گوناگون

ثبت رکوردهای جدید در گرانی

در روزهایی که گرانی به سرخط خبرها و مهمترین دغدغه مردمان این سرزمین بدل شده است و آنقدر زور گرانی و تورم زیاد شده که سفره‌های مردم را روز به روز کوچکتر و محقرتر می‌کند، گرانی برنج تا کیلویی ۱۰۰ هزار تومان بدترین خبری بود که درباره‌اش نوشتیم…..

خبر کوتاه بود و بسیار دردآور؛ قیمت یک کیسه ۱۰ کیلویی برنج ایرانی شمال به یک میلیون تومان بالغ شده است و تازه هنوز در آستانه عید نوروز و سال نو هستیم و احتمال ترکش‌های موج گرانی تازه یک بار دیگر هم به برنج سرایت خواهد کرد. این گرانی عجیب و غریب در حالی است که تنها یک سال پیش و حتی کمتر قیمت هر کیلو برنج ایرانی بین ۳۰ تا ۴۰ هزار تومان بود و مردم از گرانی آن در آن زمان هم گلایه داشتند. طبق آمار رسمی بانک مرکزی در ماه‌های گذشته قیمت برنج بالغ بر ۶۸درصد گران شده است و در حالی که علت‌های گوناگونی از جمله گرانی تولید و کارگر، جلوگیری از واردات برنج در فصل تولید، حذف ارز ترجیحی برنج و… مطرح می‌شود اما شخصا دولت باید پاسخگوی این حجم از گرانی و افزایش قیمت این کالای اساسی که سالیان سال است از اصلی‌ترین ملزومات سفره ایرانیان از کارگران و طبقات متوسط تا روستاییان و شهرنشینان بوده است و حالا کم‌کم در حال حذف شدن از سفره مردم است.

در ماه‌های اخیر،کارشناسان گرانی ملزومات اصلی غذایی مردم را عامل کاهش شدید مصرف سرانه لبنیات، گوشت قرمز و برنج دانسته‌اند و این در حالی بوده که تاکنون قیمت برنج چنین بالانشینی را تجربه نکرده بود. از آنجا که تجربه ثابت کرده در این مملکت هر آنچه که گران شود هیچگاه به قیمت اصلی باز نخواهد گشت، احتمال دارد چند درصدی از این افزایش قیمت کاهش یابد اما نهایتا نمی‌توان به ارزان شدن مجدد قیمت برنج دل خوش کرد. همانگونه که قیمت مرغ و تخم‌مرغ و گوشت هیچگاه ارزان نشد و پس از گرانی مثلا ۲۰ هزار تومانی اگر هزار تومان هم از قیمتش کم شد، دولت به حساب موفقیت خود در تنظیم بازار گذاشت احتمالا قیمت برنجی که در ابتدای سال ۳۰ تا ۴۰ هزار تومان بوده و اکنون بالغ بر کیلویی ۱۰۰ هزار تومان قیمت دارد، حدود ۱۰ تا ۲۰ هزار تومان افت قیمت خواهد داشت و از این پس باید به قیمت جدید آن عادت کنیم. در حالی که هنوز اصلاحات اقتصادی مدنظر دولت ابراهیم رئیسی برای جبران کسری بودجه سال آینده هنوز اجرایی نشده است، این وضعیت افزایش قیمت کالاهای اساسی و خوراکی مردم است، تصور اینکه با افزایش قیمت بنزین، حذف ارز ترجیحی، افزایش مالیات‌ها بر خودرو و ماشین‌های بالای یک میلیارد تومان هم موج‌های جدید گرانی تولید شود و قیمت کالاها را افزایش دهد و هم فشارهای تازه‌ای بر مردم که مدت‌هاست در تنگناهای اقتصادی دست و پا می‌زنند وارد شود، بسیار هولناک است. در حالی دولت می‌گوید قصد دارد در برابر هر افزایش قیمتی، یارانه جدیدی به مردم بپردازد که وضعیت اقتصادی نشان می‌دهد آنقدر فشار تورمی بر کالاهای اساسی بالا رفته که هرگونه افزایش دستمزد و یارانه جدید را بی‌ارزش و فاقد کارآیی خواهد کرد. چرخه افزایش قیمت کالاها آنقدر تند شده است که با افزایش حتی ۵۰درصدی دستمزدها در سال آینده هم حقوق کارگران و بازنشستگان به گرد پای گرانی هم نخواهد رسید و قطعا یارانه‌های ۱۰۰ هزار تومانی و ۲۰۰ هزار تومانی هم دردی از گرانی را دوا نخواهد کرد.

بهار نیوز – اقباله هیئتی

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا