اخبار

درشرایطی که نیمه سال سپری شده ، اصلاح بودجه سال ۹۲ در مجلس به تصویب رسید

بحث بودجه سال ۱۳۹۲ که دست پخت دولت احمدی نژاد بود تا اول ماه هستم سال ۹۲ رو دست مجلس ماده بود و نمیتوانستند با آمار و ارقام ارائه شده آن که بدون پشتوانه مالی همراه بود ، مجلسیان و جناح های درونی رقیب کنار بیایند و دولت را به اجرای آن وادارند.

نکته قابل توجه این است که دولت برای ارائه لایحه بودجه هر ساله اش موظف است که در پانزدهم آذر ماه ، سند خود را تنظیم و آنرا رد اختیار هیئت رئیسه مجلس قراردهد . ما شاهد این هستیم که با آغاز آبان ما تا نیمه آذر تنها ۴۵ روز فاصله داریم و این در حالیستکه امروز مجلس اسلامی سرانجام کلیات اصلاحیه بودجه را به تصویب رساند تا با گذشت هفت ماه از آغاز سال ۱۹۲، بودجه بالاخره در مسیر مورد نظر دولت قرار گیرد.
در این رابطه خبرگزاری ایسنا گزارش داد: بودجه ۹۲ که از روز نخست حاشیه‌های خاص خود را داشت، همچنان در راه نهایی شدن است و در حالی که دولت باید تا ۴۵ روز آینده بودجه سال آینده را ارائه کند، تکلیف بودجه ۹۲ هنوز مشخص نیست.
در حالی که طبق قانون پنجم توسعه قوه مجریه باید لایحه بودجه را حداکثر تا تاریخ ۱۵ آذر سال قبل ارائه کند، دولت محمود احمدی نژاد بودجه ۹۲ را با نزدیک به سه ماه تاخیر در روز نهم اسفند به مجلس تحویل داد و این تحویل برای نخستین بار در طول سال‌های گذشته نه از طرف رییس جمهور که به وسیله معاون پارلمانی‌اش انجام شد. دولت وقت همچنین به دلیل تاخیر چندین ماهه در ارائه بودجه یک لایحه سه دوازدهمی نیز با لایحه پیشنهادی خود طراحی کرد.
البته این پایان اختلافات نبود و کمیسیون تلفیق مجلس بودجه ۹۲ را به دلیل عدم شفافیت رد کرد و اصلاحات مجلس نیز چندان به مذاق دولتی‌ها خوش نیامد وآنها تغییرات را باعث بر هم خوردن کلیات بودجه و به دور از آنچه تیم اقتصادی دولت طراحی کرده بود می دانستند.
با تمام اختلافات مجلس و دولت در ماه‌های نخست سال با هم مدارا کردند تا با آغاز به کار دولت جدید، بار دیگر بحث بودجه بر سر زبان‌ها افتد و این بار محمد باقر نوبخت، معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور در روزهای پایانی مرداد از ارائه اصلاحیه بودجه به مجلس خبر داد.
اصلاحیه ای که فوریتش در مجلس رای نیاورد و به این ترتیب در دستور کاری عادی مجلس قرار گرفت تا سرانجام در نخستین روز از ماه هشتم سال ۹۲ مجلس به کلیات این اصلاحیه رای دهد تا در روزهای آینده به جزییات آن ورود کند.
مخالفان کلیات لایحه اصلاح بودجه ۹۲ لایحه اصلاح بودجه، انضباط مالی را به هم می‌ریزد
نمایندگان مخالف کلیات لایحه‌ی اصلاح بودجه‌ی ۹۲ معتقدند که این لایحه با روند بودجه نویسی مغایرت دارد و انضباط مالی را به هم می‌ریزد.
به گزارش خبرنگار پارلمانی ایسنا،‌ کمال علیپور نماینده قائم شهر به عنوان اولین مخالف کلیات لایحه‌ی اصلاح بودجه در صحن علنی امروز چهارشنبه گفت: این لایحه اصلاح بودجه انضباط مالی را بر هم می‌ریزد این در حالی است که دولت بر لزوم انضباط مالی تاکید دارد.
وی با انتقاد از کاهش درآمد دولت در لایحه اصلاح بودجه گفت: طبیعتا به جای این کار باید راهکار دیگری اندیشیده می‌شد چون در زمان تصویب بودجه کار کارشناسی برای تحقق درآمدها انجام شد.
وی با اشاره به تبصره یک لایحه اصلاح بودجه گفت: در این تبصره به دولت اجازه جابجایی اعتبارات بدون محدودیت داده شده است، که طبیعتا این رویه انضباط مالی را بر هم می‌زند و به دولت بدون حساب و کتاب اختیار داده می‌شود که این منطقی نیست و از بعد نظارتی نیز توجیهی ندارد.
علیپور همچنین با اشاره به بندی از لایحه اصلاح بودجه در مورد صندوق توسعه‌ی ملی گفت: این که به دولت اجازه داده شود مازاد بر قانون از صندوق توسعه ملی برداشت کند، در واقع به دولت اجازه‌ی چاپ اسکناس بدون حساب و کتاب و پشتوانه داده شده است که این درست نیست.
وی با طرح این پرسش که آیا تاکنون دولت اوراق مشارکت طبق قانون بودجه را منتشر کرده است؟ گفت: اجازه‌ی عرضه‌ی اوراق مشارکت در بورس داده شده است که تاکنون اقدامات لازم صورت نگرفته است. که این به معنای عدم تحقق درآمد زایی است.
علیپور گفت که این لایحه به معنای اصلاح بودجه نیست و یک متمم است.
به گزارش ایسنا، جعفر قادری نماینده شیراز به عنوان دومین مخالف کلیات لایحه اصلاح بودجه گفت: اصلاح لایحه بودجه در کمیته اقتصادی کمیسیون برنامه و بودجه تنظیم و تدوین شد که دلیل مخالفتم وجود تبصره‌های ۱ و ۲ و ۱۰ در این لایحه است که این ۳ تبصره کل اصلاحیه را زیر سوال می‌برد.
وی با بیان این‌که این ۳ تبصره مشکلات جدی را برای کشور به وجود می‌آورد، افزود: تبصره ۱ قدرت مانور نامحدود به دولت می‌دهد. ما به دولت آقای احمدی‌نژاد ایراد می‌گرفتیم که به برخی پروژه‌ها اعتبارات صد در صدی می‌دهد و اعتباراتی به برخی دیگر از پروژه‌ها اختصاص نمی‌دهد این در حالی است که در این دولت با این تبصره اختیار نامحدود به دولت داده و چک سفید امضا به دولت روحانی می‌دهیم.
این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ادامه داد: با این تبصره دولت تنها به پروژه‌های مورد نظرش اعتبار می‌دهد و دیگر مجلس اختیاری برای نظارت ندارد که این رویه مغایر روند بودجه نویسی است.
قادری به تبصره ۲ لایحه اصلاح بودجه اشاره و اظهار کرد: دولت آقای احمدی‌نژاد به عنوان آخرین درخواست موضوع برداشت از صندوق توسعه ملی را مطرح کرد که این اولین درخواست دولت آقای روحانی است. این در حالیست که حتی در زمان پرداخت عیدانه همه به این موضوع اذعان داشتند که برداشت از منابع صندوق توسعه ملی خط قرمز ماست.
قادری گفت: در تبصره ۱۰ نیز به دولت اجازه داده شده تا اعتبارات مربوط به طرح‌های عمرانی را جابجا کند تا منابع مورد نیاز تامین شود. انتظار می‌رفت دولت به جای این کار یک جدول ارائه می‌کرد.
جبار کوچکی نژاد نماینده مردم رشت به عنوان سومین و آخرین مخالف کلیات لایحه‌ی اصلاح بودجه با انتقاد از کاهش درآمدهای بودجه در این لایحه گفت: انتظار می‌رفت دولت در قالب ردیف‌ها و جداول موضوع را روشن کند. نه این که احکام بودجه را کاهش دهد.
وی افزود: اعتقاد ما این است که دولت راحت‌ترین راه را انتخاب کرده این در حالی است که با توجه به تاکید مقام معظم رهبری باید در جهت اقتصاد مقاومتی حرکت کرد و راهی برای حل مشکلات مردم پیدا کرد نه این که راحت‌ترین راه را در پیش گرفت.
کوچکی‌نژاد همچنین گفت که نباید از صندوق توسعه ملی برداشت شود چون این صندوق زیرساخت کشور است، و نباید چک سفید امضاء به دولت داده شود.
موافقان لایحه اصلاح بودجه ۹۲ امکان تکمیل بخشی از پروژه‌های عمرانی با اصلاح بودجه فراهم می‌شود
نمایندگان موافق کلیات لایحه اصلاح بودجه ۹۲ تاکید کردند که با این لایحه دولت امکان برقراری انضباط مالی و تکمیل بخشی از پروژه‌ای عمرانی را تا پایان سال جاری خواهد داشت.
به گزارش خبرنگار پارلمانی ایسنا، علیرضا سلیمی نماینده‌ی محلات به عنوان اولین موافق کلیات لایحه اصلاح بودجه ۹۲ در صحن علنی امروز چهارشنبه گفت: یکی از مشکلات کنونی کسری بودجه در بخش حمل و نقل است که در این لایحه مشکل آب حل شده است.
وی با بیان این‌که «ایراداتی به برخی تبصره‌های این لایحه وجود دارد» گفت: برای پرداخت یارانه‌ی نقدی کسری داریم که برای جبران این کسری در لایحه چاره‌اندیشی شده است.
به گفته‌ی سلیمی مجلس ناچار به تصویب کلیات است و می‌تواند نظراتش را در جریان بررسی جزییات اعمال کند.
علی‌محمد احمدی نماینده مردم ایلام به عنوان دومین موافق کلیات لایحه‌ی اصلاح بودجه ۹۲ گفت:‌ در سال ۹۱ دولت به دلیل تعویق درآمدهای پیش‌بینی شده مجبور به چاپ اسکناس، برداشت پول از حساب‌های بانکی شرکت ملی نفت و شرکت‌های آبفا برای تامین منابع شد، ولی این دولت با توجه به پیش‌بینی درآمدهای حاصله به دنبال آن است که روند را اصلاح کند.
وی افزود: پیش‌بینی این است که در تامین منابع هدفمندی با کسری بودجه مواجهیم که طبیعتا باید برای رفع این مشکل رویه‌ی قانونی را پیش گرفت که طبیعتا این رویه در راستای انضباط مالی است.
این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به تبصره ۱ لایحه اصلاح بودجه گفت: در این تبصره تاکید شده است که پروژه‌های عمرانی که تا پایان سال ۹۲ عملیات اجرایی‌شان به پایان می‌رسد حداقل تخصیص ۳۰ درصدی اعتبار داشته باشند.
البته با توجه به وضعیت کنونی حتی اگر در سقف بودجه نیز اجازه جابجایی اعتبار به دولت داده شود، امکان تکمیل تمامی پروژه‌ها وجود ندارد در واقع ما به دولت کمک می‌کنیم.
وی افزود: در موضوع صندوق توسعه ملی فلسفه وجودی این صندوق تبدیل منابع ارزی کشور به ثروت پایدار است. از طر ف دیگر می‌تواند منابع صندوق در مواقع اضطرار استفاده کرد که ما اکنون شرایط ویژه‌ای داریم ما رکود تورمی، نرخ بیکاری بالا و رشد اقتصادی پایین را تجربه می‌کنیم. طبیعتا میزان مورد درخواست دولت برای برداشت از صندوق توسعه ملی نگرانی از افزایش نقدینگی را به وجود نمی‌آورد.
به گزارش ایسنا، محمود نگهبان سلامی نماینده‌ خواف به عنوان سومین و آخرین موافق کلیات لایحه اصلاح بودجه گفت: دولت به دنبال تحقق احکام بودجه است که طبیعتا با این لایحه اصلاح بودجه به دولت اجازه داده می‌شود تا انضباط مالی را حاکم کرده و امور را بر اساس واقعیت پیش ببرد.
وی افزود: در مورد تبصره ۱ تاکید بر جابجایی اعتبار برای تحقق پروژه‌های عمرانی است که تا پایان سال ۹۲ به اتمام می‌رسد. از طرف دیگر برداشت از صندوق توسعه‌ی ملی برای تسریع در تکمیل پروژه‌های عمرانی نیز تنها وارث افزایش سرعت در تکمیل این پروژه‌ها می‌شود.
نگهبان سلامی همچنین گفت:‌ در این لایحه موضوع حذف ۳۰ درصد از ثروتمندان جامعه برای دریافت یارانه مطرح شده است که این موضوع کمک خوبی برای تامین بودجه جهت پرداخت یارانه نقدی انجام خواهد داد.
خبرهای تکمیلی
در جمع خبرنگاران؛
نوبخت: در صورت تصویب اصلاحیه، بودجه ۹۲ را بدون کسری اجرا می‌کنیم
» سرویس: سیاسی – مجلس
چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۲ – ۱۳:۲۶
معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور گفت که در صورت تصویب اصلاح بودجه ۹۲ در مجلس قانون بودجه تا پایان سال بدون کسری اجرا خواهد شد.
به گزارش خبرنگار پارلمانی خبر گزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محمد باقر نوبخت در حاشیه‌ جلسه‌ی علنی صبح امروز چهارشنبه‌ی مجلس در جمع خبرنگاران ضمن قدردانی از همکاری مجلس و رئیس مجلس در بررسی لایحه اصلاح بودجه ۹۲ گفت: از اعضای کمیسیون برنامه و بودجه هم قدردانی می‌کنم که خارج از ساعات اداری وقت کافی برای تسریع و رسیدگی به این لایحه گذاشتند و خوشبختانه مصوبات کمیسیون با توجه به دقت نظر اعضاء واقع بینانه بود و می‌تواند رافع مشکلات دولت باشد.
نوبخت ادامه داد: مجلس به ما کمک کرد که بتوانیم قانون بودجه شفاف و متعادلی را تا الان به تصویب برسانیم، اگر مجلس محترم هم با اعتماد به کمیسیون تخصصی این اقدام را تکمیل کند و به تبصره‌های پیشنهادی رای دهد به نظر می‌رسد تا پایان سال می‌توانیم بدون کسری بودجه‌ی ۹۲ را اجرا کنیم.
وی در پاسخ به سوالی در مورد این که آیا شناسایی دهک‌های بالا آغاز شده یا خیر؟ گفت: کارگروه‌های ما در حال بررسی این موضوع هستند و اگر قانون در این باره ابلاغ شود ما هم با توجه به این که کارگروههایمان در حال فعالیت هستند برای اجرای آن تلاش خواهیم کرد، اما باید ببینیم قانون در این باره چه می‌گوید.
معاون برنامه ریز ی و نظارت راهبردی رئیس جمهور در پاسخ به سوالی دیگر اظهار کرد: در بند ۲۲-۷ لایحه اصلاحیه‌ی بودجه ۲۵ هزار میلیارد تومان اعتبار از محل فروش سهم الشرکه و سهام دولتی با اولویت پرداخت مطالبات ایثارگران پیش‌بینی شده است.
وی در پاسخ به پرسشی در مورد احتمال افزایش ۳۸ درصدی قیمت‌ حامل‌های انرژی نیز یاد آور شد: ما در حال بررسی این موضوع هستیم.
وی درباره‌ی مطالبات پیمانکاران نیز خاطرنشان کرد: در حال حاضر تیم و کارگروه ویژه‌ای در حوزه‌ی معاونت برنامه‌ریزی مامور شده که کلیه‌ی مطالبات پیمانکاران را از دولت احصاء کند و هر مقدارش را توانستیم امسال پرداخت می‌کنیم و بقیه را در لایحه‌ی بودجه ۹۳ پیش بینی خواهیم کرد.
نوبخت در پاسخ به پرسشی در مورد وضعیت منابع دولت نیز تصریح کرد: اصلاحیه بودجه نشان می‌دهد که وضعیت منابع ما چگونه است

نمایندگان موافق و مخالف کلیات لایحه اصلاح بودجه ۹۲
موافقان: اصلاح بودجه در راستای انضباط مالی است/ مخالفان: چون چک سفید امضا به دولت قبل ندادیم به این دولت هم نباید دهیم

موافقان و مخالفان کلیات لایحه اصلاح قانون بودجه ۹۲ در صحن علنی مجلس به بیان دیدگاه های خود پرداختند.
به گزارش خبرنگار پارلمانی مهر، لایحه اصلاح قانون بودجه سال ۹۲ در صحن علنی مجلس مورد بررسی قرار گرفت و نمایندگان موافق و مخالف و نیز سخنگوی دولت به نمایندگی از دولت در این خصوص سخنرانی کردند.
در پی این اظهارات این لایحه که با درخواست ۵۰ نماینده در اولویت بررسی قرار گرفته بود با ۱۲۲ رای موافق، ۶۷ رای مخالف و ۱۰ رای ممتنع از ۲۱۳ نماینده حاضر در مجلس به تصویب رسید.
در جلسه بررسی این لایحه محمد علیپور در مخالفت با کلیات لایحه اصلاح قانون بودجه ۹۲ گفت: متاسفانه دوستان به اولویت در دستور کار قرار گرفتن این طرح رای دادند اما درباره موضوعات که درباره اصلاحیه بودجه وجود دارد باید بگویم مساله انضباط مالی با این اصلاحیه به هم می ریزد در حالی که دولت اعلام کرده که می خواهیم انضباط مالی ایجاد کنیم.
وی ادامه داد: در بودجه ۹۲ تحقق درآمدها را در کمیسیون بحث کردیم و گفتیم حدود دویست و چند هزار دلار درآمد در اختیار دولت است که همه بندهای آن را مشخص کرده و کار کارشناسی روی آن انجام دادیم ولی امروز عنوان می کنیم که کارشناسی نشده است.
این نماینده مجلس گفت: در تبصره یک این لایحه عنوان شده که با حذف ۱۰ درصد به دولت اجازه دهیم هر جا که می خواهد پروژه ها را جابجا کند، این حرف منطقی و کارشناسی نیست چون بی حساب و کتاب به دولت اختیار داده می شود.
وی افزود: از طرف دیگر برداشت از صندوق توسعه ملی که در این اصلاحیه اشاره شده موجب می شود که بی حساب و کتاب به دولت اجازه دهیم تا چاپ اسکناس داشته باشد آن هم در شرایطی که کشور مشکل تحقق پروژه ها را دارد، باید این مساله را جدی بگیریم.
علیپور گفت: امروز بورس به دنبال واحدهای خود است، آیا شما نمایندگان هرگز سوال کردید که دولت اوراق مشارکت خود را عرضه کرده یا نه؟، دولت این کار را نکرده اگر دولت در برخی جاها درآمدزایی نکرده نباید تاوان آن را مردم و مجلس بدهند.
وی همچنین عنوان کرد: در تبصره ۵ این اصلاحیه به دولت اجازه دادیم که مازاد دارایی های خود را فروخته و پروژه های عقب مانده را پیش ببرد. ما به دولت حکم کردیم که مازاد درآمدهای خود را بفروشد اما دولت نفروخته تا پروژه ها را به اتمام برساند.
در ادامه بررسی کلیات لایحه اصلاح بودجه علیرضا سلیمی در موافقت با این طرح گفت: در این لایحه نکات مثبتی وجود دارد، الان در بحث حمل و نقل با کسری بودجه به طور جدی مواجه هستیم که در این لایحه به مسیر تامین کسری بودجه اشاره شده است.
وی افزود: در بخش یارانه ها و کسری بودجه در این زمینه نیز در این لایحه اشاره شده که این کسری بودجه چگونه تامین شود البته نکات منفی هم در این لایحه از جمله تبصره یک که منشاء یک نوع بی انضباطی است و تبصره ۲ که مشکلاتی را برای کشور به وجود می آورد وجود دارد که باید در بررسی جزئیات به آن رسیدگی کنیم.
این نماینده موافق تاکید کرد: با کسری بودجه ای که در کشور داریم ناچاریم با این لایحه موافقت کنیم اما در جزئیات وقتی وارد بحث شویم باید یک به یک این مشکلات را برطرف کردیم.
قادر جعفری در مخالفت با کلیات لایحه اصلاح بودجه ۹۲ گفت: دلیل مخالفت من مربوط به تبصره ۱، ۲ و ۱۰ است، اهمیت این تبصره به گونه ای است ک کل اصلاحیه را زیر سوال می برد.
وی ادامه داد: ما به دولت آقای احمدی نژاد انتقاد می کردیم که چرا در طرح های مهر ماندگار هرجا که بخواهند اعتبار را جابجا می کند این یعنی چک سفید امضا به دولت اما دوباره این چک سفید امضا را به دولت یازدهم می دهیم.
این نماینده مخالف ادامه داد: اگر این مساله برای دولت قبل قابل قبول نبود برای این دولت هم قابل قبول نیست. این مغایر اصول قانون اساسی و قانون بودجه نویسی است.
قادری گفت: در تبصره دو درباره کاهش واریزی به صندوق توسعه ملی باید بگویم این امر آخرین درخواست دولت قبل بود که امروز به عنوان اولین درخواست دولت آقای روحانی مطرح شده در حالی که در دولت قبل همه گفتند این خط قرمز ما است.
وی ادامه داد: در تبصره ۱۰ دوباره به دولت اجازه داده می شود که اعتبارات را هر قدر که بخواهد جابجا کند تا برای پوشش منابع ضروری تامین منبع کند.
در ادامه بررسی کلیات لایحه اصلاح بودجه ۹۲ احمدی در موافقت با این لایحه عنوان کرد: باید از انضباط مالی تعریف درستی داشته باشیم، انضباط زمانی اتفاق می افتد که ساز و کاری را تامین کنیم که دولت برای تامین منابع خود به اقتصاد ملی ضرر نزند.
وی افزود: در سال۹۱ دولت با استفاده از بانک مرکزی و چاپ اسکناس و برداشت پول از حساب بانکها، شرکت نفت و آبفا منابع مورد نیاز خود را تامین کرد. بنابراین پیشنهادی که امروز مطرح شده دقیقاً در راستای انضباط مالی است.
این نماینده موافق خاطرنشان کرد: درباره تبصره یک که گفته می شود قدرت مانور دولت را نامحدود می کند باید بگویم در این تبصره تاکید بر پروژه هایی است که تا پایان سال ۹۲ عملیاتی شدن آنها به پایان می رسد.
وی ادامه داد: این تبصره فقط به دولت کمک می کند در سقف بودجه با جابجایی در ردیفها پروژه ها را جلو ببرد.
احمدی در خصوص برداشت از صندوق توسعه ملی گفت: یکی از اهدافی که کشورها در صندوق توسعه می دنبال می کنند این است که در مواقع حساس از منابع آن استفاده کنند. الان هم شرایط ما رکورد تورمی با نرخ بیکاری بالا و رشد اقتصادی پایین است.
وی در پایان خاطرنشان کرد: معمولاً تا سه ماه بعد از سال هم بودجه طرح های عمرانی را تمدید می کنیم بنابراین تا پایان سال فرصت داریم با اصلاح قانون بودجه به حرکت دولت کمک کنمی.
در ادامه جبار کوچکی نژاد در مخالفت با کلیات اصلاح لایحه بودجه ۹۲ گفت: نیاز است که دوستان توجه ویژه ای به این لایحه دولت و تغییراتی که کمیسیون برنامه بودجه در آن داده است داشته باشند.
وی افزود: ما در بحث بودجه کار کارشناسی انجام دادیم اما هیچ گزارشی بعد از ۷ ماه از اجرای بودجه در دست نداریم که دولت در کجا مشکل دارد؛ ۲۱۰ هزار میلیارد بودجه کشور بوده ککه ۶۰ هزار میلیارد تومان آن را کاهش داده است ما انتظار داریم که دولت در این زمان اعلام کند که قصد دارد در کجاها این میزان را کاهش دهد.
کوچکی نژاد ادامه داد: با این لایحه به صندوق توسعه ملی که باید بخش خصوصی را به تحرک وادارد دست زدیم و به نوعی چگ سفید به دولت داده ایم؛ یقیناً همه پروژه های مناطق مختلف با این اقدام حذف خواهد شد.
نگهبان سلامی در موافقت با تصویب کلیات این لایحه عنوان کرد: باید به دولت این اجازه را بدهیم که منابع خود را در جهت اقتصاد ملی هماهنگ کند.
وی افزود: ما به دولت این اجازه را می دهیم که به انضباط مالی کمک کرده و بر اساس واقعیت های کشور این امر را محقق کند.
این نماینده مجلس ادامه داد: اگر ما به دولت اجازه دهیم برای تسریع در پروژه ها از صندوق ملی ۲.۶ هزار میلیارد دلار بر داشت کند می توانیم کمک کنیم پروژه هایی که در مناطق مختلف کشور باقی مانده انجام شود.
این نماینده موافق خاطرنشان کرد: تغییر دیگری که در این اصلاحیه آمده در بخش کشاورزی با مکانیزه کردن کشاورزی و در بخش حمل و نقل است که طرح های این دو بخش را محقق می کند.
در ادامه جلسه محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت پیش از ظهر امروز در صحن علنی مجلس در دفاع از کلیات لایحه اصلاح قانون بودجه ۹۲ گفت: همه موافقان و مخالفان این لایحه توجه دارند که منابع پیش بینی شده در قانون بودجه ۹۲ به جهات مختلف قابل تحقق نیست، عملکرد هفت ماهه گذشته این امر را تایید می کند که باید با توجه به منابع جدید هزینه های خود را تامین کنیم.

وی افزود: برای حل این مشکل توصیه این است که از مکانیزم تخصیص استفاده کنیم اما متاسفانه در قانون بودجه ۹۲ در بند ۷-۲ مشکلی وجود دارد که دولت اجازه ندارد بیش از ۱۰ درصد اختلاف تخصیص داشته باشد به این ترتیب ما باید همه طرح ها را با اختلاف ۱۰ درصدی تخصیص دهیم؛ من از کمیسیون برنامه و بودجه تشکر می کنم که با بررسی های کارشناسی خود این مشکل ما را حل کردند.

سخنگوی دولت در خصوص اظهار نظر مخالفان مبنی بر برداشت از صندوق توسعه ملی عنوان کرد: ما از صندوق توسعه ملی هیچ برداشتی نداریم؛ بناست که هر سال ۲۰ درصد به صندوق توسعه ملی وارد شود که در سال ۹۲ هم وارد می شود اما قرار بوده ۳ درصد از این میزان بیشتر ورودی داشته باشد.

نوبخت ادامه داد: ما گفتیم اجازه دهید این ورودی بیشتر از ۲۰ درصد در سال ۹۲ که ۶ درصد می شود را به طرح های عمرانی اختصاص دهیم تا هم این طرح ها به پایان رسیده و هم بخشی از مردم از بیکاری در آیند.

وی در خصوص بخش دیگری از مخالفت نمایندگان در خصوص فروش اوراق مشارکت عنوان کرد: گفتید ما خواهان فروش اوراق مشارکت نیستیم، این درست نیست؛ درباره فروش سهام کارخانجات ۲۵ هزار میلیارد تومان در کمیسیون تصویب شده و در قانون نیز وجود دارد.

نوبخت در پایان تصریح کرد: اگر کلیات لایحه اصلاح بودجه ۹۲ به تصویب نرسد متاسفانه قادر نخواهیم بود طرح های عمرانی را به سرانجام رسانده و حقوق کارکنان دولتی را پرداخت کنیم.

سپس نمایندگان کلیات این لایحه را تصویب کردند

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا