از هر دری سخنی

علت نارضایتی تبعیض، بی‌عدالتی، گرانی و سوء مدیریت

مشکلات اقتصادی،حوزه‌ اجتماعی، اشتغال و تولید را هدف قرار داده و توانسته بر بخش‌های اقتصادی تأثیر منفی بگذارد. اقتصاد کشور ضربه دیده و از لوازم‌خانگی گرفته تا گوشت، مرغ و … همگی گران شده‌اند. صاحب‌نظران و تحلیل گران بر این عقیده‌اند که مشکلات انباشته‌شده در کشور ۳دلیل عمده دارد یکی سوء مدیریت و دیگری تحریم و آخری نپیوستن ایران به گروه ویژه اقدام مالی، FATF است. ستاره صبح پیامد بحران‌های اقتصادی را بر رفتار شهروندان در گفت‌وگو با دکتر مجید ابهری، جامعه‌شناس بررسی کرده که در ادامه می‌خوانید…..

پیام فیض-دبیر گروه سیاسی

  به نظر شما کاستی‌های امروز آیا در رفتارهای اجتماعی نهفته است یا خیر؟
مشکلات و نارسایی‌های اجتماعی و اقتصادی با ابعاد و اشکال مختلف در اکثر جوامع دنیا وجود دارند. دولت‌ها و سازمان‌های حکومتی تلاش می‌کنند تا کاستی‌ها و معضلات کاهش یابند. متأسفانه در کشور عوامل مختلف موجب افزایش نارسایی‌ها و فشار به مردم شده و باعث رشد نارضایتی‌ها شده است.
کاستی‌ها شامل مدیریت، عدم هماهنگی بین ارگان‌های حاکمیتی، دخالت سلیقه شخصی، گروه‌گرایی، ترجیح منافع شخصی و گروهی بر منافع ملی است.
در دو دهه اول پیروزی انقلاب اسلامی رانت‌خواری، اختلاس، قبیله سالاری؛ چندان نمود و نفوذ در ساختار نهادها نداشت و در صورت وجود با عکس‌العمل سازمانی و مردمی مواجه می‌شدند.
زندگی اشرافی و لوکس چندان مرسوم نبود. ۸ سال دفاع مقدس و معضلات ناشی از گسترش دامنه جنگ به بخش‌های قابل‌توجهی از کشور و ویرانی‌های ناشی از جنگ، هزینه‌های معنوی و مادی به مردم و کشور تحمیل می‌شد.
تحریم، اقتصاد زخمی شده در جنگ و مشکلات ناشی از آن بر دوش مردم افتاد. در دوران سازندگی خردورزی‌های آن دوران باعث ساخت برخی از ویرانی‌ها شد. ناگفته نماند که عده‌ای با برخورداری از رانت‌های سیاسی بانی و مبتکر زندگی اشرافی شدند و با بهانه‌های مختلف ثروت‌اندوزی کردند.
تهمت‌ها، هجمه‌های سیاسی و لفظی نثار بانی عصر سازندگی شد و بهره و نتایج مالی داخلی و خارجی آن نصیب کسانی شد که نه در جنگ و نه در دوران بعدازآن سهمی نداشتند. همچنین دست‌های آشکار و نهان در شبکه‌های اقتصادی به جان مردم و اقتصاد کشور افتادند.
شاید نسل‌های دهه شصت به بعد مطلع نباشند که نارضایتی تراشی به‌موازات حمایت اقشاری از جامعه دست بکار شدند تا با ایجاد کمبودهای مصنوعی و احتکار و ایجاد اختلال در خدمات‌رسانی اداری و سازمانی مشکلات را به سمت دولت سوق دهند. البته ضعف مدیریت همراه با کمرنگ شدن دلسوزی و تلاش از سوی برخی ناکار بلدان مشاغل مزید بر علت شد و فشار بیشتری به مردم وارد کرد.

  به نظر شما شرایط بد اقتصادی چه تبعاتی برای جامعه و مردم دارد؟
ایجاد رکود در بخش‌هایی از صنایع و کارخانه‌ها با بهانه ملی سازی و خصوصی‌سازی از یک‌سو و غارت واحدهای تولیدی فعال که بعضی از آن‌ها به مرحله صدور تولیدات خود وارد می‌شدند باعث شد تا بیکاری و رشد تورم نیروی انسانی مخصوصاً قشر تحصیل‌کرده افزایش یابد و موجب بروز و ظهور بزه‌کاری و آسیب‌های اجتماعی شود. خروج نخبگان و مهاجرت متخصصان از کشور به خاطر نومیدی از اشتغال، سازمان‌ها را با خلأ نیروی متخصص روبرو ساخته است.
بخشی از فرهیختگان به خاطر تعهد به آرمان‌های انقلاب علیرغم مشکلات و کاستی‌ها ترجیح دادند در کنار هم‌وطنان خود بمانند و عطای مهاجرت را به لقای آن بخشیدند.
هنوز چهره پنهان نارضایتی تراشی در بخش‌های مختلف اجتماعی و اقتصاد و سیاست به‌طور کامل افشا نشده و بعضاً ناراضی تراشان مشغول به کار خود هستند.
وارد نمودن مواد مخدر با ویژگی‌ها و نام‌های متفاوت و فریب جوانان موجب رشد آمار معتادان شده است. قصد بنده از بیان نکات فوق تبرئه و تنظیف افراد غرض‌ورز و به‌ظاهر دوست در دولت نیست. متأسفانه در کشور کارشکنی‌ها، عوامل بیگانگان و فرصت‌طلبان زراندوز، رانت‌خوار و صاحبان امضاهای طلایی مثل بسیاری از جوامع وجود دیگر دارد و از آب گل‌آلود ماهی می‌گیرند. نکته اساسی این است که دشمنان دوست‌نما و شبکه‌های ماهواره‌ای، مجازی و حقیقی به شایعه‌سازی و دروغ‌پردازی مشغول هستند. برخی از آن‌ها تصور می‌کنند که این‌گونه کوته‌فکری‌ها مردم را فرسوده و آماده استقبال از آنان می‌نماید! درحالی‌که اگر دولت به راهنمایی‌های دلسوزان، متخصصان و مشاوره علاقه‌مندان کشور و ملت توجه کند، رفاه نسبی و ارزانی کالاها فشار وارده به مردم را می‌کاهد. اگر چنین شود هیچ دولت بیگانه و گروهی نخواهد توانست بر ما غلبه کند.
حقوق‌های نجومی، برج‌های مجلل، رانت، شکاف طبقاتی گرانی‌ها اصلی‌ترین علل نارضایتی است. در حقیقت اکنون بی‌عدالتی بیش از گرانی‌ها مردم را آزار می‌دهد. عوامل برشمرده شده باعث می‌شوند تا دشمنان بهانه برای تضعیف دولت به دست آورند. متأسفانه خوراک رسانه‌های بیگانه با عملکرد نامطلوب برخی مدیران و ناراضی تراشان تأمین می‌شود.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا