اخبار

معضل پول‌های بلوکه شده ایران در خارج کشور و لیست آن

این روزها یکی از مهم‌ترین نکاتی که در جریان مذاکرات وین مطرح می‌شود، معضل پول‌های بلوکه شده ایران در خارج کشور است. پولی که دور از دسترس جمهوری اسلامی، روزبه روز به حجم آن اضافه می‌شود….

بر اساس گزارش سایت بالاترین، روز چهارشنبه ۲۲دی ۱۴۰۰ وزارت‌ خارجه کره جنوبی اعلام کرد آمریکا به دولت این کشور مجوز داده تا غرامت معوقه یک شرکت ماشین‌سازی ایرانی به‌ مبلغ حدود «۶۳ میلیون دلار» را بپردازد.

کره جنوبی در اقدامی دیگر حق عضویت معوقه رژیم ایران در سازمان ملل را (که فقط ۱۸میلیون دلار بود) از همان پول‌های بلوکه شده پرداخت کرد. اما همچنان هیچ خبری از آزاد شدن پول‌های بلوکه شده نیست.

علاوه بر پول‌های مسدود شده در کره جنوبی که مبلغ آن ۷میلیارد دلار است، دولت روحانی پیش‌تر میزان سایر پول‌های بلوکه شده را به این شرح اعلام کرده بود؛

۳ میلیارد دلار در ژاپن، ۵ میلیارد دلار در عراق، ۲۰میلیارد دلار در چین و یک و شش‌دهم میلیارد دلار در لوکزامبورگ. جمع این پولها دست‌کم ۳۶میلیارد و ۶۰۰میلیون دلار است.

این یکی از اهرم‌هایی است که در مذاکرات وین در دست طرف مقابل وجود دارد، عاملی که با توجه به حل نشدن مشکل تحریم‌ها، پیوسته به حجم پول‌های بلوک شده (ناشی از صدور نفت و فولاد و محصولات پتروشیمی به کشورهای دیگر) اضافه می‌شود. اهرمی که روزبه‌روز به اهمیت آن افزوده می‌گردد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا