حقوق بشر

بازداشت ۵۰ شهروند کُرد در ماه ژانویه ۲۰۲۲

طی ماه گذشتە میلادی دست‌کم بازداشت ۵۰ شهروند کُرد بە اتهام فعالیت سیاسی، مدنی و مذهبی توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی ایران ثبت شده و ۷ فعال نیز توسط دستگاه قضایی به حبس محکوم شده‌اند.

با استناد بە آمار بە ثبت رسیدە در مرکز آمار و اسناد سازمان حقوق بشری هەنگاو، طی ماه ژانویه ۲۰۲۲، دست‌کم بازداشت ۵۰ شهروند کُرد توسط نهادهای امنیتی حکومت ایران بە اتهام فعالیت سیاسی، مدنی و مذهبی ثبت شده است.

بر طبق این گزارش، ۴۰ شهروند بە اتهام فعالیت سیاسی و همکاری با احزاب کُردستانی و ۸ شهروند به اتهام فعالیت مدنی و دو شهروند نیز به اتهام فعالیت مذهبی بازداشت شده‌اند.

در ماه گذشته دست‌کم ۵ فعال زن در کُردستان بازداشت شده‌اند و ۶ نفر از بازداشت شدگان جهت اجرای حکم حبس بازداشت و به زندان منتقل شده‌اند.

بیشترین بازداشت‌ها توسط اداره اطلاعات با ۳۶ مورد ثبت‌ شده است و ۶۰٪ بازداشت شدگان (۳۰ مورد) با هجوم نیروهای امنیتی به منازل خود بازداشت شده‌اند.

تفکیک بر حسب اتهام

فعالیت سیاسی: ۴۰ مورد معادل ۸۰٪ کل موارد.

فعالیت مدنی و صنفی: ۸ مورد معادل ۱۶٪ کل موارد.

فعالیت مذهبی: ۲ مورد معادل ۴٪ کل موارد.

تفکیک بر حسب استان

استان کرمانشاه: ۴ مورد

استان آذربایجان‌غربی (ارومیه): ۲۵ مورد

استان کُردستان (سنندج): ۲۱ مورد

نهاد بازداشت‌کننده:

اطلاعات سپاه پاسداران: ۸ مورد

اداره اطلاعات: ۳۶ مورد

اجرای احکام: ۶ مورد

محل بازداشت:

منزل: ۳۰ مورد

خیابان: ۴ مورد

محل کار: ۵ مورد

دادگاه: ۶ مورد

اداره اطلاعات: ۴ مورد

اطلاعات سپاه: ۱ مورد

با استناد به آمار هه‌نگاو، در ماه ژانویه امسال، دستکم ۷فعال کُرد به اتهام فعالیت سیاسی و مدنی توسط دستگاه قضایی جمهوری اسلامی ایران جمعاً به ۵ سال و ۱۰ ماه حبس محکوم شدەاند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا