اخبار

فساد در سپاه؛رو شدن بخشی از غارتگری ها

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس، فایل افشای فساد گسترده در زیرمجموعه‌های سپاه را چیز کم‌اهمیتی دانست و هم‌زمان موضوع را به “پدیده نفوذ” نسبت داد. یکی از نزدیکان قالیباف خواستار توضیح محمدعلی جعفری، فرمانده وقت سپاه شد….

یک فایل صوتی  روز پنج‌شنبه ۲۱ بهمن (۱۰ فوریه) در در فضای مجازی منتشر شد که بیشتر آن شامل گفت‌وگوی محمدعلی جعفری، فرمانده وقت کل سپاه پاسداران و صادق ذوالقدرنیا، معاون سابق اقتصادی و سازندگی سپاه پاسداران در سال ۱۳۹۷ درباره فساد گسترده عوامل مرتبط با بنیاد تعاون سپاه، نیروی قدس سپاه و شهرداری تهران است.

در این فایل صوتی به نقش پررنگ محمدباقر قالیباف، شهردار وقت تهران و رئیس کنونی مجلس شورای اسلامی، قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس سپاه، جمال‌الدین آبرومند، معاون وقت هماهنگ‌کننده سپاه و حسین طائب، مسئول اطلاعات سپاه، در فسادهای گسترده اشاره می‌شود.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس یازدهم، کوشیده موضوع را کم اهمیت جلوه دهد و به خبرگزاری ایلنا گفته که این فایل “اتفاق خاصی” نیست. او افزوده که فایل را چند بار گوش کرده اما ”دشمنان نباید خیلی قند در دلشان آب شود که کار بزرگی کرده‌اند”.

او انتشار فایل صوتی را به ”پدیده نفوذ” نسبت داد و گفت: «باید بپذیریم که نفوذ اتفاق افتاده و این واقعیت تلخی است.»

عباس‌زاده در عین حال خبر داده که موضوع در کمیسیون امنیت ملی مجلس مطرح خواهد شد و ”در یک سری لایه‌ها” مورد بحث قرار خواهد گرفت؛ چرا که این کمیسیون، ”به بحث نفوذ خیلی حساسیت دارد”.

او هم‌زمان تصریح کرده که ”دشمن با این جنگ روانی نمی‌تواند بر محبوبیت سپاه خدشه‌ای وارد کند”.

با این حال و در واکنشی متفاوت، دستیار رسانه‌ای محمدباقر قالیباف در یک رشته توییت نوشت که این فایل، مجموعه‌ای ادعا علیه بسیاری از افراد است و از محمدعلی جعفری، فرمانده وقت کل سپاه و همچنین رمضان شریف، سخنگوی کنونی سپاه خواست تا درباره این فایل، توضیح دهند.
***

واکنش باند قالیباف به فایلی که هوش را از سر شنونده می‌برد

سایت رویداد۲۴ نوشت: انتشار یک فایل صوتی در رادیو فردا و سپس بازنشر آن در سایر رسانه‌های فارسی زبان خارج کشور، حواشی زیادی را در ایران ایجاد کرده است. تقریبا یک سال بعد از افشای فایل صوتی ظریف، حالا یک فایل دیگر منتشر شده که مربوط به جلسه‌ای در دفتر سردار عزیز جعفری فرمانده وقت سپاه پاسداران است و جزییاتی از اتفاقات اقتصادی کشور در آن گفته می‌شود که هوش را از سر شنونده می‌برد!

قالیباف در پرونده هلدینگ

حامیان قالیباف در ابتدای افشای فایل صوتی فرماندهان سپاه سکوت کردند. یکی از آن‌ها تصویری از فیلم «ماجرای یک قتل» به کارگردانی «محمدعلی نجفی» را منتشر کرده بود تا شاید توان محتوایی حامیان قالیباف را در این کارزار بالاتر ببرد. بعد از ساعتی، بعضی کاربران شروع به پاسخ دادن کردند. مثلا محمدسعید احدیان دستیار قالیباف رییس مجلس نوشته ‏«در پرونده ‎هلدینگ یاس با حکم صریح دادگاه روشن شد که تخلف‌ها هیچ ارتباطی با دکتر قالیباف و شهرداری ندارد، اما کاش به خود می‌آمدید و می‌فهمیدید که حضرت آقا چون از شما و دوستان اصلاح‌طلبتان ناامید شده‌اند، برای جبران لطماتی که به افکار عمومی زده‌اید، بر جهاد تبیین توسط همه تاکید می‌کنند.»

توییت احدیان مورد استقبال برخی اصولگرایان نزدیک به قالیباف مثل مجتبی توانگر نماینده تهران و سیدمحمود رضوی تهیه کننده سینما و مشاور قالیباف قرار گرفته است، اما خود این افراد فعلا واکنشی به این فایل نداشته‌اند. البته همین توییت واکنش منتقدان را نیز در پی داشت. آنها می‌گفتند خود فرمانده سپاه و معاون اقتصادی سپاه ماجرا در گفتگوی خصوصی خود تایید کرده‌اند و آنقدر از جزییات سخن گفته‌اند که دیگر کار به تکذیب نمی‌کشد، با این حال حامیان قالیباف از رای دادگاه می‌گویند! بررسی دادگاه هلدینگ یاس و عیسی شریفی کاملا محرمانه و غیرعلنی برگزار شد و هیچکس نفهمید در پرونده چه رخ داده است.

با این حال برخی کاربران نوشته بودند شما که می‌گویید قالیباف بیگناه بوده، اگر راست می‌گویید به قوه قضاییه فشار بیاورید تا محتویات دادگاه را منتشر کند تا ببینیم واقعا چه اتفاقی رخ داده است. برخی دیگر انتشار این فایل و تکذیب حامیان قالیباف را آزمونی برای محسنی اژه‌ای و دستگاه قضایی خواندند که در مقابل این موضوع چه خواهد کرد.

منشا انتشار فایل صوتی فرماندهان سپاه

دو روز بعد از انتشار این فایل صوتی، درباره منشا انتشار آن هم اختلاف نظر وجود دارد. گفته می‌شود این فایل صوتی پیش از این در اختیار افرادی از ستاد سعید محمد بوده است. البته در فایل صوتی از سعید محمد هم نام برده شده است و در جایی از فایل از تلاش‌ها برای برکناری او سخن گفته شده است.

در یکی دو هفته گذشته هم افرادی به دنبال برکناری سعید محمد از ریاست مناطق آزاد بودند. این فایل صوتی نشان می‌دهد سعید محمد چه نقش کلیدی و موثری در پرونده هلدینگ یاس داشته است.

به هر حال این پرونده تا امروز سوالات زیادی را در میان افکار عمومی ایجاد کرده است. احتمالا نتایج رسیدگی به این پرونده همچون بسیاری از پرونده‌های مشابه دیگر به اطلاع افکار عمومی نخواهد رسید، اما شاید مقامات بتوانند با شنیدن اعداد چند هزار میلیاردی یک سوال مهم را از خود بپرسند؛ آیا زمان خروج سپاه از فعالیت‌های اقتصادی نرسیده است؟

محمدسعید احدیان با تاکید بر اینکه ”درباره هلدینگ یاس، هیچ موضوعی متوجه آقای قالیباف نیست” از قوه قضائیه خواست تا یک بار دیگر درباره این پرونده اطلاع‌رسانی کند.

در این فایل صوتی، به نقش محمدباقر قالیباف در فساد ”هلدینگ یاس” اشاره می‌شود. صادق ذوالقدرنیا، معاون سابق اقتصادی و سازندگی سپاه پاسداران می‌گوید که قالیباف از او خواسته تا یک تفاهم‌نامه هشت هزار میلیارد تومانی با هدف رفع و رجوع کردن این فساد امضا شود.

محمدعلی جعفری هم می‌گوید که محمدباقر قالیباف و قاسم سلیمانی از برخورد‌های صورت گرفته با فساد در میان فرماندهان سپاه ناراحت بودند و سلیمانی حتی در این زمینه با علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی صحبت کرده است.

هلدینگ یاس از زیرمجموعه‌های اقتصادی بنیاد تعاون سپاه بود و در حوزه‌های مختلفی از جمله خدمات، واسطه‌گری و مسکن فعالیت می‌کرد. این هلدینگ در پی افشای فساد گسترده و بازداشت برخی از مدیران آن در سال ۱۳۹۶ منحل اعلام شد.

بر اساس برخی گزارش‌ها، هلدینگ یاس در دوره مدیریت محمدباقر قالیباف ۱۳ هزار میلیارد تومان به شهرداری بدهی داشت.

در این پرونده، عیسی شریفی،‌ قائم‌مقام و معاون شهردار در دوره محمدباقر قالیباف به ۲۰ سال زندان محکوم شد.

تاکنون گزارش‌های متعددی درباره فسادهای اقتصادی گسترده در شهرداری تهران در زمان مدیریت محمدباقر قالیباف منتشر شده است.

از جمله، محمدجواد حق‌شناس، عضو شورای شهر تهران در بهمن ماه سال گذشته گفت که دوران حضور محمدباقر قالیباف در شهرداری تهران در سال‌های ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۶ به ”باتلاق فساد” و ”کلاف سردرگم” مدیریتی منجر و به این ترتیب، شهرداری تهران به ”فساد سیستماتیک” دچار شد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا