حقوق بشر

خودکشی یکی از مجروحین و بازداشت شدگان اعتراضات آبان‌ماه ۹۸ در کرمانشاه

یک شهروند اهل کرمانشاه که در جریان اعتراضات آبان‌ماه ۱۳۹۸ زخمی و بازداشت ‌شده بود، اوایل بهار امسال به دلیل مشکلات روحی ناشی از نابینا شدن و فقر مالی به زندگی خود پایان داده است.

بر اساس گزارش رسیده به سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، در جریان اعتراض آبان ۹۸ شهر کرمانشاه و در نتیجه تیراندازی مستقیم نیروهای امنیتی به سوی مردم، یک جوان ۲۸ ساله با هویت محسن محمودی کریانی از ناحیه دو چشم مورد اصابت گلوله ساچمه‌ای قرار گرفته و بازداشت شده بود.

به گفته یک منبع نزدیک به خانواده محمودی کریانی، محسن روز شنبه ۲۵ آباه ۹۸ (۱۷ نوامبر ۲۰۱۹) در میدان “گاراژ” کرمانشاه از ناحیه دو چشم مورد اصابت گلوله ساچمه‌ای قرار گرفته و توسط نیروهای امنیتی بازداشت می‌شود. وی به دلیل محرومیت از خدمات پزشکی در ایام بازداشت و اعزام با تاخیر به مراکز درمانی هر دو چشم را از دست داده و چشمانش را تخلیه کرده‌اند”.

این منبع در ادامه به هه‌نگاو گفت: ”نهادهای امنیتی پس از آزادی به خانواده محسن محمودی کریانی قول داده‌اند در صورت عدم رسانه‌ای کردن به وی دیه پرداخت کنند که پس از ۱۸ ماه هیچ اقدامی نکرده و سرانجام محسن روز چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ (۵ می‌۲۰۲۱) به دلیل مشکلات مالی و مشکلات روحی ناشی از نابینا شدن، خود را حلق آویز و به زندگی خود پایان داد”.

هه‌نگاو مطلع شده است که نهادهای امنیتی و اعضای شورای روستای کریان از توابع بخش سرفیروزآباد کرمانشاه با ایجاد فشار بر خانواده محمودی کریانی، حتی از رسانه‌ای کردن خبر خودکشی وی نیز ممناعت به عمل آورده‌اند.

هه‌نگاو پیشتر گزارش داده بود که در جریان اعتراضات آبان ۹۸ کرمانشاه دست‌کم ۳۲ شهروند کشته شده‌اند که هویت ۲۲ نفر از آنها برای هه‌نگاو احراز شده است.

همچنین یکی دیگر از بازداشت شدگان آبان ۹۸ کرمانشاه با هویت رضا امیدی‌یاریجانی ۲۲ ساله روز یک‌شنبه ۴ اسفند ۹۸ در زندان دیزل‌آباد کرمانشاه خود را حلق‌آویز و به زندگی خود پایان داده بود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا