فرهنگی

صادق نیا: ۱۲ درصد قتل های ناموسی جهان در ایران (با یک درضد جمعیت جهان) رخ می دهد

به گزارش جماران، مهراب صادق ‌نیا، عضو هیأت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب گفت : از آنجا که هر کس از یک بُعد به این قضیه، نگاه می‌کند، قاعدتاً داوری ‌ها نیز متفاوت می‌ شود. متأسفانه در جامعه‌ ای زندگی می‌کنیم که بسیاری موضوعات، بدون هیچ علتی به تابو تبدیل شده ‌اند و این تابوها مجال مطالعه دقیق و علمی را به پژوهشگران نمی‌ دهند و اساساً پژوهش درباره اینها یک تابو به شمار می‌ رود. بیش از ۱۲ درصد از قتل‌های ناموسیِ کل جهان، در ایران، رخ می‌دهد و این یک آمار بسیار بالایی است، ولی به جز اندک ‌پژوهش‌هایی که برخی از دانشجویان در مقطع ارشد انجام داده‌اند، پژوهش‌ های چشمگیری در این زمینه نمی ‌بینیم که اشباع ‌کننده و قانع ‌کننده باشد؛ دلیلش این است که این مسأله تا اندازه زیادی تابو است و کسی حاضر به سخن گفتن در این باره نیست….

صادق نیا در نشست «بررسی پدیده قتل‌ های ناموسی» ادامه داد: در آمارها هست که قتل ‌های ناموسی در ایران، شامل ۵۰ درصد قتل‌ های خانوادگی است و ۲۰ درصد کل قتل‌ های کشور را تشکیل می‌ دهند و برخی مطالعات نشان می‌دهد که در ایران، سالانه بین ۴۵۰ تا ۵۰۰ قتل ناموسی رخ می ‌دهد و شوربختانه همین مطالعات نشان می‌دهد که بیشتر مقتولان زن هستند و بیشتر این قتل‌ها در استان ‌های خوزستان، ایلام، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، بوشهر و لرستان اتفاق می‌افتد.

وی در خصوص قتل های ناموسی در سایر کشورهای جهان نیز گفت: بیشتر این نوع قتل ها در کشورهای مسلمان رخ می دهد. مثلاً در هندوستان، تحقیقی در مورد علل قتل‌ های ناموسی، قتل‌های خانوادگی و خشونت‌ های ناموسی انجام گردیده و پژوهشگران به عللی از جمله ازدواج‌ های درون ‌خانوادگی، ممنوعیت ازدواج خارج از گروه(کاست) و نظام طبقاتی، فقر، اجبار در ازدواج و مذمت ‌شدگی و پرهزینه بودن طلاق و جدایی، دست یافته ‌اند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا