جوانان

طرح مجلس برای سربازی چگونه لغو شد؟

طرح خرید سربازی نیامده چنان با موجی از انتقادات مواجه شد که فقط عمری سه‌روزه داشت. نهم بهمن‌ماه سال جاری کمیسیون تلفیق بررسی بودجه در مجلس شورای اسلامی تصویب کرد غایبان خدمت سربازی در سال آینده می‌توانند به‌ازای پرداخت پول با توجه به مدرک تحصیلی‌شان کارت پایان خدمت دریافت کنند. به‌موجب این مصوبه، دارندگان مدرک تحصیلی کاردانی و کمتر از آن با پرداخت ۲۵۰میلیون تومان، دارندگان مدرک تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد با پرداخت مبلغ ۴۰۰میلیون تومان و دارندگان مدرک پزشکی عمومی و دکترای تخصصی و بالاتر از آن در تمامی رشته‌ها با پرداخت مبلغ ۶۰۰میلیون تومان به‌حساب خزانه کل کشور قادر به خرید سربازی خود خواهند بود….

خبرآنلاین نوشت: همان‌طور که مشخص است اگرچه مصوبه جدید کمیسیون تلفیق می‌توانست بسیاری را انجام خدمت سربازی معاف کند اما یک شرط بزرگ داشت، این‌که فقط افراد متمول یا اصطلاحاً پولدار می‌توانستند از این قانون احتمالی بهره ببرند، آن‌هم در شرایطی که خدمت سربازی در ایران همچنان اجباری است و وجود چنین قانونی می‌توانست یک‌بار دیگر یادآور نزاع یا برتری غنی به فقیر باشد. قبل‌تر سعید معدنی، جامعه‌شناس دراین‌باره گفته بود: «با این‌که ضمن اجباری بودن سربازی امکان خریدن آن وجود داشته باشد مخالف هستم. یک دوره تاریخی چنین امکانی وجود داشت و افراد می‌توانستند بعد از دوره آموزشی با پرداخت پول کارت پایان خدمت بگیرند، کسانی که پول خرید را نداشتند و باید ادامه می‌دادند به لحاظ شخصیتی خرد می‌شدند و این تجربه تلخی بود، آن‌ها احساس می‌کردند که فقر خانواده سبب شده که باید سرباز باشند و دو سال از جوانی خودشان را در محیط نظامی سپری کنند؛ بنابراین من با هم‌زمانی اجباری بودن و خریدن سربازی موافق نیستم.»
علی مطهری، نماینده سابق مجلس شورای اسلامی در حساب توییتری خودش نوشت: «مصوبه کمیسیون تلفیق مجلس درباره خرید خدمت سربازی آثار مخرب اجتماعی خواهد داشت، معنی آن این است که سربازی برای فقراست نه ثروتمندان. این مصوبه انسان را به یاد حکومت طبقاتی ساسانیان می‌اندازد، امیدوارم در صحن مجلس رأی نیاورد.»
ادامه واکنش‌ها به طرح خرید خدمت سربازی سبب شد اعضای کمیسیون تلفیق درباره آن توضیح دهند، حسین بامیری، نماینده مردم لردگان در خصوص این طرح بیان کرد: «این بند به پیشنهاد یکی از اعضای کمیسیون تلفیق مطرح و به تصویب رسید، اما هنوز تصمیم‌گیری در مورد این طرح در کمیسیون تلفیق نهایی نشده است و رایزنی‌ها در این زمینه ادامه دارد.»
او همچنین از احتمال مخالفت ستاد کل نیروهای مسلح با طرح پیشنهادی پرده برداشت و گفت: «بر اساس برخی شنیده‌ها ستاد کل نیروهای مسلح با ارسال نامه‌ای به مجلس اعلام کرده است که با اجرای این طرح مخالفت است.» قبل‌تر هم زارع، سخنگوی کمیسیون تلفیق درباره قانونی شدن طرح کمیسیون گفته بود: «حتماً باید نظر نیروهای مسلح در این خصوص گرفته شود، صحن علنی مجلس آن را تصویب و سپس شورای نگهبان تأیید کند تا وارد قانون شود.» بااین‌وجود و در میان گمانه‌زنی‌ همه موافقان و مخالفان درباره طرح خرید خدمت سربازی، یک خبر دیگر هم از کمیسیون تلفیق شنیده شد، این‌که غایبان متأهل با داشتن شرایط خاص می‌توانند بدون پرداخت پول کارت پایان خدمت دریافت کنند. محسن دهنوی، سخنگوی کمیسیون تلفیق در حساب توئیتری خودش نوشت: «به‌منظور رعایت عدالت و حرکت به سربازی حرفه‌ای در کمیسیون تلفیق پیشنهاد دادم تا فرآیند و ارقام خرید سربازی، اصلاح اساسی شود. لذا مشمولین متأهل دارای ۳۰سال سن و حداقل دو فرزند، کارت معافیت به‌صورت رایگان دریافت خواهند کرد.» ظهر روز چهارشنبه یازدهم بهمن، زارع درباره جلسه کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱ گفت: «کمیسیون تلفیق مصوبه قبلی خود درباره خرید خدمت سربازی را ملغی کرد.» او همچنین از تصویب طرح دوم خبر داد و گفت: «کمیسیون تلفیق به جای خرید خدمت سربازی تصویب کرد که مشمولان سرباز متأهل با ۳۰سال سن و دارای دو فرزند به‌صورت رایگان کارت معافیت از خدمت سربازی دریافت کنند.»درباره جزئیات این طرح مطرح شد که فقط «سن و تعداد فرزند» مهم است؛ یعنی اگر فرد مشمول، تحصیلات زیر دیپلم و یا حتی تحصیلات بالا چون دکترا داشته باشد این طرح شاملش می‌شود؛ فقط باید سن فرد بالای ۳۰سال بوده و دو فرزند هم داشته باشد. از سوی دیگر مدت غیبت سربازی نیز مهم نیست؛ ممکن است کسی از همان سن مشمولیت یعنی ۱۸سالگی تمام وارد غیبت شده باشد و یا کسانی مثل طلاب و دانشجویان پزشکی که به‌صورت پیوسته تحصیل می‌کنند حتی یک روز هم غیبت نداشته باشند اما هر دو دسته با اجرای این طرح معاف خواهند شد.اما از آن‌جایی که تصویب نهایی این طرح هم به موافقت ستاد کل نیروهای مسلح بستگی دارد باید دید این ستاد موافقت خود را اعلام می‌کند یا نه دراین‌باره خلیل بهروزی فر، نماینده مجلس شورای اسلامی به رسانه‌ها گفت: «بستگی به جامعه آماری دارد، ابتدا باید مشخص شود، شرایط سنی به همراه شرط تحقق دو فرزندی در سطح کل کشور چه تعداد است که تاکنون نتوانسته‌اند به خدمت سربازی بروند. این مهم است. یک جامعه آماری را می‌طلبد که اطلاعاتی کاملی به دست بیاوریم تا بعدازآن تصمیم گرفته شود. هنوز این آمار را دریافت نکرده‌ایم. سربازی مسئله ای است که مربوط به ستاد کل نیروهای مسلح است. هر گونه تصمیمی در این راستا حتما می‌بایست با تایید ستاد کل همراه باشد چون به بحث امنیت ملی برمی‌گردد. چراکه متولی و صاحب اصلی خود ستاد کل نیروهای مسلح است. در نتیجه آن‌ها متناسب با نیازهایی که در سطح کل کشور دارند بر اساس همان برنامه‌ریزی کرده و تصمیم‌گیری می‌کنند.»

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا