بین‌المللی

بلینکن درباره به رسمیت شناختن استقلال مناطق شرق اوکراین هشدار داد

وزیر خارجه آمریکا مدعی شد اقدام احتمالی روسیه مبنی بر به رسمیت شناختن استقلال مناطقی از شرق اوکراین، با واکنش هماهنگ واشنگتن و متحدانش مواجه خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا به اقدام مجلس دومای روسیه مبنی بر تائید روند پیشبرد طرحی که به استقلال مناطقی در شرق اوکراین منجر می شود، واکنش نشان داد.

وی ضمن انتقاد از این طرح، مدعی شد که اجرای چنین قطعنامه ای، به تضعیف حق حاکمیت اوکراین منجر می شود، ناقض حقوق بین الملل است و تعهد روسیه مبنی بر تداوم تعامل دیپلماتیک را زیر سوال می برد حال آنکه واکنش سریع و قاطعانه واشنگتن را هم در پی خواهد داشت که در هماهنگی با متحدانش اتخاذ می شود.

روز گذشته، مجلس دومای روسیه از اتفاق نظر برای ارائه درخواستی به کاخ کرملین با موضوع به رسمیت شناختن استقلال جمهوری‌های دونتسک و لوهانسک در شرق اوکراین، خبر داد.

مردم این مناطق روس گرا هستند و با وجود آنکه مسکو تاکنون از پذیرش روند جدایی آنها از اوکراین امتناع کرده، درباره هرگونه تهاجم علیه ایشان هم هشدار می‌دهد.

البته، پوتین اگرچه رفتار کی یف را با مردم روس زبان دونباس مصداق نسل کشی تلقی می کند اما همچنان به تداوم دیپلماسی برای رفع تنش در این منطقه امیدوار است.

وی روز گذشته هم در واکنش به لایحه دوما، گفته بود: همچنان به توافق مینسک و اینکه هنوز برای اجرای آن دیر نشده باشد، امیدوار هستم.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا