گوناگون

بحران تازه در ترکیه؛ فراخوان برای نپرداختن قبض برق

رهبر حزب اصلی مخالف در ترکیه گفته است که تا زمانی که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور، تصمیم اخیر به افزایش قیمت برق را لغو نکند، از پرداخت قبض برق خودداری خواهد کرد….

کمال قلیچدار اوغلو، رهبر حزب جمهوریخواه خلق در توییتر خود گفته است که به این “تورم پنجاه درصدی ظالمانه” پایان خواهد داد.

دولت ترکیه اخیرا بهای برق را تا پنجاه درصد افزایش داد که باعث نارضایتی گسترده و برگزاری تظاهرات اعتراضی علیه این تصمیم شد. این اعتراضات همچنان ادامه دارد.

بهای بنزین، گاز و مواد غذایی نیز افزایش یافته و مخالفان دولت رویکرد اقتصادی آقای اردوغان را عامل این تورم می‌دانند.

برخلال توصیه اکثر کارشناسان اقتصادی، در حالیکه ترکیه با تنزل ارزش پول ملی مواجه است، رئیس جمهوری ترکیه با کاهش مداوم نرخ بهره در صدد افزایش تولید و در نتیجه، تقویت پول این کشور است.

این سیاست به تنزل نرخ برابری لیر ترکیه در برابر ارزهای معتبر خارجی منجر شده که به نوبه خود از عوامل تشدید تورم در این کشور بوده است.

در روزهای گذشته ترکیه شاهد اعتراضاتی به قیمت “گزاف” قبض برق بوده است. مردم محلی در چند شهر قبض‌های خود را آتش زده و به سمت شرکت‌های تامین برق تظاهرات کرده‌اند.

گزارش شده صاحبان مشاغل کوچک و مغازه‌داران قبض‌های برق را به شیشه‌ها چسبانده‌اند تا به مشتریان‌ نشان بدهند که هزینه‌های آنها افزایش یافته است.

روزنامه نزدیک به منتقدان نوشته “صاحبان مشاغل در آستانه فروپاشی روانی هستند

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا