بین‌المللی

سخنگوی طالبان: آمریکا دزد پول‌های مردم افغانستان است

طالبان به تصمیم واشنگتن در بلوکه نگاه داشتن نیمی از پول های افغانستان در بانک های ایالات متحده واکنش نشان داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد نعیم سخنگوی دفتر سیاسی طالبان به تصمیم دولت «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا در بلوکه نگه داشتن نیمی از ذخایر ارزی افغانستان در ایالات متحده واکنش نشان داد.

وی در این باره در توییتی که منتشر کرد، نوشت: دزدی پول‌های مسدود شده ملت افغان توسط آمریکا و تصرف در آن نشان دهنده پایین‌ترین سطح نزول انسانی و اخلاقی یک کشور و یک ملت است.

سخنگوی طالبان در ادامه افزود: شکست و پیروزی در تاریخ و زندگی بشر امری عادی است، اما بزرگترین و شرم آورترین شکست آن است که شکست نظامی و اخلاقی دست به دست هم بدهند.

پیشتر منابع آگاه اعلام کردند که دولت آمریکا قصد دارد نیمی از ۷ میلیارد دلار از دارایی‌های مسدود شده بانک مرکزی افغانستان را برای کمک به مردم این کشور آزاد کند و این در حالی است که مابقی این پول جهت رسیدگی به شکایات قربانیان تروریسم، در ایالات متحده باقی خواهد ماند.

افغانستان ۲ میلیارد دلار دیگر ذخایر ارزی دارد که در کشورهایی از جمله انگلیس، آلمان، سوئیس و امارات متحده عربی نگهداری می‌شود که بیشتر آن وجوه نیز مسدود شده است.

واشنگتن پس از به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان، منابع مالی این کشور در بانک‌های آمریکا را بلوکه کرد که موجب اعتراض مقامات طالبان و دیگر کشورها شد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا