جوانان

مهاجرت به افراد عادی رسیده که خطرناک است

بر اساس گزارش‌های انتشار یافتهٔ رسانه‌ها، آمار تقاضای مهاجرت در سال‌های اخیر افزایش یافته است و مؤسسه‌های ترجمه (دارالترجمه‌ها) از چند برابر شدن مراجعه به آن‌ها برای ترجمه مدارک لازم به‌منظور مهاجرت خبر می‌دهند. علت عمدۀ خروج این نیروهای انسانی از کشور و پناهنده شدن یا کسب مجوز اقامت غالباً در آمریکا و کانادا و اروپا، دستیابی به وضعیتی نرمال برای تحصیل، اشتغال، و اقامت است که به‌دلیل دشوارتر و ‌تحمل‌ناپذیر شدن شرایط برای تحصیل و اشتغال و زندگی از سوی دست‌اندرکاران و کارگزاران رژیم و سیاست‌های‌شان در میهن‌مان ایجاد شده است….

به گزارش ستاره صبح، حمید حسینی می‌گوید بررسی‌ها نشان از ان دارد که افرادی فاقد استانداردهای پیشین مهاجرت، حالا درصددند از ایران بروند. این فعال اقتصادی در گفتگو باخبر آنلاین با هشدار نسبت به این اتفاق افزود: تا سال‌های گذشته افرادی که واجد خصوصیات خاص بودند و در طبقه مشخصی حضور داشتند، متقاضی مهاجرت بودند، اما در دو سال اخیر موج مهاجرت به آدم‌های عادی رسیده است، کسانی که در سال‌های گذشته فاقد استاندارد مهاجرت شناخته می‌شدند.
وی گفت: مدیران برخی شرکت‌هایی که کار مهاجرت انجام می‌دهند، شخصاً به من اعلام کردند که قبلاً هفته‌ای سی تا چهل درخواست برای مهاجرت داشتند که از سوی افرادی با تخصص‌های بالا و درس‌خوانده ارائه می‌شد اما در شرایط فعلی تعداد این درخواست برای این شرکت‌های معمولی به ۱۸۰ درخواست رسیده است که نشان از افزایش میل به مهاجرت در ایران دارد.
وی گفت: جالب است در میان متقاضیان مهاجرت از لوله‌کش تا کابینت ساز و آشپز و برق‌کار و آرایشگر و … نیز دیده می‌شوند، این یعنی اگر تا دیروز فقط درس‌خوانده‌ها می‌خواستند از ایران بروند، امروز صاحبان حرف و افرادی که حرفه‌ای را بلدند نیز متقاضی مهاجرت هستند و این نشانه‌های باید سیاست‌گذار را نگران کند. وی گفت: اغلب این افراد در پاسخ به این سؤال که چرا می‌خواهید از ایران مهاجرت کنید می‌گویند آنجا حقوق بیشتری دارم و می‌توانم راحت‌تر زندگی کنم، این عبارت راحت‌تر خیلی مسئله و عبارت مهمی است، این نشان می‌دهد چشم‌انداز آن ها نسبت به آینده کشور دیگر چندان روشن نیست و نوعی خستگی و نگرانی در آن‌ها وجود دارد.
وی گفت: بهترین نیروها را در این مملکت پرورش می‌دهیم اما متأسفانه آنها که امکان بیشتری دارند به اروپا و کانادا و امریکا می‌روند و کسانی که امکان کمتری دارند راهی ترکیه می‌شوند و امارات می‌شوند. جالب این است که همین کشورها برای گرفتن نیرو از ایران برنامه‌ریزی می‌کنند و این نگران‌کننده است.

خیز امارات برای کارآفرینان ایرانی
عضو اتاق بازرگانی ایران گفت: همین حالا امارات متحده عربی شهرکی صنعتی احداث و اعلام کرده هرکسی که در ایران کارخانه داشته است می‌تواند در این شهرک زمین مجانی بگیرد، جالب اینجاست به محض امضای قرارداد بانک ۹۰ درصد هزینه‌ها را تسهیلات می‌دهد تا فرد آنجا کار تولیدی کند. می‌گویند شما که تجربه کار در ایران رادارید بیایید اینجا کارکنید و همه چیز برایتان مهیاست.
حسینی افزود: جالب اینجاست که امارات اصلاً درصدد تولید نبود، این کشور جایی برای ترانزیت و صادرات مجدد بود اما حالا برای بردن کارآفرینان ایرانی برنامه‌ریزی کرده و قول اقامت می‌دهد.
وی با اشاره به اینکه قبلاً کسی به کارآفرین کاری نداشت، گفت: همین نکته نشان می‌دهد خطر تا چه حد جدی است و بی‌توجهی به آن چطور می‌تواند کشور را تهی کند.
وی گفت:” مسئله مهاجرت تنها مسئله‌ای اقتصادی نیست، جامعه نیاز به امید دارد، امید به آینده‌ای بهتر. مسائل سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی همه باهم در این امر دخیل هستند و وقتی مشکلات مداوم افزایش‌یافته نمی‌توان انتظار داشت وضعیت بهبود یابد و افراد امیدوار باقی بمانند. حسینی در جواب این سؤال که اگر تحریم برطرف شود و توافقی حاصل شود، این وضعیت با بهبود روبرو می‌شود یا خیر؟ گفت: جامعه آرامش می‌خواهد، اینکه سیاست‌گذار مدام به دنبال فیلترینگ و … باشد و هرروز با یک بخشنامه امنیت روانی جامعه را به هم بریزد، خود یک بحران است. بالأخره مشکل وقتی حل می‌شود که ما در مسیر تعادل قرار بگیریم و امیدواریم که این اتفاق رخ دهد چراکه همین تعادل به تدریج امید به آینده را بهبود خواهد بخشید. به گفته وی در اولین گام توافق در وین می‌تواند سیگنال مثبتی به جامعه ارائه کند.”
حاکمان جمهوری اسلامی واقعیت‌های عینی جهان معاصر و دستاوردهای تمدن بشری در عرصه‌های مادی و معنوی ازجمله در زمینۀ پیشرفت همه‌جانبهٔ علم و فن را نادیده گرفته و بر این باورند که ایران را بایستی تنها در چارچوب نگاه تنگ‌نظرانه و معیارهای تفکر واپس‌گرای خود اداره کنند. با چنین طرز تفکری نه‌تنها به سرمایه‌های انسانی و استعدادهای کشور حداقل ارج لازم را ننهاده‌اند، بلکه با اعمال فشارهای گوناگون وضعیتی طاقت‌فرسا در همهٔ عرصه‌های زندگی برای فرزندان میهن ما به‌وجود آورده‌اند. تسلط سرمایه های نامولد مالی-تجاری بر شئون اساسی اقتصاد ملی و اعمال سه دهه برمانه های نولیبرالی در کنار سیاست‌های مخرب سران‌ رژیم و یکه‌تازی نیروهای سرکوبگر، نبود آزادی‌های فردی-اجتماعی و عدم امنیت عمومی و شغلی و از بین رفتن امید به آینده ازجمله عامل‌های مهم مهاجرت از کشور هستند. آمارهای رسمی جمهوری اسلامی نیز حاکی از آن است که مهاجرت هم‌میهنان ما طی سال‌های اخیر رو به‌افزایش است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا