زنان

«فرزند بیشتر-زندگی بهتر»؛ سلامت را نادیده نگیرید

افزایش جمعیت قطعا نیاز به رفاه و آرامش روحی جوانان دارد، وقتی میلیون‌ها خانواده و هزاران جوانی که چندین سال است که ازدواج کرده‌‌اند از پس هزینه‌های روزمره و تامین اجاره منزلشان بر نمی‌آیند، چطور انتظار دارید که تمایلی به فرزندآوری داشته باشند. به باور من مسئولان ما در دهه ۶۰ و ۷۰ مانده‌اند و فارغ از هزینه‌ها بسیار زیاد فرزندآوری و تامین پوشاک، خوراک و… هنوز نمی‌دانند هزینه مهدهای کودک به اندازه یک حقوق برای زنان است!

آرمان ملی- منیره چگینی: در دهه ۶۰ و ۷۰، شعار «فرزند کمتر، زندگی بهتر» بیش از هر زمان دیگری رواج داشت و صدا و سیما، حتی برای مصائب و ترویج این فرهنگ، دست به ساخت سریال می‌زد تا شاید مانع از فرزندآوری بیشتر خانواده‌ها شود، حتی مجری شبکه کودکان نیز در ساعت دو ظهر جمعه‌ها در رابطه با این فرهنگ نیم ساعت به خانواده‌ها توصیه می‌کرد. این فرمول جمعیتی تا اواخر دهه ۸۰ و دولت دهم نیز ادامه داشت و وقتی کارشناسان داشتند به این شعار بیشتر فکر می‌کردند، آن زمان دیدند که جمعیت جوان ایران و زاد و ولد، در کشور به شــدت روند کاهشی داشته و همین امر کشور را در گرداب جمعیتی و سالمندی فرو برده است. در این میان، آنها از یک موضوع غافل بودند و آن هزینه‌ها اضافه شدن یک یا دو فرزند به خانواده‌ای بود که حتی نمی‌توانست شکم خود را سیـــر کند و بیکاری و رواج فقر مانع از ازدواج جوانان می‌شود. در سال‌های اخیر و مخصوصا دو سال گذشته این شعار با چرخش ۱۸۰ درجــه‌ای به «فرزند بیشتر، زندگی بهتر» تبدیـــل شده، آن هم در شرایطی که نسبت به دهه ۶۰ و ۷۰، زندگی و شرایط معیشتی مردم، فرهنگی و اجتماعی مردم به شدت تغییر کرده و حتی این روزها یک زوج برای‌گذاران زندگی و معیشت خود باید هر دو کار کنند تا بتوانند از پس هزینه‌های ماهیانه خود بر بیایند و فرزند و قبول مسئولیت آن در شرایطی که حتی جرات در کوچه بازی کردن بچه‌ها وجود ندارد، زندگی در خانه‌های ۳۰ و ۴۰ متری به یک معضل تبدیل شده است. حتما به‌ یاد دارید که در آن زمان پدر خانواده با یک شیفت کار کردن هزینه پنج و شش فرزند را تامین می‌کرد، ولی حالا تصور این موضوع بیشتر به یک لطیفه یا خاطره‌ای شیرین تبدیل شده است. در این میان، مجلس یازدهم در اقدامات جالبی برای رفع مشکلات یک یا دو دهه اخیر که موانع فراوانی برای فرزندآوری و حتی افزایش تمایل جوانان به ازدواج که اولین اصل فرزند آوری است، همچنین بی‌توجه به معیشت و زندگی مردم، اقدام به تصویب قوانینی می‌کند که نه تنها ضمانت اجرایی از لحاظ اقتصادی و اجتماعی ندارد، بلکه ممکن است در درازمدت سبب افزایش آسیب‌های خطرناکی برای جامعه شود. فرار از گرداب سالمندی که کشور را هر روز در خود بیشتر فرو می‌برد قطعا به عمر چهار ساله این مجلس نمی‌رسد و به باور کارشناسان، نیاز به یک برنامه مدون دارد، نه اینکه با حذف اجباری وسایل پیشگیری از بارداری، حذف غربالگری جنین یا وعده زمین‌، سهمیه خرید خودرو از کارخانه، اهدای سهام عدالت و بورس به فرزند سوم یا معافیت از سربازی با فرزند دوم، خانواده‌ها را تشویق به فرزندآوری بیشتر کند، مواردی که برخی از آنها در درازمدت نه‌تنها تاثیری در روند فرزندآوری ندارد، بلکه به باور کارشناسان سبب آسیب‌های جدی مانند افزایش جمعیت معلول کشور (که خود هزینه‌های بسیاری را بر روی دست دولت‌های آینده می‌گذارد) یا افزایش سقط جنین و ابتلا به HIV دارد.

  خطر حذف وسایل پیشگیری 

در شرایطی در قانون جوانی جمعیت که مهم‌ترین برنامه دولت و مجلس بــرای تشویق مردم به افزایش جمعیت محســوب می‌شود، امکان پیشگیری از بارداری و سقـــط جنین محدود و همین چند روز پیش بود که پس از فروکش کردن ماجرای جنجالی حذف غربالگری در دوران بارداری آن‌هم در طرح «جوانی جمعیت» که به باور کارشناسان، یکی از عوامل افزایش سقط جنین‌های غیرقانونی و به‌دنیا آمدن فرزندان معلول بود، نمایندگان مجلس به همراه وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو تصمیم گرفتند که «توزیع رایگان یا یارانه‌ای اقلام مربوط به پیشگیری از بارداری را ممنوع اعلام کنند و مسئولان می‌گویند: «هرگونه ارائه داروهای جلوگیری از بارداری باید با تجویز پزشک صورت گیرد.  این در حالی است که پیش‌تر زمزمه‌هایی از جمع آوری این وسایل و اقلام دارویی در داروخانه‌ها شنیده می‌شد و حتی خرید و فروش آن ممنوع است. در بخشنامه این سازمان تحت نظر وزارت بهداشت که دهم بهمن به همه نهادهای زیرمجموعه ابلاغ شده است، هدف از اعمال این محدودیت‌ها حمایت از اجرای قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت ذکر شده است. در آذرماه امسال بود که نماینده قزوین در مجلس گفته بود: «وسایل پیشگیری هم در دسترس است و هم قابل تهیه است. فقط رایگان نیست. » فاطمه محمد بیگی اعلام کرد: «در شرایطی که جمعیت کشور کم است چرا باید وسایل جلوگیری از بارداری را با یارانه به مردم بدهیم؟»اما یکی از کارشناسان جمعیت که تمایلی ندارد در این گزارش نامی از وی ذکر شود، در گفت‌وگو با «آرمان ملی» معتقد است که با حذف وسایل پیشگیری از بارداری فقط به سقط‌های جنین غیرقانونی که مطابق آمار (حدود ۴۰۰ هزار) در شرایط فعلی است و مراکز زیر زمینی کمک می‌کنیم و برای آنها مشتری بیشتر می‌فرستیم که برای هر سقط جنین بیش از ۱۰ میلیون تومان پول می‌گیرند، همچنین در آینده‌ای نه چندان دور باید در انتظار افزایش موارد ابتلا به ایدز و بیماری‌های دیگر باشیم که این نوع قوانین نه‌تنها کمکی به افزایش جمعیت نمی‌کند بلکه‌ دولت‌های آینده را با چالش‌های جدی درمانی مواجه می‌سازد. افزایش جمعیت قطعا نیاز به رفاه و آرامش روحی جوانان دارد، وقتی میلیون‌ها خانواده و هزاران جوانی که چندین سال است که ازدواج کرده‌‌اند از پس هزینه‌های روزمره و تامین اجاره منزلشان بر نمی‌آیند، چطور انتظار دارید که تمایلی به فرزندآوری داشته باشند. به باور من مسئولان ما در دهه ۶۰ و ۷۰ مانده‌اند و فارغ از هزینه‌ها بسیار زیاد فرزندآوری و تامین پوشاک، خوراک و… هنوز نمی‌دانند هزینه مهدهای کودک به اندازه یک حقوق برای زنان است! درحالی که کودکان تا دهـــه ۸۰، در کوچه بزرگ می‌شدند و تامین امنیت محلات بر عهده خود خانواده‌ها بود، ولی حالا کسی جـــرات ندارد که فرزندش را چند دقیقه در کوچه رهـا کند. متاسفانه این یکی از عواملی است که نمایندگان مجلس و دولت شاهد آن نیستند و با درک واقعیت می‌توان قوانین بهتر و منطقی‌تری تصویب و در درازمدت به فکر افزایش جمعیت باشیم. آنها نیز به خوبی می‌دانند که اگر این اتفاق رخ بدهد، عمر ثمردهی افزایش جمعیت به مجلس یازدهم و دوازدهم نخواهد رسید.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا