمیت شناخته شوند، خیال‌شان از تاج و تخت حکمرانی راحت شده و خانم‌ها را در خانه تیرباران خواهند کرد. این فعال حقوق زنان در افغانستان در پایان نیز، اضافه کرد: متاسفانه، تنها هدف طالب‌های پاکستانی این است که افغانستان و جامعه مدنی ما را ضعیف کنند و همه این قتل و ترور و رفتارهای وحشیانه که می‌بینید، هر روز توسط طالبان پاکستانی در جای جای خاک کشور ما سر می‌زند.

طالبان بستگان نیروهای جبهه مقاومت در بغلان را گروگان گرفتند

درگیری میان نیروهای جبهه مقاومت ملی و طالبان در شهرستان خوست استان بغلان در شمال افغانستان در حالی وارد سومین روز شد که صبح چهارشنبه، ۶ بهمن، نیروهای طالبان برای وارد کردن فشار بیشتر به نیروهای جبهه مقاومت ملی، بستگان آن‌ها در روستای چرخ فلک را به گروگان گرفتند. منابع حاضر در شهرستان خوست می‌گویند پس از آنکه طالبان در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه، موفق نشدند پایگاه‌های جبهه مقاومت در ارتفاعات شهرستان خوست را تسخیر کنند و در جریان درگیری تلفات سنگینی متحمل شدند، به گروگان‌گیری مردم محل، به‌ویژه بستگان نیروهای جبهه مقاومت ملی، متوسل شدند. به گفته این منبع، طالبان حدود ۳۰۰ جنگجوی مجهز به سلاح‌های سبک و سنگین را به روستاهای چرخ فلک، کرز، دره‌ده و گرگانی منتقل کرده‌اند و از مردم محل می‌خواهند غذای موردنیاز این جنگجویان را فراهم کنند. آن‌ها مردم را زیر فشار می‌گذارند تا نیروهای مقاومت ملی را به تسلیم وادار کنند. شریف‌الله سنگین، عضو جبهه مقاومت ملی، به ایندیپندنت گفت: «پس از آنکه طالبان علی‌رغم دادن تلفات سنگین، در تسخیر پایگاه‌های جبهه مقاومت ملی در خوست شکست خورد، حدود ۵۰ تن از بستگان نیروهای جبهه مقاومت در روستاهای مختلف از جمله چرخ فلک را به گروگان گرفت تا نیروهای جبهه مقاومت ملی از ادامه جنگ با طالبان دست بردارند.»

سنگین افزود: «افرادی که طالبان آن‌ها را گروگان گرفته‌اند، در فعالیت‌های نظامی جبهه مقاومت ملی هیچ دخالتی ندارند.» به گفته او، سه‌شنبه که دومین روز درگیری میان طالبان و نیروهای جبهه مقاومت ملی بود، شماری از متنفذان قومی تحت‌فشار طالبان به یکی از سنگرهای جبهه مقاومت ملی رفتند و از آن‌ها خواستند تسلیم شوند. پنج تن از نیروهای جبهه مقاومت ملی به دلیل نسبت خانوادگی با این افراد، به درخواست آن‌ها پاسخ مثبت دادند و تسلیم شدند. هنگامی که این پنج نفر به طالبان تحویل داده شدند، یکی از آنان به نام مخدوم بصیر درجا تیرباران شد اما با مداخله متنفذان قومی، چهار نفر دیگر زنده ماندند. هم‌زمان، دو تن از نیروهای جبهه مقاومت ملی به نام ذبیح‌الله و نورالله هم که در جریان درگیری زخمی شده بودند، پس از افتادن به دست طالبان، تیرباران شدند.

به گفته شریف‌الله سنگین، در سه روز درگیری میان نیروهای جبهه مقاومت ملی، شش نیروی این جبهه و ۲۰ جنگجوی طالبان کشته شده‌اند. در همین حال یک منبع نزدیک به طالبان می‌گوید که شمار تلفات طالبان در نبرد با نیروهای جبهه مقاومت ملی در شهرستان خوست از ۲۰ نفر بیشتر است؛ چون شش نفر از زخمی‌های این گروه هم در جریان معالجه در مرکز درمانی شهرستان خوست جان باخته‌اند. با این حال شریف‌الله سنگین می‌گوید که طالبان ساکنان بومی شهرستان خوست را تهدید کرده‌اند که اگر نیروهای جبهه مقاومت ملی را که ساکن آن شهرستان‌اند، به تسلیم وادار نکنند، خانه‌هایشان را به قرارگاه نظامی طالبان تبدیل می‌کنند. سومین روز درگیری در بغلان در حالی ادامه دارد که نیروهای جبهه مقاومت ملی، بدون هیچ پشتوانه و عقبه نظامی، علیه طالبان می‌جنگند. این نیروها که در مناطق کوهستانی و پربرف مستقرند، به امکاناتی مانند موادغذایی و تجهیزات بهداشتی برای درمان زخمی‌ها دسترسی ندارند. و به گفته شریف‌الله سنگین، یکی از نیروهای این جبهه که روز سه‌شنبه در جریان درگیری زخمی شده بود، صبح چهارشنبه به دلیل نبود امکانات و داروی موردنیاز جان باخت.

جبهه مقاومت ملی به رهبری احمد مسعود در هفته‌های آخر حاکمیت دولت پیشین افغانستان و در پی سقوط سریع شهرهای افغانستان به دست طالبان، در پنجشیر شکل گرفت و از آن زمان تاکنون در برخی از استان‌ها از جمله پنجشیر، بغلان، کاپیسا، پروان و بلخ، با طالبان می‌جنگند. این نیروها می‌گویند که تا ایجاد یک دولت فراگیر و مشروع که از همه اقوام افغانستان نمایندگی کند، به جنگ با طالبان ادامه می‌دهند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا