بین‌المللی

فایننشال تایمز؛ اتحادیه اروپا و انگلیس در تدارک تحریم‌هایی جدید علیه پروژه‌های انرژی روسیه

بعد از خط و نشان کشیدن آمریکا برای برچیدن نورد استریم ۲، اکنون نوبت انگلیس و اتحادیه اروپا است که تهدید تازه ای را مبنی بر تحریم سرمایه گذاری در پروژه های گازی جدید روسیه مطرح کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، فایننشال تایمز مدعی است که اتحادیه اروپا و انگلیس در تدارک تحریم‌هایی جدید علیه پروژه‌های انرژی روسیه به ویژه در بخش انتقال گاز هستند.

گفته می‌شود این تحریم‌ها که با حمایت آمریکا تدارک دیده می‌شود، سرمایه گذاری در پروژه‌های گازی آتی روسیه و انتقال فناوری‌های لازم برای پیشبرد آنها را تحت الشعاع قرار می‌دهد.

چنانچه این تحریم‌ها با فرض حمله احتمالی روسیه به اوکراین عملی شوند، غول‌های انرژی اروپا نظیر «توتال» و «شِل» که در روسیه سرمایه گذاری می‌کنند نیز مشمول محرومیت خواهند شد.

این تهدیدها در حالی مطرح می‌شود که پروژه نورد استریم ۲ که قرار است از بستر دریای بالتیک، گاز روسیه را به آلمان و از آنجا به سایر نقاط قاره سبز منتقل کند، از مدت‌ها پیش گروگان تنش‌های ژئوپلیتیکی میان ناتو و روسیه بوده است.

در این میان، آمریکا مدعی است که مسکو از انرژی به عنوان ابزاری برای ایجاد وابستگی و اعمال نفوذ بر کشورهای اروپایی استفاده می‌کند.

اتحادیه اروپا و انگلیس در حالی دم از همکاری برای تحریم روسیه می‌زنند که اوایل این هفته، «ویکتوریا نولاند» معاون وزارت خارجه آمریکا مدعی شد که واشنگتن در راستای حصول اطمینان از عدم عملیاتی شدن نورد استریم ۲ در صورت تهاجم روسیه به اوکراین، با دولت برلین همکاری می‌کند.

برلین اما به رغم همراهی با شرکای ناتو در اتخاذ راهکاری مشترک در مقابله با روسیه، همچنان حفظ ظاهر کرده و دیپلماسی را بر تشدید تنش مقدم می‌داند تا آنجا که فعلاً از ارسال تسلیحات مرگبار به کی یف یا تمایل برای اعزام نیرو و تجهیزات به شرق اروپا امتناع کرده است.

در این میان، روسیه با رد اتهام تدارک حمله به اوکراین، خواستار عدم عضویت این کشور در پیمان آتلانتیک شمالی است چراکه استقرار نیروها و تجهیزات ناتو را در مرزهای خود برنمی تابد.

پاسخ آمریکا به پیشنهادهای امنیتی روسیه هم اگرچه رسانه‌ای نشده چندان دلچسب عنوان نمی‌شود چراکه ظاهراً اصلی ترین دغدغه مسکو یعنی گسترش پیمان آتلانتیک شمالی به سمت شرق را نادیده می‌گیرد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا