بین‌المللی

چین حاکمیت انگلیس بر جزایر فالکلند را رد کرد

چین با رد ادعای انگلیس، حاکمیت آرژانتین بر جزایر فالکلند را به رسمیت شناخت.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، پس از اعلام حمایت چین از ادعای ارضی آرژانتین بر جزایر فالکلند، جدال بین چین و انگلیس بالا گرفته است.

حمایت چین از ادعای ارضی آرژانتین بر جزایر فالکلند پس از امضای تواقق همکاری دو کشور در قالب پروژه «یک کمربند، یک جاده» صورت می‌گیرد.

در همین ارتباط نیز روز سه‌شنبه، «ژائو لیجیان»، سخنگوی وزارت خارجه چین، «حق حاکمیت» بوئنوس آیرس بر جزایر فالکلند را که آرژانتین آن را لاس مالویناس می‌نامد، تأیید کرد. ژائو گفت که لندن باید با پیروی از اهداف و اصول منشور سازمان ملل از ادعای خود صرف نظر کند.

ژائو لیجیان در نشست هفتگی رسانه‌ها گفت: چین قاطعانه از ادعای حق حاکمیت آرژانتین بر جزایر مالویناس حمایت می‌کند.

این بیانیه یک روز پس از آن منتشر شد که «لیز تراس»، وزیر امور خارجه انگلیس پس از دیدار با «آلبرتو فرناندز»، رئیس‌جمهور آرژانتین و «شیء جین پینگ»، رئیس‌جمهور چین در حاشیه المپیک زمستانی پکن ۲۰۲۲ اظهار داشت: «ما هر گونه اظهارنظر غیر مرتبط درباره حاکمیت فالکلند را کاملاً رد می‌کنیم».

تراس با درخواست از چین برای احترام به حاکمیت فالکلند گفت: «فالکلند بخشی از خانواده بریتانیا هستند و ما از حق تعیین سرنوشت آنها دفاع خواهیم کرد.»

فالکلند یک قلمرو خودگردان برون مرزی انگلیس است که از سال ۱۸۳۳ تحت کنترل این کشور بوده است.

آرژانتین و انگلیس بر سر سرزمینی که نزدیک به ۱۳۰۰۰ کیلومتر دورتر از سرزمین اصلی بریتانیا قرار دارد با هم اختلاف دارند. دو کشور در سال ۱۹۸۲ بر سر کنترل جزایر جنگ شدید اما کوتاهی داشتند که در آن ۲۵۵ سرباز انگلیسی و ۶۵۰ سرباز آرژانتینی کشته شدند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا