گوناگون

وین در آخرین روزهاست، نگرانی ها به قیمت های بازار رسید

وضعیت کالاهای اساسی و گرانی در کشور درحالی صورت می گیرد که دولت رئیسی هم بیشتر از گذشته نفت فروخته است و هم نفت را گرانتر فروخته است. اما نکته اصلی اینجاست که نفت را در برابر کالاهایی فروخته است که نیاز باز نیست. به عبارت روشنتر بابت فروش نفت پول دریافت نکرده که با آن دلار بتواند مایحتاج مردم را تامین کند.

امتداد-درحالی که در روزهای آخر مذاکرات وین قرار داریم، در داخل دولت تلاش می کند تا قیمت اجناس را در بازارها کنترل کند. اما وضعیت به گونه ای است که ظاهرا خود دولت هم چندان رضایتی از این کنترل ها ندارد. از همین روست که هم ابراهیم رئیسی و هم معاون اول دولت در یک روز در مورد کنترل قیمت ها دستوراتی صادر کردند که مخاطب آنها خودشان هستند.

در وین وضعیت به این گونه است که گروسی مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در پیامی توییتری با اشاره به دیدار روز سه‌شنبه خود با باقری کنی مذاکره کننده ارشد ایران در مذاکرات وین گفت که گفت‌وگوهای مهمی با وی داشته است.

«وانگ کوان» رئیس هیات چین به خبرنگاران مقابل هتل کوبورگ گفت: ما در مرحله آخر مذاکرات هستیم. امیدوارم گام‌های (نهایی) به سمت یکدیگر برداشته شود، چرا که ما در یک قدمی توافق نهایی هستیم.

بلومبرگ گزارش داد که «مذاکرات وین در آستانه آغاز نشست مونیخ با وقفه رو به رو شده است.» این رسانه همچنین مدعی شد که «گفت‌وگو در خصوص احتمال حصول توافق در دستور کار این نشست قرار دارد‌‌.»

اما اولیانوف که روزهای گذشته با هیات اسرائیلی در مورد برجام دیدار کرده بود ضمن رد این ادعا که در مورد برجام با اسرائیلی ها گفتگو کردند گفته: مذاکرات همچنان نیازمند زمان است، اما نه طولانی. مذاکرات می‌تواند در پایان ماه جاری میلادی به موفقیت بیانجامد.

وزیر خارجه فرانسه نیز گفته است که «مذاکرات وین به اوج رسیده است. اکنون موضوع هفته‌ها نیست، مسئله روزهاست؛ نیاز به تصمیمات سیاسی از سوی تهران است‌‌.»

نماینده چین در وین هم گفته: در یک قدمی توافق نهایی قرار داریم. در تهران شمخانی و امیرعبداللهیان در مذاکرات فعال تر شدند. وزیرخارجه ابتدا با جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تلفنی گفتگو کرد و بعد در توئیترش نوشت: «ابتکارات طرف ایرانی توافق را در دسترس قرار داده اما حصول توافق تنهایی منوط بر «رفتار مسئولانه» طرف غربی است.»

عبداللهیان سپس با روزنامه فاینشنال تایمز گفتگو کرد و تأکید کرد که «کنگره باید در خصوص تعهدات واشنگتن به برجام، بیانیه سیاسی صادر کند.» این البته یک پله پایین تر و عقب نشستن بود. چرا که قبلا خواهان تضین کنگره شده بودند اما بعد از اینکه مدتها وقت از دست دادند متوجه شدند که امکانش فراهم نیست. لذا تنها به صدور بیانیه اکتفا کردند که مشخص نیست چه ضمانت اجرایی برای ایران به همراه خواهد داشت.

شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی هم در در توئیترش با بیان این‌که اکنون برجام برای ایران در حوزه اقتصادی و رفع تحریم‌ها به پوسته‌ای خالی تبدیل شده، تصریح کرد:‌ با آمریکای بد عهد و اروپای بی عمل هیچ‌گونه مذاکره فرابرجامی انجام نخواهد شد.

اما دولت که مدعی بود قصد ندارد اقتصاد کشور را به مذاکرات گره بزند رفته رفته ظاهرا توانش به تحلیل رفته است. براساس گزارش ها قیمت شلغم در مغازه‌های میوه‌‌فروشی تهران از کیلویی ۲۵هزار تومان گذشته، هر عدد کدو حلوایی متوسط بین ۳۵ تا ۴۰هزار تومان شده و هر کیلو لیموترش هم کمتر از ۲۰هزار تومان قیمت ندارد. موج جدید افزایش قیمت سبزی و صیفی مخصوصا محصولات پرمصرف فصل زمستان در حالی است که میوه‌های فصلی هم قیمت بسیار بالایی دارند و برخی از آنها نه‌تنها در ابتدای فصل پاییز بلکه بعد از عبور از نوبرانگی و تا همین امروز که حرف از بازار میوه شب عید میان آمده، قیمت‌شان همچنان رو به افزایش است.

در همین حال رئیس‌جمهور در جلسه هیات دولت بر ضرورت کنترل مستمر بازار کالاهای اساسی و تبیین و تشریح اقدامات انجام‌شده برای ایجاد آرامش خاطر در جامعه، تاکید کرد. مخبر معاون اول رئیس جمهور هم با اشاره به تاکیدات رییس جمهور مبنی بر ایجاد ثبات در بازار کالاهای اساسی، از وزارتخانه های صمت، جهاد کشاورزی و دادگستری خواست تا برای بازرسی گسترده در سطح کشور اقدامات لازم را انجام دهند.

وضعیت کالاهای اساسی و گرانی در کشور درحالی صورت می گیرد که دولت رئیسی هم بیشتر از گذشته نفت فروخته است و هم نفت را گرانتر فروخته است. اما نکته اصلی اینجاست که نفت را در برابر کالاهایی فروخته است که نیاز باز نیست. به عبارت روشنتر بابت فروش نفت پول دریافت نکرده که با آن دلار بتواند مایحتاج مردم را تامین کند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا