اخبار

ادامه واکنش‌ها به فایل صوتی درباره فساد فراگیر در سپاه

نماینده علی خامنه‌ای در موسسه کیهان ادعا کرده افشاگری درباره فساد در سپاه مربوط به یک شرکت پوششی آن بوده است. در یک فایل صوتی لورفته از جمله به تلاش قاسم سلیمانی در فساد تاکید شده ست که بی تردید پای علی خامنه‌ای هم به میدان کشیده می شود…..

به گزارش دویچه وله، پس‌لرزه‌های افشای یک فایل صوتی حدود ۵۰ دقیقه‌ای از گفت‌وگوهای فرمانده کل و معاون اقتصادی وقت سپاه پاسداران که ۲۱ بهمن سال جاری در رادیو فردا منتشر شد همچنان ادامه دارد.

در گفت‌وگوهایی که سال ۹۷ در این فایل صوتی میان محمد علی جعفری و صادق ذوالقدرنیا در جریان است، به فساد گسترده در بنیاد تعاون سپاه، سپاه قدس و شهرداری تهران اشاره شده که در آنها پای بسیاری از منصوبان خامنه‌ای از جمله قاسم سلیمانی و رئیس کنونی مجلس، محمد باقر قالیباف هم در میان است.

در این فایل صوتی به نقش برجسته شهردار سابق تهران، فرمانده‌های پیشین و کنونی نیروی قدس سپاه، جمال‌الدین آبرومند، معاون وقت هماهنگ‌کننده سپاه و حسین طائب، مسئول اطلاعات سپاه در فسادهای گسترده اشاره شده که رقم آنها به هزاران میلیارد تومان می‌رسد.

ادعای نماینده خامنه‌ای در کیهان

حسین شریعتمداری، نماینده رهبر جمهوری اسلامی در موسسه کیهان در یادداشتی مدعی شده است، مکالمه فاش‌شده نشانگر جدیت فرماندهان سپاه برای مقابله با فساد و اقدام قوه قضائیه برای محاکمه و مجازات آنهاست.

برخلاف این ادعا شماری از متهمان پرونده‌هایی که در فایل صوتی از آنها نام برده شده، اصلا محاکمه نشده‌اند و برخی از آنها که محاکمه و محکوم شدند، هم اکنون و بدون طی کردن دوران محکومیت آزادند.

در بخشی از مکالمه فرماندهان سپاه به هولدینگ یاس، بازوی مهم بنیاد تعاون سپاه اشاره شده که همان زمان درباره فسادهای چند هزار میلیارد تومانی در آن بحث‌های زیادی مطرح بود و جمال‌الدین آبرومند، معاون وقت هماهنگ‌کننده سپاه یکی از مهمان اصلی آن است.

جعفری در بخشی از مکالمه خود با ذوالقدرنیا می‌گوید قاسم سلیمانی از برخورد با متخلفان هولدینگ یاس بسیار ناراحت بود و برای این موضوع به خامنه‌ای هم رجوع کرده است.

در این مکالمه همچنین گفته می‌شود که شخص خامنه‌ای دستور داده ۹۰ درصد درآمد بنیاد تعاون در اختیار نیروی قدس و ده درصد آن در اختیار سپاه قرار گیرد.

سلیمانی در نقش حامی فاسدان و متخلفان

حسین شریعتمداری می‌گوید سلیمانی این پول‌ها را خرج “نجات زن و مرد و کودک این مرز و بوم از چنگال تکفیری‌های وحشی” کرده و این کار به هیچ وجه “ناپسند و پلشت” نیست. او به وساطت سلیمانی برای معاف کردن متخلفان از مجازات اشاره‌ای نمی‌کند.

در واکنش به این گونه تلاش‌ها برای تطهیر فرماندهان ارشد سپاه از درگیری در فساد سازمان‌یافته و فراگیر، مسعود کاظمی، روزنامه‌نگار در یک پیام توئیتری نوشته است، “پس محمد علی جعفری یکی از متهمان پرونده فساد در بانک سرمایه است که هرگز به اتهاماتش رسیدگی نشد”.

رمضان شریف، سخنگو و مسئول روابط عمومی کل سپاه یکی دیگر از کسانی است که به افشای فایل صوتی درباره فساد فرماندهان سپاه واکنش نشان داده است.

خبرگزاری مهر ۲۵ بهمن ( از قول شریف نوشت: «از ۵ سال گذشته دستگاه‌های نظارتی سپاه برابر روش‌های جاری و مراقبت‌های مستمر خود به پدیده‌ای از سوء مدیریت و تخلف در یکی از شرکت‌های وابسته به بنیاد تعاون سپاه مظنون شده و پرونده پس از بررسی دقیق و حرفه‌ای به محاکم قضایی ارجاع و قوه قضاییه با همکاری سپاه، احکام متخلفان که هم اکنون در حال سپری کردن دوران محکومیت خود می‌باشند را صادر نمود.»

یکی از متهمان اصلی، دستیار قالیباف

این ادعا در حالی مطرح شده که معاون اقتصادی سپاه در گفت‌وگو با جعفری قالیباف را متهم کرده که از او خواسته است، “برای رفع و رجوع کسری هشت هزار میلیارد تومانی تیم جمال‌الدین آبرومند در بنیاد تعاون سپاه همکاری کند”.

قالیباف پس از رسیدن به ریاست مجلس، جمال‌الدین آبرومند را به عنوان دستیار خود منصوب کرد. بسیاری دیگر از فرماندهان ارشد سپاه نیز که نامشان در ارتباط با پرونده‌های فساد مطرح شده، مانند حسین طائب از نزدیکان و معتمدان خامنه‌ای به شمار می‌روند و هیچگاه به اتهام‌های آنها رسیدگی نشده است.

خبرگزاری فارس، از رسانه‌های نزدیک به سپاه که یکی روز پس از افشای فایل صوتی گفت‌وگوی جعفری و ذوالقدرنیا اصالت آن را تائید کرد، ۲۵ بهمن در یک “گزارش تحلیلی” تلاش کرده قالیباف و فرماندهان ارشد سپاه را افرادی معرفی کند که در پیگیری پرونده‌های فساد و محاکمه متهمان آن نقشی اساسی بر عهده داشته‌اند؛ ادعایی که فایل صوتی کاملا خلاف آن را ثابت می‌کند.

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا