حقوق بشر

علیرغم بروز علائم کرونا؛ عدم رسیدگی به وضعیت راحله احمدی در زندان اوین

راحله احمدی، فعال مدنی محبوس در زندان اوین، علیرغم بروز علائم کرونا از رسیدگی پزشکی مناسب محروم مانده است. درحالیکه دستکم ۵ تن دیگر از زندانیان بند زنان نیز با علائم مشابهی روبرو شده اند، عدم اعزام به مرخصی درمانی و بی توجهی مسئولان به شرایط قرنطینه مناسب موجب افزایش نگرانی ها نسبت به وضعیت سایر زندانیان شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، بروز علائم شدید کرونا در تعدادی از زندانیان بند زنان زندان اوین و بی توجهی مسئولان زندان شرایط را برای محبوسین سخت تر کرده است.

راحله احمدی، فعال مدنی محبوس در بند زنان زندان اوین علیرغم بروز علائم کرونا از جمله سرگیجه، بی حالی، اسهال و استفراغ، گلودرد و بدن درد از رسیدگی پزشکی مناسب پزشکی محروم مانده است. به گفته یک منبع مطلع وی از روز گذشته تاکنون ۲ بار بر اثر سرگیجه زمین خورده و با ویلچر به بهداری منتقل شده است. از او تست سواپ بینی گرفته شده ولی هنوز جواب آن اعلام نشده است. همچنین دستکم ۵ تن دیگر از زندانیان با علائم مشابهی روبرو شده اند که عدم اعزام به مرخصی درمانی و بی توجهی مسئولان به قرنطینه آنان موجب افزایش نگرانی ها نسبت به وضعیت سایر زندانیان شده است.

راحله احمدی از حدود بیست سال پیش از تیروئید کم‌کار رنج می‌برد و با توجه به خطرات این بیماری که می‌تواند سیستم ایمنی بدن را تضعیف یا مختل کند، بیم آن می‌رود که در صورت ابتلا به کرونا در زندان سلامت و جان وی در معرض خطر جدی قرار گیرد.

راحله اصل احمدی، فعال مدنی زندانی و مادر صبا کردافشاری آذرماه ۱۳۹۸ توسط دادگاه انقلاب تهران به ۴ سال و ۲ ماه حبس محکوم شد. بر اساس دادنامه صادره توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ایمان افشاری، راحله اصل احمدی از بابت اتهام “اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور از طریق همکاری با رسانه های «معاند»” به ۳ سال و شش ماه حبس و از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی” به ۸ ماه حبس و در مجموع به ۴ سال و ۲ ماه حبس محکوم شده بود. خانم احمدی از بابت اتهام “تشویق به فساد از طریق کشف حجاب در اماکن عمومی و انتشار آن در فضای مجازی” نیز تبرئه شد. از این میزان با استناد به ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی ۳ سال و شش ماه حبس تعزیری از بابت اتهام “اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور از طریق همکاری با رسانه های «معاند»” در خصوص خانم احمدی قابل اجرا است. این حکم نهایتا با عدم اعتراض به رای صادره و تسلیم به رای، به ۲ سال و هفت ماه حبس تعزیری تقلیل یافت.

خانم احمدی نهایتا در تاریخ ۲۶ بهمن ۱۳۹۸ پس از حضور در شعبه ۳ اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب تهران بازداشت و جهت تحمل حبس به زندان اوین منتقل شد.

پیشتر این فعال مدنی در پی تبعید دخترش صبا کردافشاری به زندان قرچک ورامین با مشکلات پزشکی ناشی از فشار عصبی مواجه و دچار پارگی دیسک شده و برای راه رفتن نیازمند به استفاده از واکر شده است.

خانم احمدی در تایخ ۲۷ تیرماه امسال در پی فوت مادرش جهت شرکت در مراسم خاکسپاری به مرخصی اعزام و روز سه شنبه ۲ شهریورماه با پایان ایام مرخصی به زندان اوین بازگشت.

این فعال مدنی پیشتر در تاریخ ۱ دی ماه، از بابت پرونده‌ای که اخیرا در دوران حبس علیه وی گشوده شده به صورت شفاهی به شعبه ۱ بازپرسی دادسرای اوین احضار شده بود که به دلیل عدم دسترسی به وکیل منتخب، از حضور در جلسه دادگاه خودداری کرد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا