حقوق بشر

عدم رعایت اصل تفکیک جرائم؛ ضرب و شتم خدیجه مهدی پور در زندان ایلام

خدیجه مهدی پور، زندانی سیاسی که بدون رعایت اصل تفکیک جرائم در زندان ایلام بسر می‌برد، روز پنجشنبه ۲۱ بهمن، توسط تعدادی از زندانیان متهم به جرائم خشن، مورد ضرب و شتم قرار گرفت. سازمان زندانها خبر این درگیری را تایید کرده است.

خبرگزاری هرانا – ضرب و شتم خدیجه مهدی پور که با تحریک مسئولان زندان توسط سه تن از زندانیان متهم به جرائم خشن صورت گرفته و به گفته یک منبع مطلع، این موضوع منجر به آسیب دیدگی وی از ناحیه چشم شده است.

در واکنش به این موضوع، روابط عمومی سازمان زندان‌های ایلام با انتشار اطلاعیه ای مدعی شد که روز پنجشنبه، خدیجه مهدی پور پس از نمایش مستندی از قاسم سلیمانی و راهپیمایی سال گذشته، اقدام به “تشویش اذهان عمومی” از طریق “توهین و فحاشی” به قاسم سلیمانی، و همچنین “بنیانگذار و رهبر جمهوری اسلامی” کرده و این موضوع منجر به درگیری “یک تن از زندانیان” با او شده است

همچنین سازمان زندان‌های ایلام مدعی شد؛ “این رخداد بدون تحریک از سوی مسئولان زندان صورت گرفته و در این درگیری هیچ آسیبی به طرفین وارد نشده و به تایید بهداری و پزشک زندان، حتی آثاری از ضرب و جرح وجود ندارد”.

خانم مهدی پور دوران محکومیت ۲۰ ماهه خود را بدون رعایت اصل تفکیک جرائم در بند زنان زندان ایلام سپری می‌کند.

پیش از این، این زندانی سیاسی پس از تعلل بسیار در انتقال وی به بیمارستان علیرغم بروز یک لکه سیاه در چشم، نهایتا در تاریخ ۱۴ دیماه امسال، به بیمارستان خارج از زندان اعزام و  پس از دریافت عینک و قطره چشمی، به زندان بازگردانده شد.

هرانا اخیرا در گزارشی به بررسی آخرین وضعیت این زندانی سیاسی در زندان ایلام و فشار نهادهای امنیتی جهت آزار و اذیت وی توسط زندانیان با جرائم عمومی پرداخته بود.

خدیجه مهدی پور در تاریخ ۱۸ مهرماه امسال توسط ماموران اطلاعات سپاه در منزل عموی خود بازداشت و پس از ۲ روز به زندان ایلام منتقل شد.

وی نهایتا توسط دادگاه انقلاب از بابت اتهامات “تبلیغ علیه نظام، توهین به بنیانگذار جمهوری اسلامی و توهین به رهبری” محاکمه شده و با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی ۲۰ ماه حبس در خصوص او قابل اجرا است.

خانم مهدی پور همچنین از اتهام “هواداری از گروه‌های مخالف نظام” تبرئه شد. به گفته یک منبع مطلع به خانم مهدی پور عنوان شده است که به دلیل توبه نکردن مشمول آزادی مشروط و آزادی زودهنگام نخواهد شد.

وی پیش از این نیز سابقه بازداشت و محکومیت داشته است. او در تاریخ ۱۲ مهرماه ۹۹ توسط نیروهای امنیتی در ایلام بازداشت و نهایتا توسط دادگاه انقلاب ایلام به پرداخت سه میلیون تومان جزای نقدی بدل از حبس محکوم شده بود.

خدیجه مهدی پور، ۳۴ ساله و ساکن ایلام است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا