اخبار

گسترش وضعیت قرمز شیوع کرونا به ۷۷ شهرستان کشور ما

درپی شدت‌گرفتن دوباره شیوع کووید-۱۹ در ایران، موج ششم بیماری با سویه غالب اومیکرون، افزایش ۴۵درصدی مناطق بسیار پرخطر شیوع کرونا در عرض تنها دو روز، بار دیگر ۷۷ شهرستان را به وضعیت قرمز و بسیار پرخطر کرونا بازگرداند. هم‌زمان کمال حیدری، معاون وزارت بهداشت از اعلام آماده‌باش به مراکز بهداشتی سطح اول (ویژه درمان اولیه و سرپایی) کشور خبر داد….

براساس آخرین وضعیت رنگ‌بندی مناطق کشور از لحاظ شیوع کرونا که از روز پنجشنبه، ۱۴ بهمن‌ماه، ملاک محدودیت‌ها محسوب می‌شود، ۷۷ شهرستان‌ در وضعیت قرمز (بسیار پرخطر) و ۱۷۹ شهرستان در وضعیت نارنجی (پرخطر) قرار گرفته‌اند. همچنین وضعیت شیوع کووید-۱۹ در ۱۸۱ شهرستان زرد (وضعیت خطر متوسط) اعلام شده و تنها ۱۱ شهرستان در وضعیت آبی و کم‌خطر قرار دارند.این درحالی است که از زمان بازگشت رنگ قرمز به نقشه وضعیت ابتلا به کرونا در ایران (پس از ۴۷ روز) در تاریخ ششم بهمن‌ماه، تنها یک هفته می‌گذرد و دو روز پیش‌‌تر، یعنی در روز سه‌شنبه، وزارت بهداشت تعداد مناطق قرمز و نارنجی را ۴۲ و ۱۴۲ شهرستان اعلام کرده بود.

محمد هاشمی، سرپرست مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، روز چهارشنبه در توییتی ضمن مقایسه رنگ‌بندی‌های اعلام‌شده در طول دو هفته گذشته، از بالا رفتن آمار ابتلای کودکان به کرونا و رسیدن آن به میزان «۲۰ درصد کل مبتلایان» خبر داد.

کمال حیدری، معاون وزیر بهداشت، روز پنج‌شنبه اعلام کرد که با توجه به روند صعودی تعداد مبتلایان ناشی از گسترش ویروس کرونا و سویه‌های جدید آن در روزهای اخیر، براساس مصوبه ستاد ملی مدیریت کرونا «به همه‌ کارکنان و واحد‌های ارائه خدمات سطح یک شامل مراکز خدمات جامع سلامت، پایگاه‌های سلامت و خانه‌های بهداشت، اعلام آماده‌باش شده است».


آمار رسمی کرونا در ایران؛ ادعای وزیر بهداشت: «آمادگی کامل» مراکز درمانی

در ادامه شیوع چشمگیر سویه امیکرون از ویروس کرونا در ایران، وزارت بهداشت خبر داد که در شبانه‌روز گذشته ۳۷ هزار و ۳۹۵ بیمار جدید مبتلا به کرونا در کشور شناسایی شدند و ۶۱ تن نیز جان باختند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، از میان مبتلایان جدید نزدیک به دو هزار نفر در بیمارستان بسیتری شده‌اند.

به این ترتیب مجموع بیماران کووید ۱۹ در کشور به شش میلیون و ۴۸۳ هزار و ۷۹۹ نفر رسید، و مجموع قربانیان همه‌گیری کرونا به ۱۳۲ هزار و ۶۲۴.

همزمان یک عضو کمیته علمی کشوری کووید ۱۹ روز پنج‌شنبه احتمال داد که در روزهای آینده، «آمار روزانه اُمیکرون به ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار نفر برسد، به شرطی که آزمایش شود.»

با این حال وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران در همین روز ادعا کرد که تمام مراکز درمانی کشور و کارکنان تمام بیمارستان‌ها برای مقابله با امیکرون «آمادگی صد درصدی» دارند.

این در حالی است که خدمه درمانی در کشور دو سال است که زیر فشار کار ناشی از ابتلای همگانی به ویروس کرونا بوده و در این مدت تنها چند هفته را از این فشار خلاصی یافته‌اند.

به گزارش خبرگزاری میزان، در دومین هفته از موج ششم کرونا، آمار بستری جدید به ۱۸۴۳۵ نفر رسیده است. هفته قبل، آمار بستری جدید ۱۱۲۴۶ مورد بود.

بنا بر اعلام مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت، در حال حاضر ۷۷ شهر در وضعیت قرمز، ۱۷۹ شهرستان در وضعیت نارنجی، ۱۸۱ شهر در وضعیت زرد و ۱۱ شهر در وضعیت آبی قرار دارند.

آمار رسمی کرونا در حالی به صورت روزانه از سوی وزارت بهداشت ایران اعلام می‌شود که مسئولان سازمان نظام پزشکی پیشتر آمار واقعی را چندین برابر این آمار اعلام کرده‌اند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا