اخبار

در گفتار ار هست شکی تجربه کن

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد، توافق با ایران امکان‌پذیر است. اما چگونه و در کدام جهت و با چه داد و ستدهایی این توافق صورت می گیرد هنوز روشن نیست…

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ضمن تاکید بر چشم‌انداز امیدوارکننده مذاکرات هسته‌ای خواستار سرعت بخشیدن به روند مذاکرات شد. تیم مذاکره کننده رژیم “ولایی” برای ادامه مذاکرات به وین رفت.

مذاکرات وین برای بازگشت به برجام که هفته گذشته قطع شده بود امروز، سه‌شنبه ۱۹ بهمن (هشتم فوریه) از سر گرفته می‌شود.

خبرگزاری فرانسه به نقل از سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده چشم‌انداز توافق با ایران را مثبت ارزیابی کرد و نوشت: ««توافقی که نگرانی‌های اصلی همه طرف‌ها را برطرف ‌کند، امکان‌پذیر است اما باید هر چه سریع‌تر صورت بگیرد، زیرا تهران در حال ارتقای توانایی‌های هسته‌ای خود است».

سخنگوی دستگاه دیپلماسی آمریکا هشدار داده است که اگر طرف‌های درگیر در مذاکرات وین در هفته‌های آینده به توافق نرسند، پیشرفت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی «بازگشت ما به برجام را غیرممکن می‌کند».

بامداد سه‌شنبه علی باقری، عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده ایران برای شرکت در مذاکرات هسته‌ای، تهران را به مقصد وین ترک کرد.

به گزارش ایرنا، او قرار است ابتدا با انریکه مورا، رییس کمیسیون مشترک برجام دیدار و گفت‌وگو کند.

دور هشتم مذاکرات بازگشت به برجام میان ایران و کشورهای چین، روسیه، آلمان، بریتانیا و فرانسه با حضور غیرستقیم آمریکا از ششم دی‌ماه (۲۷ دسامبر) در وین آغاز شد اما هفته گذشته به منظور مشورت تیم‌های مذاکره کننده با دولت‌های خود متوقف شد.

خواست تهران: لغو کلیه تحریم‌ها

به گزارش ایرنا بامداد سه‌شنبه امیرعبداللهیان وزیر خارجه ایران با همتای چینی خود وانگ ای گفت‌وگوی تلفنی داشته است. او ضمن قدردانی از موضع حمایتی دولت چین از جمهوری اسلامی در مذاکرات وین، بر ضرورت واقع بینی طرف‌های غربی تاکید کرده است.

ایرنا به نقل از امیرعبداللهیان نوشت:‌«طرف غربی باید در حوزه لغو تحریم‌ها تصمیم جدی و موثر اتخاذ کند و فاصله معنادار خود را با سیاست‌های شکست خورده دولت قبلی آمریکا نشان دهد و این موضوع با لغو کلیه تحریم‌های مغایر با برجام و اقدام جدی در حوزه ارائه تضمین ممکن خواهد شد.»

روز یک‌شنبه رابرت مالی، نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران گفت:‌ «رییس جمهور بایدن همچنان مایل است که ما مذاکرات را در وین پیش ببریم.»

به گزارش رویتزر، ایالات متحده خواستار گفت‌وگوی مستقیم با ایران است، اما مذاکرات دو کشور بنا به درخواست ایران همچنان غیرمستقیم انجام خواهد شد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا