گوناگون

نرخ تورم در حوزه یورو به بالاترین سطح خود در ۲۵ سال اخیر رسید

نرخ تورم در ۱۹ کشور اروپایی که از واحد پولی یورو استفاده می‌کنند به بالاترین سطح خود در ۲۵ سال اخیر رسید….

بر اساس آمار رسمی منتشر شده در روز چهارشنبه ۱۳ بهمن، نرخ تورم در حوزه یورو در ماه ژانویه ۵.۱ درصد بود که رقمی بی‌سابقه است.

بانک مرکزی اروپا نرخ تورم میان مدت را دو درصد پیش‌بینی کرده بود.

هیات مدیران بانک مرکزی اروپا قرار است روز پنجشنبه برای بررسی وضعیت اقتصادی اتحادیه اروپا تشکیل جلسه دهد. انتظار نمی‌رود در این جلسه نرخ بهره تغییر کند.

کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا، پیش از این گفته بود نرخ بالای تورم موقتی است و دلیل آن برداشته شدن محدودیت‌های کرونایی و افزایش تقاضا در بازار است.

بر اساس گزارش رسمی حوزه یورو، نزدیک به یک سوم افزایش نرخ تورم به دلیل بالا رفتن قیمت حامل‌های انرژی در اروپاست.

قیمت گاز و برق در برخی از کشورهای اروپایی طی سال جاری تا ۵۰ درصد افزایش یافته است.

به گزارش یورو نیوز، اداره آمار کمیسیون اروپا(یورواستات) اعلام کرد که متوسط قیمت برق خانگی در اتحادیه اروپا طی نیمه اول سال ۲۰۲۱ میلادی از ۲۱.۳ یورو به ازای هر ۱۰۰ کیلووات ساعت به ۲۱.۹ یورو رسید و همزمان بهای گاز نیز از ۶.۵ به ۶.۴ یورو کاهش یافت.

این گزارش نشان می‌دهد که قیمت برق و گاز خانگی در اتحادیه اروپا در مقایسه با نیمه نخست سال ۲۰۰۸ به ترتیب ۳۶.۸ و ۱۰.۳ درصد افزایش یافته است.

بر پایه گزارش یورواستات، در نیمه نخست سال جاری میلادی ۳۹ درصد هزینه قبوض برق و ۳۶ درصد بهای قبوض گاز شهروندان اتحادیه اروپا به مالیات و عوارض وضع شده دولت‌ها بر مصرف انرژی اختصاص داشته است.

EUROSTAT
نرخ تغییر قیمت برق و گاز در کشورهای عضو اتحادیه اروپاEUROSTAT

قیمت برق خانگی در ۱۶ کشور عضو اتحادیه اروپا در نیمه اول سال ۲۰۲۱ در مقایسه با مدت مشابه سال ۲۰۲۰ افزایش یافته که بیشترین افزایش با ۱۵ درصد در اسلوونی و بیشترین کاهش با ۱۰ درصد در هلند ثبت شده است.

همچنین کمترین متوسط ​​قیمت برق خانگی در نیمه اول سال ۲۰۲۱ در مجارستان(۱۰ یورو به ازای هر ۱۰۰ کیلووات ساعت) و بالاترین بهای برق در در آلمان (۳۱.۹ یورو به ازای هر کیلووات ساعت) گزارش شده است.

گزارش یورواستات همچنین حاکیست که در یکسال منتهی به نیمه نخست سال ۲۰۲۱ میلادی قیمت گاز طبیعی در ۲۰ کشور عضو اتحادیه اروپا افزایش یافته که بالاترین کاهش در لیتوانی با ۲۳ درصد و بیشترین افزایش با ۱۹ درصد در دانمارک رخ داده است.

پایین‌ترین نرخ گاز خانگی در نیمه اول سال ۲۰۲۱ در لیتوانی(۲.۸ یورو در ۱۰۰ کیلووات ساعت) و بالاترین قیمت آن با ۹.۶ یورو در هلند گزارش شده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotne

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا