فرهنگی

قوه قضاییه: دو هزار ایرانی در زندان‌های ترکیه به سر می‌برند

معاون قوه قضاییه اعلام کرد حدود چهار هزار ایرانی خارج از کشور زندانی هستند که دو هزار نفر آنها در ترکیه در حبس به سر می‌برند. قاچاق مواد مخدر بیشترین اتهامی است که ایرانیان خارج از کشور با آن روبرو هستند….

به گزارش خبرگزاری دویچه وله، معاون امور بین‌الملل قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد حدود ۳۸۰۰ ایرانی خارج از کشور زندانی هستند. به گفته کاظم غریب‌آبادی از این تعداد دو هزار نفر در ترکیه در حبس به سر می‌برند.

معاون قوه قضاییه با اشاره به ایرانیانی که به دلیل دور زدن تحریم‌ها در خارج ایران زندانی شده‌اند، گفت: «مسائل ایرانیان خارج از کشور صرفاً بهره‌مندی از خدمات حقوقی – قضایی نیست، بلکه برخی از ایرانیان در خارج از کشور زندانی هستند که به علت مجرم بودن و یا اینکه ناعادلانه و با بهانه سیاسی و واهی از جمله دور زدن تحریم‌ها در حبس به سر می‌برند، که حمایت از آنان ضروری است.»

به گفته غریب‌آبادی طرحی برای کمک به این زندانیان برنامه‌ریزی‌هایی شده که بر اساس آن مقامات عالی‌رتبه قضایی جمهوری اسلامی به کشورهایی که زندانیان ایرانی در آنها مشکلات بیشتری دارند رفته و با مقامات قضایی این کشورها مستقیما مذاکره می‌کنند.

به گفته معاون قوه قضاییه بیشتر زندانیان ایرانی خارج از کشور در ارتباط با قاچاق مواد مخدر زندانی شده‌اند.

عدم همکاری ترکیه

سایت اقتصاد آنلاین در تاریخ ۱۵ آبان گزارشی از وضعیت بد زندانیان ایرانی در ترکیه منتشر کرد. بر اساس این گزارش اکثر زندانیان ایرانی در زندان‌های این کشور از “طبقات پایین جامعه و قشر نیازمند” هستند که گاه برای “رفع نیاز‌های خود در زندان‌های ترکیه، مجبور به کارگری، شستن ظروف و پوشاک” برای سایر زندانیان می‌شوند.

اکثر این زندانیان به دلیل قاچاق مواد مخدر و سرقت دستگیر شده‌اند. اقتصاد آنلاین آمار رسمی زندانیان ایرانی در زندان استانبول را ۴۰۰ نفر و در زندان ارزروم ۴۳۰ نفر اعلام کرد اما نوشت آمار غیررسمی بسیار بیشتر از این تعداد است.

اقتصاد آنلاین همچنین نوشت درخواست سرکنسولگری‌های جمهوری اسلامی ایران برای دسترسی کنسولی به زندانیان ایرانی، معمولاً با پاسخ‌های منفی دادستان‌های ترکیه و ارجاع موضوع به مجاری دیپلماتیک مواجه می‌شود.

یکی دیگر از کشورهایی که ایرانیان زیادی به دلیل قاچاق مواد مخدر در آنجا زندانی هستند، مالزی است. وضعیت زندانیان ایرانی در این کشور بسیار اسف‌بار است. بر اساس آخرین گزارش‌های رسانه‌ها حدود ۱۲۵ زندانی ایرانی متهم به قاچاق مواد مخدر در مالزی در وضعیتی بسیار بد زندانی هستند. ۸۰ تن از آنان حکم اعدام گرفته‌اند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا