بین‌المللی

استقرار بمب‌افکن‌ هسته‌ای آمریکا در اروپا همزمان با تنش اوکراین

در بحبوحه تنش در اوکراین، آمریکا بمب‌افکن‌های استراتژیک B-52 مجهز به موشک های هسته‌ای را در انگلیس مستقر کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تلگراف، همزمان با هشدارهای مکرر «ولودیمیر زلنسکی»، رئیس جمهور اوکراین مبنی بر افزایش تنش‌ها در مرزهای شرقی این کشور، نیروی هوایی آمریکا چهار بمب افکن B-52 با قابلیت حمل بمب هسته‌ای را در انگلیس مستقر کرده است.

این بمب افکن‌های پیشرفته پیشتر در جریان جنگ خلیج فارس در سال ۱۹۹۱ در بمباران بغداد مورد استفاده آمریکا قرار گرفته بودند.

در این گزارش گفته شده که دو فروند «بمب افکن B-52 استراتفورتس» روز پنجشنبه به همراه دو فروند دیگر وارد پایگاه نیروی هوایی سلطنتی انگلیس شدند. به گفته نیروی هوایی انگلیس، این بمب افکن ها با سایر جنگنده‌های نیروهای ناتو از جمله هواپیماهای انگلیسی تایفون و اف -۱۶ های پرتغالی در قالب یک واحد عملیات هوایی ادغام شده اند.

یک مقام سابق ارتش انگلیس گفته است که این بمب افکن ها، از پایگاه هوایی بریتانیا می‌توانند علیه طیف وسیعی از اهداف در جنوب روسیه و بلاروس، مسکو، سنت پترزبورگ و حتی پایگاه‌های دریایی در دریای سفید عملیات انجام دهند.

این بمب افکن ها که از پایگاه نیروی هوایی مینوت آمریکا در داکوتای شمالی اعزام شده اند، همچنین قادر به حمل سلاح‌های هدایت شونده دقیق و هسته‌ای هستند.

همزمان با ورود این بمب افکن ها به اروپا، مقامات آمریکایی طی دو روز گذشته خواستار خروج همه شهروندان این کشور از اوکراین شده و جو بایدن هم هشدار داده که اوضاع در شررق اروپا هرلحظه ممکن است از کنترل خارج شود.

مقامات روسی داشتن طرح‌هایی برای حمله به اوکراین را رد می‌کنند و از ایالات متحده خواسته اند که تضمین کند که اوکراین به ناتو نمی‌پیوندد و این ائتلاف برای خروج نیروهای خود از کشورهای اروپای شرقی، و همچنین سایر تضمین‌های امنیتی، همکاری می‌کند. ایالات متحده این خواسته‌ها را رد کرده است.

علاوه بر بمب افکن‌های B-52، ایالات متحده ۱۷۰۰ سرباز را در لهستان مستقر کرده، در حالی که همزمان «بن والاس»، وزیر دفاع انگلیس روز جمعه برای گفتگوهای دیپلماتیک وارد مسکو شده است.

همچنین «ولادیمیر پوتین»، رئیس‌جمهور روسیه روز جمعه به خبرنگاران گفت که مذاکرات با غرب ادامه دارد و او در روزهای آینده با امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه برای گفتگوهای دیپلماتیک بیشتر صحبت خواهد کرد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا