حقوق بشر

دادگاه انقلاب تهران؛ یک کتابفروش و دو فعال دانشجویی به بیش از ۷ سال زندان محکوم شدند

دادگاه انقلاب تهران، دو دانشجو به نامهای یاشار توحیدی و سارا عسکری و یک کتابفروش را به نام محمد ایران‌نژاد که پیشتر به اتهاماتی همچون «اقدام علیه امنیت ملی از طریق عضویت در گروه‌های چپ مارکسیستی و تبلیغ علیه نظام» تفهیم اتهام کرده بود به هفت سال حبس محکوم کرد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، طی روزهای اخیر دادگاه انقلاب تهران سه متهم را به نامهای یاشار توحیدی دانشجو، محمد ایران نژاد کتاب فروش  و سارا عسکری دانشجو، را مجموعا به هفت سال حبس تعزیری محکوم کرد.

بر اساس این گزارش،  توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به مجموعا بیش از هفت سال حبس تعزیری و پرداخت جریمه نقدی محکوم شدند. در صورت تایید این احکام در مرحله تجدیدنظر دو سال و نه ماه زندان برای آقایان توحیدی و ایران نژاد قابل اجرا خواهد بود. همچنین محکومیت خانم عسکری به مدت پنج سال به حالت تعلیق در آمده است.

براساس این حکم که توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ایمان افشاری، صادر و به این شهروندان ابلاغ شده است، یاشار توحیدی و محمد ایران نژاد از بابت اتهامات “اقدام علیه امنیت ملی از طریق عضویت در گروه‌های چپ مارکسیستی و تبلیغ علیه نظام” به سه سال و پنج ماه حبس تعزیری و سارا عسکری به اتهام “نشر اکاذیب” به شش ماه حبس و پرداخت هفت میلیون تومان جزای نقدی محکوم شده است.

در صورت تایید این احکام در مرحله تجدیدنظر دو سال و نه ماه زندان برای آقایان توحیدی و ایران نژاد از بابت اتهام “اقدام علیه امنیت ملی از طریق عضویت در گروه‌های چپ مارکسیستی” قابل اجرا خواهد بود. همچنین محکومیت خانم عسکری به مدت پنج سال به حالت تعلیق در آمده است.

جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات این شهروندان در تاریخ ۲۷ دیماه در این شعبه برگزار شده بود.

این افراد شهریورماه امسال از بابت این پرونده طی ابلاغیه ای به شعبه سه بازپرسی دادرسی اوین به ریاست قاضی محمدمهدی براعه احضار شده بودند.

آقای توحیدی در تاریخ دو تیرماه امسال توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به بازداشتگاه اطلاعات سپاه، موسوم به بند دو الف زندان اوین منتقل شد. وی پس از ۱۲ روز با تودیع قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شد.

محمد ایران نژاد و یاشار توحیدی پیشتر نیز به واسطه فعالیت های خود سابقه بازداشت و محکومیت داشته اند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا