اخبار

آخرین خبرها از گفتگوهای وین؛ مذاکرات احیای برجام در چه مرحله‌ای قرار دارد؟

دور هشتم گفتگوهای هسته‌ای میان ایران و قدرت‌های جهانی برای احیای برجام در حالی در وین ادامه دارد که نظرات در مورد نتیجه احتمالی این مذاکرات بسیار متفاوت است….

به گزارش یورو نیوز، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از گفتگوی تلفنی با حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران نسبت به موفقیت مذاکرات وین برای احیای برجام ابراز خوشبینی کرد.

او در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: «به‌ عنوان هماهنگ‌کننده برجام بر این نظرم که توافق در دسترس است. زمان انجام تلاش نهایی و رسیدن به مصالحه فرا رسیده است.»

پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت خارجه ایران هم در گزارشی از این تماس تلفنی خبر داد که آقای امیرعبداللهیان به آقای بورل گفته که «برخی شتاب زدگی‌ها، بازی تکراری با متن و عدم نمایش اراده جدی برای حصول به توافقی خوب و قابل اتکاء در وین از سوی طرف غربی باعث تطویل غیرضروری مذاکرات شده است.»

وزیر خارجه ایران در این گفتگوی تلفنی که روز دوشنبه ۱۴ فوریه انجام شده، تاکید کرده است که تهران به هیچ وجه از خطوط قرمز خود که مبتنی بر «منطق و واقع بینی» است، عقب نشینی نخواهد کرد.

گفتگوی وزرای خارجه ایران و بریتانیا

از سوی دیگر حسین امیرعبداللهیان در گفتگوی تلفنی با همتای بریتانیایی خود، لیز تراس با اشاره به نزدیک شدن در مرحله «حساس و مهم» مذاکرات وین، بر لزوم «توافق دسته جمعی میان همه طرف‌های مذاکره کننده بر سر متن واحد و ضرورت لحاظ شدن مطالبات مشروع ایران» تاکید کرد.

تبادل نظر تلفنی امیرعبداللهیان و سرگئی لاوروف

همچنین وزیر خارجه ایران در تماس تلفنی با همتای روس خود، سرگئی لاوروف در مورد آخرین تحولات در مذاکرات وین گفتگو کردند.

به گزارش وزارت خارجه ایران، آقای لاوروف در این گفتگوی تلفنی با تقدیر از «ابتکارات و رویکرد سازنده ایران» در جریان مذاکرات وین، بر ضرورت تداوم‌ رایزنی‌ها و‌ گفتگوها بین طرف‌های مختلف حاضر در این مذاکرات برای بررسی متون و پیشنهادها و دستیابی به توافق تاکید کرده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا