جوانان

مهاجرت ۲ هزار پرستار از ایران در یک سال گذشته

در حالی که میهن ما  به یک هزار پرستار نیاز دارد تنها در یک سال گذشته ۲هزار پرستار مهاجرت کرده‌اند. ایران در دوران پاندمی کرونا بیشترین آمار مرگ در میان پرستاران را داشته است. پرستاران خواستار حذف شرکت‌های واسط هستند….

یکی از خواسته‌های صنفی پرستاران کشور  برچیدن تمام شرکت‌های واسطه پیمانکاری است که با استخدام پرستاران ۸۹ روزه برای کادر درمانی بیمارستان‌ها، پول کلان واسطه‌گری را عاید خود می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، نهاد صنفی پرستاران می‌گوید به رغم توصیه‌های دو ساله و موکد رهبر جمهوری اسلامی، همچنان باید شاهد حضور پرستاران شرکتی با چندین قرارداد متفاوت و دریافتی‌های غیرعادلانه در کادر درمان بود.

در حالی که پرستاران پیش از این به شکل مکتوب و با نامه‌نگاری مشکلات خود را پیگیری می‌کردند، هفته گذشته به خیابان آمدند تا شاید پس از دو سال وعده‌های بی‌سرانجام، صدایشان به جایی برسد.

به‌رغم وعده بهرام عین اللهی، وزیر بهداشت دولت ابراهیم رئیسی در مورد پیگیری جدی وضعیت پرستاران ۸۹ روزه، تاکنون هیچ اقدام موثری در این رابطه انجام نشده است.

محمد شریفی مقدم، دبیرکل نهاد صنفی “خانه پرستاری” به خبرگزاری ایلنا گفته است که مشکل تغییر در وضعیت پرستاران در شرایطی است که ایران حداقل به هزار پرستار نیاز دارد.

پرستار کمتر، مرگ‌ومیر بیشتر

محمد شریفی مقدم می‌گوید: «از نظر استاندارد در دنیا به ازای هر هزار نفر جمعیت به طور متوسط ۵ تا ۶ پرستار لازم است و در کمترین حالت حداقل ۳ پرستار. در کشور طبق آخرین اطلاعات به ازای هر هزار نفر ۱،۶ پرستار وجود دارد که از حداقل هم کمتر است. با این حساب کشور به هزار پرستار نیاز دارد. از طرفی سازمان بهداشت جهانی تاکید دارد تعداد پرستاران از حداقل هرچه کمتر باشد، مرگ و میر بیشتر می‌شود.»

شریفی مقدم می‌گوید: «در دنیا مشکل کمبود پرستار در دوران کرونا با جذب پرستار جدید انجام شد، حتی مهاجرت پرستاران کشور نیز در دوران کرونا افزایش پیدا کرد. در یکسال گذشته حدود ۲ هزار پرستار از کشور مهاجرت کردند که دلیل آن هم جذابیت کشورهای مقصد است.»

او افزود: «در کشور پس از اوج گیری کرونا هیچ گونه استخدامی انجام نشده و تنها جذب نیرو ۸۹ روزه صورت گرفت که قراردادهای آن‌ها به مرور با طولانی شدن روند کرونا تمدید شد.»

شریفی مقدم اظهار داشت که به دنبال موج پاندمی کرونا، ایران در دنیا بیشترین آمار جانباختگان پرستاری در دوران کرونا را دارد.

به گفته دبیرکل خانه پرستار، وزارت بهداشت همیشه وعده داده است، آخرین آزمونی که برای استخدام پرستاران انجام شد ۳۹ هزار نفر پذیرش و از این تعداد تنها حدود ۱۰ درصد کادر پرستاری جذب شدند که رقم بسیار کمی بوده است.

شریفی مقدم در رابطه با طرح ساماندهی کارکنان دولت گفت: «شهریور امسال مجلس به دلیل وجود قراردادهای مختلف طرحی به عنوان ساماندهی کارکنان دولت پیشنهاد کرد و ۴۵ روز به دولت وقت داد برای آن لایحه بیاورد که به واسطه آن تمام شرکت‌های واسطه حذف شوند. این طرح نیز تاکنون نتیجه نداشته و تا جایی که من اطلاع دارم بودجه خاصی برای آن در نظر گرفته نشده است.»

حقوق ناچیز پرستاران

خبرگزاری ایلنا در گزارش دیگری ضمن اشاره به این‌که ۸۰ درصد خدمات درمانی در بیمارستان‌ها بر دوش پرستاران است، می‌گوید: «بعضی از کارشناسان نظام سلامت از اختلاف ۱۰۰ برابری بین درآمد پزشکان و پرستاران در نظام فعلی بهداشت و درمان کشور سخن می‌گویند.»

این گزارش می‌افزاید: «بر مبنای نظام فعلی تعرفه‌گذاری، اگر هزینه یک عمل جراحی ۱۰۰ هزارتومان باشد، از این مقدار، چیزی تا حدود ۶۵ درصد آن به جیب پزشکان سرازیر می‌شود. ۵ درصد از این وجه نیز به دانشگاه علوم پزشکی و اعضای هیات عملی تخصیص پیدا می‌کند. ۱۰ درصد به خود بیمارستان‌ها پرداخت می‌شود. ۲۰ درصد باقیمانده نیز بین کادر درمان اعم از پرستاران، نیروهای خدماتی و بقیه پرسنل بیمارستان‌ها توزیع می‌شود که عملا به پرستاران چیز خاصی تعلق نمی‌گیرد.»

در ادامه آمده است: «به عبارت دیگر ۶۵ درصد درآمدها بین همان ۵ درصدی‌های هیات علمی توزیع می‌شود و ۲۰ درصد درآمد بین ۹۵ درصد یعنی کل کادر بیمارستان تقسیم می‌شود. به این ترتیب نابرابری و تبعیض آشکار در الگو و نحوه توزیع درآمدها در مثال فوق به وضوح، قابل مشاهده است.»

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا